Kadın cezaevinde Gezi tutuklusuna dakika dakika çıplak arama

Kadın cezaevinde Gezi tutuklusuna dakika dakika çıplak arama
Kadın cezaevinde Gezi tutuklusuna dakika dakika çıplak arama
Gezi eylemlerine katıldığı için Şakran Kadın Cezaevi'nde tutuklu bulunan 9 Eylül Üniversitesi öğrencisi 22 yaşındaki Elif Kaya'nın aranma görüntülerinde uygulamanın nasıl yapıldığı ortaya çıktı.

Vatan gazetesinden Çınar Özer'in haberine göre Gezi eylemlerine katıldığı için Şakran Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan 9 Eylül Üniversitesi öğrencisi 22 yaşındaki Elif Kaya’nın arama odasına alındığı günün güvenlik kamerasına yansıyan görüntüleri aktarıldı. Mahkum kabul girişinde bulunan güvenlik kamerasının kayıtlarına göre arama odasında bekletilen Elif Kaya;

04:21’de mahkum kabul kayıt odasına alınıyor. Bu sırada odaya gardiyanlar girip çıkıyor.

04:34’te cezaevinin 2. Müdürü odaya giriyor.

04:42’de odadan önce müdür çıkıyor. Arkasından ellerini arkadan bir gardiyanın tuttuğu Elif Kaya, beraberinde 7 gardiyanla odadan çıkıyor. Bu sırada Kaya ile müdürün tartıştığı görülüyor.

04:43’te 3 gardiyan Kaya ile arama odasındayken dışarıda müdür ile 4 gardiyan bekliyor.

04:43’te bir gardiyan daha içeri girerken, 7 saniye sonra diğer 3 gardiyan da arama odasına giriyor. Müdür bir ara içeriye bakıyor, daha sonra kapıyı kapattıp dışarıda beklemeye başlıyor.

04:43’te bir gardiyan daha arama odasına giriyor.

04:45’te odadan çıkan gardiyan, müdüre, arama sırasında Kaya’nın üzerinden çıkan bir kağıt veriyor.

04:45’te odadan iki gardiyan çıkıyor. Gardiyanların biri yorulduğunu ve terlediğini belirten el işaretleri yapıyor. Ardından 4 gardiyan daha dışarıya çıkıyor ve odanın önünde müdür ile birlikte 8 gardiyan beklemeye başlıyor. Daha sonra bir tanesi içeriye girerek elinde sopaya benzeyen aletlerle dışarı çıkıyor. 7 gardiyan ve müdür odanın önünde bekliyor.

04:46’da Kaya arama odasından bir gardiyanla çıkıyor.

Odaya girerken hırkasının önü açık olan Kaya’nın odadan çıkarken hırkasının önü ilikli, yüzü yere bakar görünüyor. Avukatların belirttiğine göre elindekiler iç çamaşırı.

Müdür, gardiyanlar tarafından kendisine verilen kağıdı Kaya’ya geri veriyor. Bu sırada kayıt odasından bir gardiyan Kaya’nın eşyalarının olduğu poşeti getiriyor. Kaya, gardiyanın elindeki poşete uzanarak iç çamaşırını poşete koyuyor. Daha sonra Kaya x-ray cihazından geçirilerek koğuşların olduğu yere alınıyor.

JET HIZIYLA CEZA

Cezaevi yönetimi tarafından 23 Haziran’da tutulan tutanakta aramanın nasıl yapıldığından söz edilmeden, “Kaya’nın üst araması yaptırmak istemediği, bunun insanlık dışı bir uygulama olduğunu belirttiği ve tüm ikna çabalarına rağmen üst aramasını kabul etmediği ve buna direndiği” belirtilip, “daha sonra üst araması yapılarak kuruma girişi sağlandı” denildi. Tutanaktan 2 gün sonra disiplin soruşturması açıldı ve Kaya’ya “1 ay süreyle ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma” cezası verildi.

Cezaevinin arama odası yol geçen hanı gibi...


