Kadın avukata doçentten Facebook tacizi!

Kadın avukata doçentten Facebook tacizi!
Kadın avukata doçentten Facebook tacizi!
Avukat Sedef Ünal, kurucu başkanı olduğu sendikanın faaliyet ve fotoğraflarını paylaştığı Facebook'taki bir hukukçu grubunda, Doç. Dr. Serhat Sinan Kocaoğlu'nun "Güzelmiş bu sendika. Bekâr arkadaşlar üye olsun" yorumuyla karşılaştı. Tartışma üzerine Kocaoğlu, Ünal'ın şahsi Facebook sayfasındaki mayolu fotoğraflarını paylaştı. Kocaoğlu hakkında tedbir kararı verildi.

RADİKAL - Yedi avukat 26 Kasım 2014’te Türkiye ’de bir ilki gerçekleştirerek Avukatlar Sendikası’nı kurdu. Kurucu Başkanı Sedef Ünal olan sendika, Türkiye Barolar Birliği’nin bağlı çalışan avukatlar için “Tip Sözleşme” yönetmeliği çıkarması için imza kampanyası başlattı. Sedef Ünal, kampanyayı Facebook’ta 22 bin üyesi olan ‘Avukat/Hâkim/Savcı Tüm Hukukçular Omuza Omuza’ adlı grupta duyurdu. Ünal, kampanyaya dair kendisi ve bir kadın meslektaşının olduğu fotoğrafı, sendikanın faaliyetlerini de anlatarak burada paylaştı.

Paylaşıma ilk yorum Facebook’taki sayfayı yöneten özel bir üniversitenin Ceza ve Ceza Mahkemesi Ana Bilim Dalı Başkanı Serhat Sinan Kocaoğlu’ndan geldi.

‘GÜZELMİŞ SENDİKA’

Hürriyet'ten Toygun Atilla'nın haberine göre, Kocaoğlu, “Güzelmiş bu sendika. Bekâr ve niyeti ciddi arkadaşlar behemehal üye olsun diyorum”, “Sedef Ünal, üyelik şartlarınızı açıklar mısınız... Bekâr erkek avukatlara kota var mı?” diye yazdı. Ünal da bu yoruma, “Yaptığımız ciddi bir iştir, burada geyik cevaplayacak vaktimiz yok. Gerekli açıklamalar Facebook grubumuzda var. İnternet sitemizde de olacak” yazarak tepki gösterdi. Ancak Kocaoğlu, “İsim seksi ama nedir, kimlerin icraatıdır, arkasında kim vardır bu sendikanın?” diye devam etti. Bunun üzerine Ünal, sendikanın iletişim bilgilerini verip Facebook’taki gruptan ayrıldıklarını beyan etti.

FOTOĞRAF PAYLAŞTI

Bu yazışmalardan sonra Kocaoğlu, kendisine kişisel sayfasından hakaret ettiğini öne sürdüğü genç avukatın kişisel sayfasındaki mini etekli ve tatilde mayo ile çekilmiş fotoğrafları ‘Avukat/Hâkim/Savcı Tüm Hukuçular Omuza Omuza’ adlı grupta “Sedef Ünal’ın fotoğraflarından oluşan potporiyi ilginize sunuyorum” notuyla paylaştı. Fotoğraflara çoğu erkek birçok hukukçu da yorum yaptı.

Bunun üzerine İstanbul 5’inci Aile Mahkemesi’ne başvuran Sedef Ünal, cinsel hakaret ve tacizlere maruz kaldığını belirterek Kocaoğlu hakkında tedbir kararı verilmesini talep etti. Mahkeme de Sinan Kocaoğlu’nun iletişim araçları ile Sedef Ünal’ı rahatsız etmemesi yönünde 2 ay boyunca tedbir kararı aldı.

Avukat Sedef Ünal,‘hakaret’, ‘Özel hayatın gizliliğini ihlal’ ‘cinsel taciz’ ve ‘kişisel verilerin kullanılması’ gibi suçlamalarla Serhat Sinan Kocaoğlu hakkında şikâyetçi olacağını belirterek şunları söyledi: “Bu kişiler, tatil fotoğraflarıma dayanarak, kendi dünyalarında kısa olduğunu düşündükleri kıyafetim üzerinden, yaşam tarzımın bu işlere girmeye müsait olmadığı yönünde ilkel düşüncelerini utanmadan ifade edebilmişlerdir. İşte bu kafalar, Özgecan’ları yok eden çürük, cinsiyetçi, ataerkil, patriarkal toplum yapısının güya eğitimli tipolojisini yansıtan en güzel örneklerdir. Bu kafalarla mücadele edeceğiz.”

