Kadın bakan bir kadını kurtardı

Ailesi odaya kilitlemiş

Tekirdağ'da ailesiyle yaşayan Ayşe Köse, ailevi bir nedenden dolayı babasını kızdırınca evinin bir odasına kilitlendi. Dört ay boyunca odada yalnız kalan Ayşe, kurtuluşu Bakan Nimet Çubukçu'nun kişisel e-postasına mesaj iletmekte aradı. Ayşe, Bakan Çubukçu'nun talimatıyla kurtarılıp geçici olarak huzurevine yerleştirildi.
Haber: MEHMET YİRUN / Arşivi

TEKİRDAĞ - Ailesinin izni dışında evlenen ablasını ziyarete gidince babası tarafından dört aydır bir odada tutulduğu iddia edilen Çorlulu Ayşe'ye Devlet Bakanı Nimet Çubukçu sahip çıktı. E-posta adresine gelen yardım çağrısının ardından harekete geçen Bakan Çubukçu, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) görevlilerine talimat verdi ve Ayşe Köse'nin kurtarılmasını sağladı. Çorlu'daki bir başka olayda ise sevgili dayağından kaçan Songül Güldüz ağır yaralandı.
İddiaya göre Tekirdağ'ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Köyü'nde yaşayan 24 yaşındaki Ayşe Köse, dört ay önce, ailesinden habersiz evlenen ablası Nejla'yı ziyarete gitti. Kızının kendisinden habersiz ablasına gitmesine sinirlenen baba 50 yaşındaki Emin Köse ise Ayşe'yi yaşadıkları köydeki evlerinin bir odasına kilitledi.
Akrabası daha fazla dayanamadı
Dört ay süreyle burada babası tarafından dövüldüğü iddia edilen Ayşe'nin durumundan rahatsız olan bir akrabası, kadından Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun kişisel e-posta adresine ulaştı ve "Umarım bu yazıyı okursunuz. Biraz daha geç kalırsak masum bir insanı kaybedeceğiz. Bir genç kız, babası tarafından bir yere kilitlenmiş şekilde dayak ve işkenceye maruz kalıyor. Size yalvarıyorum bu kızı kurtaralım. Lütfen yardımcı olun. Ya intihar edecek ya da maruz kaldığı muameleye dayanamayıp ölecek" diye yazdı.
Jandarma ve görevliler köyde
Kendisine gelen e-postayı okuyan Bakan Çubukçu hemen harekete geçerek durumu Çorlu Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na bildirdi. Jandarma ile birlikte köye giden görevliler Ayşe Köse'yi evden çıkararak önce sağlık kontrolünden geçirdi ardından da koruma altına aldı. Ayşe Köse önceki akşam geçici olarak Çorlu Huzurevi'ne yerleştirildi.
Hapis hayatından kurtulan Ayşe Köse'nin mutluluğu gözlerine yansıdı. Evli olan ablasını babasından izin almadan ziyarete gittiğini belirten Ayşe Köse, "Ziyaretin ardından eve geri döndüğümde babamla tartıştık. Daha sonra babam beni odaya kilitledi. Bir akrabam ise Devlet bakanı Nimet Çubukçu'ya ulaşarak durumu bildirmiş. Daha sonra beni kurtardılar. Şu an huzurevinde çok mutluyum. Burada bana çok iyi bakıyorlar ve bana kimse bağırmıyor. Bakan Nimet Çubukçu'ya çok teşekkür ederim. Şu an tek istediğim annemi ve ablamı görmek" dedi.
Ayşe Köse'nin huzurevinde bir süre misafir edileceğini belirten Çorlu Kaymakamı Ali Dursun, "Ayşe şu an bizim misafirimiz. İlerleyen günlerde uygun görülecek bir sığınmaevine gönderilecek" dedi.
Çorlu'da bir vaka daha
Yine Çorlu'da meydana gelen bir başka olayda, kendisini döven sevgilisinin elinden kurtulmak için önce mutfağa kaçan 27 yaşındaki Songül Güldüz, daha sonra balkondan aşağı atlayarak ağır yaralandı.
İddiaya göre Songül Güldüz, birkaç ay önce arkadaşı Dilek Ataş'ın evine taşındı ve burada Ataş'ın sevgilisi Karaca'yla birlikte olmaya başladı. Bu yüzden evde kıskançlık kavgaları yaşanıyordu. Cemal Karaca önceki akşam Songül Güldüz ve Dilek Ataş'ı dövmeye başladı. Songül Güldüz, mutfağa kaçarak kapıyı kilitledi. Bir süre sonra Cemal Karaca kapıyı kırarak mutfağa girdi. Bunun üzerine Karaca korkudan ikinci kattaki dairenin mutfak balkonundan aşağıya atladı. Sekiz metre yükseklikten düşen ve ağır yaralanan Songül Güldüz, Çorlu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Cemal Karaca ise gözaltına alındı.
Cemal Karaca ile 15 yıldır birlikte yaşadıklarını belirten Dilek Ataş, "Dört ay önce Songül bize kalmaya geldi. Cemal ise hem Dilek'i hem de beni zorla ve tehdit ederek para karşılığında başka erkeklere pazarladı. Olay akşamı ise evde oturduğumuz sırada Cemal ile Songül tartışmaya başladı. Cemal, Songül'ün kafasına şişeyle vurdu. Bunun üzerine Songül kaçtı" dedi.
'Sevgili' tutuklandı
Songül Güldüz'ün hayatı tehlikesi sürerken, mahkemeye çıkarılan Cemal Karaca 'Zorla fuhuşa teşvik, zorla alıkoyma ve bıçakla yaralama' suçundan tutuklandı.