  ETİKETLER:

  Vatan

  ,

  Kadın

  ,

  Ceza

  ,

  eylül

  ,

  mahkum

  ,

  güvenlik

  ,

  cezaevi

  ,

  kayıt

  http://www.radikal.com.tr/1148145114814518

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  @Ukelaa - ohabey

  Ukelaa rumuzlu yorumcu ABD'de mahkumlar bu turlu uygulamalar maruz kaliyor diyerek kendince bu skandala bir bahane uretmis. 1. Bu insanlar tutuklu mahkum degil. 2. ABD muslumanlari da suresiz olarak hapiste tutuyor. Onu da onayliyor musunuz?

  olay olay olay! - vesselamm

  İnsan düşünmeli, hani orası cezaevi... hakim vermiş kararı göndermiş. gelen mahkum aranmasın mı yani? aranmasa daha sonra koğuşunda yasadışı birşey bulunsa yine de suçlu olan sizlerin gardiyan diye nitelendirdiğiniz infaz koruma memurları mı? ayıp yahu...edep yahu..insaf yahu...

  NORMAL - HARAYDIN

  Normal nedir? Bazıları bu uygulamanın normal ve ABD de daha beteri olduğunu kendisi kadar ukala olmayanların bildikleri halde bilmez davrandıklarını yada kara cahil olup bilmediklerini yazmış. Oysa ukalalık bir nimettir de ukalalıkta!!! kullanılmaması gerekir. Normal olan ABD de olan değildir. İnsanlık çıtasına uygun olandır. ABD de idam var bizde yok. Aslında idam olması gerekirken ona hayır bu insanlık dışı uygulamaya normal demek insanlığa müslümanlığa sığmaz. ABD şeytanın peşine takılıp ağına düştü diye bizim de insanı aşağılamamız gerekmez. Böyle bir aramayı ancak bir Kadın Doğum Uzmanı adli tabip yapabilir, insanlıktan kimseye zarar gelmez.

  Insan haklarida bir gun gelecek Insallah. - kujo84

  Biz ne zaman insan haklarinin uygulandigi demokratik bir devlet olacaz."O gunleride gorucez Insallah" diyip rahatlamaya calisiyorum surekli ama gorebilicez mi acaba diye dusunmeden duramiyor insan.

  Kurtulacakmisiniz saniyorsunuz... - kujo84

  Gun gelecek bu adalet simdi sustugunuz icin sizede gelecek.

  Basin ahlaki ve Gezi ayricaligi - Ayse Sule

  Haberin basligindan dolayi Radikal'i kiniyorum. "Dakika Dakika Ciplak Arama" ne demek yahu? Ustelik, goruntulere yansiyan uygulamanin kanuni oldugunu ve hicbir ciplaklik icermedigini bile bile nasil bu kadar sorumsuz ve edepsiz olabiliyorsunuz? Peki ya siz sevgili yorumcular? Radikal'in gazina gelmek yerine hic mi aklinizi kullanmayi dusunmezsiniz? Bu uygulamanin dayandigi kanun ve tuzuk yillardir herkese uygulandigi halde (http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/2.5.200610218.pdf) sanki Gezi hukumlusune ozelmis gibi bir cikarimda bulunmak da neyin nesi? Ne yani, Gezi eylemlerine katilmis olmak, kanun ve tuzuklerden muafiyet gerektiren bir ayricalik haline geldi de o gardiyanlarin mi haberi yok?

  Normal bir uygulama - Ukelaa

  ABD'de erkek mahkumlarda dahil düzenli olarak makat içleri , kadınlarda da cinsel organ içleri dahi aranır . Ayrıca kanunen mahkum kısıtlı kimsedir , güvenlik sistemi neyi gerektiriyorsa ona uymak zorundadır . Bizim aydın kesim zanettiğimiz kitlenin en büyük problemi , işlerine gelmeyen kötü , eğer kendilerine hizmet ediyorsa herşey sütten çıkmış kaşık oluveriyor . Benim tanımıma göre bu zümre aydın değil , uyanık kesim .