Doç. Dr. Serhat Sinan Kocaoğlu, olay sonrası özetle şu açıklamayı yayınladı: “Sendikacı demek hayatın acılarını çekmiş, ezilmiş, kendisi gibi garibanları toplayarak sinerji yaratıp hakkını garibanlara yedirmemeye çalışan bir ahlak timsalidir. Yok öyle concon concon giyinip, kırışıksız ve ful bakımlı bir yüzle, süper mini etek üzerine cüppeli fotolarla sendikacı ayağına yatmak.”

Hürriyet’e konuşan Serdar Sinan Kocaoğlu “Genç meslektaşımı en ufak bir şekilde taciz etmiş değilim. Kendisine eleştirisel bir takım sorularımız oldu, cevap vermek yerine hakaret etti. Kendisinin bana ettiği hakaret mesajları elimde. Salı günü kendisini savcılığa şikâyet edeceğim. Tedbir kararı veren hâkimi de HSYK’ya şikâyet edeceğim” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/129890212989023

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  haberde çarpıtma yok, herşey ortada - erkansaner

  bir insanı özellikle kadın erkek eşitsizliğinin cari olduğu toplumlarda bir kadını mesleki konumu nedeniyle yaptığı veya yapmadığı şeyler nedeniyle değil de, giyim tarzıyla ve kendini bu şekilde ifade ediş tarzıyla vurmaya çalışmak ucuz numaralar taşra ilkelliğidir. sorsan bu hukukçu kendine çağdaş falan der.

  YALAN HABERCİLİK - user566542

  Yahu Radikal gibi gazetenin, diğer haber sitelerindeki uydurma - dümen bir haberi, hiç bir delil ispat olmadan gerçekmiş gibi aktarıvermesi, Türkiye'deki habercilik anlayışının ne kadar dejenere olduğu gerçeğini gösteriyor bize.. Öncelikle olaya şahit olan biri olarak şunları bilmenizi isterim; 1) Söz konusu hanım efendinin '' mayolu fotolarının paylaşıldığı'' iddiası tam anlamıyla bir iftiradır. Öncelikle kendisinin facebookunda o sıralar mayolu fotoğrafı yoktu. Bu şahsın profili zaten ''herkese açık'' olup, şu an bu haberi okuyan herhangi bir kişinin o fotoğraflara rahatça ulaşabilmesi de mümkündü. Ayrıca fotoğrafta da üzerinde bikini falan yoktu, etek vardı. 2) Cinsel taciz ya da hakaret de söz konusu da asla değildi. Muhatap avukat hanımın kendisi değil, ona ''şiir gibi güzelsiniz size şiir yazacağım'' şeklinde yorum yapan evli ve yaşlı bir avukat ve onun yorumlarıydi. Onunla dalga geçildi. Burada Doçent beyin yaptığının doğru ya da yanlış olması farklı bir tartışma konusu; ancak olayların gerçek ile birazcık bile alakasının olmaması ve yine buna dayanarak da bir insana ''cinsel taciz'' suçlamasında bulunmanın ne kadar iğrenç bir şey olduğunu kabul etmek gerekir. Ha şiir yazmak isteyen adamın kendisi ''manevi tazminat'' açmış olsa anlarım da, tutup da bu hanımefendinin çıkıp ''cinsel taciz.. fotolarım paylaşılıyor..'' yorumu tam anlamıyla bir iki yüzlülüktür. Yahu o fotoları paylaşan sensin zaten.. Profilin herkese açık, onu kamuya mal eden kişi sensin. Neyse nasılsa atılan iftiranın bedelini de öder muhtemelen..

  cevir kazi yanmasin - keryil

  fotograflari paylasilan avukat hanim en favori insanim degil, gercekten populerlik pesinde, ama zaten bu konuda onunla ilgili yorum yapmaya da gerek yok. gectigimiz gunlerde ben aynen bu hakkinda karar verilen paylasima denk geldim ve arkadasla bunun ne kadar cinsiyetci ve tacizkar oldugunu, bir avukati elestirmekle o kisinin bikinili fotograflarini paylasmak arasinda hicbir gecerli bag bulunamayacagini, kadin avukatlarin kiyafetlerinin "iffet"ine bakip (afedersiniz ama ben su anlatilanlardan, su mini etek vurgusundan bunu anliyorum) sendikacinin devrimcinin hasi kesilmenin nasil ayica bir erkek davranisi oldugunu konustuk. avukat hanimi hala sevmiyorum, ama eline saglik, cok iyi yapmis. devrimciligi bakimsizlikla, eski giyinmekle, oldugundan daha fakirmis taklidi yaparak filan "komsular alisveriste gorsun"cu olarak yasayan hepinize kilim, bunu da bilin.