Kadın cezaevinde Gezi tutuklusuna dakika dakika çıplak arama

Kadın cezaevinde Gezi tutuklusuna dakika dakika çıplak arama
Kadın cezaevinde Gezi tutuklusuna dakika dakika çıplak arama
Gezi eylemlerine katıldığı için Şakran Kadın Cezaevi'nde tutuklu bulunan 9 Eylül Üniversitesi öğrencisi 22 yaşındaki Elif Kaya'nın aranma görüntülerinde uygulamanın nasıl yapıldığı ortaya çıktı.

Vatan gazetesinden Çınar Özer'in haberine göre Gezi eylemlerine katıldığı için Şakran Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan 9 Eylül Üniversitesi öğrencisi 22 yaşındaki Elif Kaya’nın arama odasına alındığı günün güvenlik kamerasına yansıyan görüntüleri aktarıldı. Mahkum kabul girişinde bulunan güvenlik kamerasının kayıtlarına göre arama odasında bekletilen Elif Kaya;

04:21’de mahkum kabul kayıt odasına alınıyor. Bu sırada odaya gardiyanlar girip çıkıyor.

04:34’te cezaevinin 2. Müdürü odaya giriyor.

04:42’de odadan önce müdür çıkıyor. Arkasından ellerini arkadan bir gardiyanın tuttuğu Elif Kaya, beraberinde 7 gardiyanla odadan çıkıyor. Bu sırada Kaya ile müdürün tartıştığı görülüyor.

04:43’te 3 gardiyan Kaya ile arama odasındayken dışarıda müdür ile 4 gardiyan bekliyor.

04:43’te bir gardiyan daha içeri girerken, 7 saniye sonra diğer 3 gardiyan da arama odasına giriyor. Müdür bir ara içeriye bakıyor, daha sonra kapıyı kapattıp dışarıda beklemeye başlıyor.

04:43’te bir gardiyan daha arama odasına giriyor.

04:45’te odadan çıkan gardiyan, müdüre, arama sırasında Kaya’nın üzerinden çıkan bir kağıt veriyor.

04:45’te odadan iki gardiyan çıkıyor. Gardiyanların biri yorulduğunu ve terlediğini belirten el işaretleri yapıyor. Ardından 4 gardiyan daha dışarıya çıkıyor ve odanın önünde müdür ile birlikte 8 gardiyan beklemeye başlıyor. Daha sonra bir tanesi içeriye girerek elinde sopaya benzeyen aletlerle dışarı çıkıyor. 7 gardiyan ve müdür odanın önünde bekliyor.

04:46’da Kaya arama odasından bir gardiyanla çıkıyor.

Odaya girerken hırkasının önü açık olan Kaya’nın odadan çıkarken hırkasının önü ilikli, yüzü yere bakar görünüyor. Avukatların belirttiğine göre elindekiler iç çamaşırı.

Müdür, gardiyanlar tarafından kendisine verilen kağıdı Kaya’ya geri veriyor. Bu sırada kayıt odasından bir gardiyan Kaya’nın eşyalarının olduğu poşeti getiriyor. Kaya, gardiyanın elindeki poşete uzanarak iç çamaşırını poşete koyuyor. Daha sonra Kaya x-ray cihazından geçirilerek koğuşların olduğu yere alınıyor.

JET HIZIYLA CEZA

Cezaevi yönetimi tarafından 23 Haziran’da tutulan tutanakta aramanın nasıl yapıldığından söz edilmeden, “Kaya’nın üst araması yaptırmak istemediği, bunun insanlık dışı bir uygulama olduğunu belirttiği ve tüm ikna çabalarına rağmen üst aramasını kabul etmediği ve buna direndiği” belirtilip, “daha sonra üst araması yapılarak kuruma girişi sağlandı” denildi. Tutanaktan 2 gün sonra disiplin soruşturması açıldı ve Kaya’ya “1 ay süreyle ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma” cezası verildi.

Cezaevinin arama odası yol geçen hanı gibi...


  ETİKETLER:

  Vatan

  ,

  Kadın

  ,

  Ceza

  ,

  eylül

  ,

  mahkum

  ,

  güvenlik

  ,

  cezaevi

  ,

  kayıt