Kadın avukattan'erkek' savunma: Ben de olsam affetmezdim

Antalya'da "Karnındaki çocuk benden değil" diyerek 6.5 aylık hamile eşi Fatma Dalgakıran'ı, 5 yaşındaki kızının da gözü önünde 12 yerinden bıçaklayarak öldüren Suat Dalgakıran, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı
Suat Dalgakıran'ın avukatı Binnur Türkoğlu'nun müvekkilini savunurken, mahkeme başkanı Mustafa Zeki Söğüt'e “Ben erkek değilim, ama erkek olsaydım affedemeyeceğim tek suç eşimin beni aldatması olurdu. Bu dava bizim değil, sizin davanızdır” demesi dikkati çekti.
Olay, 15 Kasım 2008 tarihinde meydana geldi. Suat Dalgakıran, eşi Fatma Dalgakıran'ı olaydan 2 ay önce kahve işletmecisi N.K. ile birlikte evinde yakaladıktan sonra karakola giderek şikayette bulundu. Bu olayın ardından Fatma Dalgakıran, evden ayrılıp ailesinin yanına yerleşti, ancak Suat Dalgakıran barışmak için eşinin yanına gitti. İkili tekrar bir araya geldi ve ayrılmaktan vazgeçti. Ancak Suat Dalgakıran, bir süre sonra eşinin kendisini aldattığından ve karnındaki bebeğin kendisinden olmadığından şüphelenmeye başladı. 6.5 aylık hamile Fatma Dalgakıran ile Suat Dalgakıran arasında yine aynı nedenle başlayan tartışma büyüyüp kavgaya dönüştü.
Öfkeden çılgına dönen Suat Dalgakıran, eşini küçük kızının da gözü önünde 12 yerinden bıçakladı, ardından kapıyı kilitleyip kızını da yanına alarak sokağa çıktı. Mahalle sakinlerinin olayı haber vermesi üzerine Muratpaşa Mahallesi'nde bulunan eve gelen polis, ağır yaralı bulduğu Fatma Dalgakıran'ı ambulansla Atatürk Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne götürdü. Fatma Dalgakıran burada yaşamını yitirirken karnındaki bebeği sezaryenle alındı, ancak bebek 3 saat sonra öldü. Suat Dalgakıran, 5 yaşındaki kızı Kardelen'i, annesi Canan Karamercan'ın yanına bıraktıktan sonra Şarampol Polis Merkezi'ne gelip teslim oldu ve “Namusumu temizledim” dedi.
Canan Karamercan ise torununun psikolojisinin bozulduğunu söyleyerek, “Devamlı oyuncak bebeklerini bıçaklıyor. Oğlum bana sürekli ‘Bu kadınla yaşayamam. Bunu da öldürürüm, geride kalmasın diye kızımı da öldürürüm’ diyordu. Ölen bebeğin babasının da N.K. olduğunu sanıyoruz. Bu nedenle DNA testi yapılmasını istedik” diye konuştu.

KADIN AVUKATTAN İLGİNÇ SAVUNMA
3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen karar duruşmasına, tutuklu yargılanan Suat Dalgakıran ile yakınları katılırken, öldürdüğü eşinin yakınlarından katılan olmadı. Duruşmada son savunmasını yapan Dalgakıran'ın avukatı Binnur Türkoğlu, 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Zeki Söğüt'e hitaben, “Ölünün arkasından konuşulmaz ama bugün konuşmak zorundayız. Bir erkek olarak çok sevdiği eşinin onu hiç sevmediğini duyuyor. Üstelik onu bir başkası ile aldattığını söylüyor. Ben erkek değilim, ama bir erkek olsaydım affetmeyeceğim tek suç, eşimin beni aldatması olurdu. Türk erkeğinin affedemeyeceği tek şey aldatılmaktır. Ben babasız büyüdüm. Babasız büyümenin sıkıntısını ve zorluklarını biliyorum. Müvekkilimin bir kızı vardır. Onu koruyacak kollayacak bir babayla ihtiyacı var. Türk erkeği olarak bu sizin davanızdır, bizim değil” dedi.
Mahkeme Başkanı Söğüt'ün son sözünü sorduğu Suat Dalgakıran ise “Çok pişmanım. Beni aldattığını ilk defa o gün söyledi. Kendi ağzından itirafını duymamıştım” dedi. Mahkeme Başkanı Söğüt'ün, “O zaman niye boşanmadın?” diye sorması üzerine Dalgakıran, “Ayrılmıştık, o beni telefonla aradı ve ‘Yapmadım, iftira atıyorlar’ deyip beni ikna etti. Onu affetmiştim” karşılığını verdi.
Duruşmaya verilen kısa aranın ardından Suat Dalgakıran, 6.5 aylık hamile eşini öldürmek suçundan önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ardından ‘tahrik’ ve ‘duruşmadaki iyi hali’ nedeniyle bu cezası 20 yıl hapis cezasına çevrildi. Duruşma çıkışı Suat Dalgakıran'ın yakınları, cezayı ağır bulduklarını söyledi.(dha)