Kadın dayanışması stajla toplumu değiştirecek

Kadın dayanışması stajla toplumu değiştirecek
Kadın dayanışması stajla toplumu değiştirecek
'Bir kadın değişirse toplum değişir' sloganıyla yola çıkan Avusturya Lisesi mezunu kadınlar ve Kadir Has Üniversitesi doğudaki üniversiteli kızların hayatına stajlarla yeni ufuklar açıyor

 

UMAY AKTAŞ SALMAN

Seval Aygün bir yıl önce Kars Kafkas Üniversitesi İşletme Bölümü öğrenciydi. İş hayatına dair kısıtlı planları vardı, “Alt kademede olsa bir iş bulsam yeter” diyordu. Şimdi ise mastır yapıyor. Doktora için hedefi yurtdışı. Çekingen bir üniversiteliyken girişken ve hedefleri yüksek bir mezun haline gelen Aygün’deki bu değişimin nedeni Kadir Has Üniversitesi ve Avusturya Liseliler Derneği Kadın Platformu’nun düzenlediği ‘Ben Çalışmak İstiyorum’ projesi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki üniversitelerde okuyan kızlara İstanbul’da önemli şirketlerde staj imkânı sağlayan proje geçen yıl 11 kızın hayatını değiştirdi. Bu yıl ise 25 üniversiteli stajlarına başladı.
Her şey Avusturya Liselileri Derneği Kadın Platformu’nun Türkiye’nin kadın istihdamındaki geri kalmışlığına çare olmak istemesiyle başladı. Platform, Kadir Has Üniversitesi’yle işbirliği yaparak ‘Bir kadın değişirse bir aile değişir; bir aile değişirse toplum değişir” sloganı ile yola çıktı ve ‘Ben Çalışmak İstiyorum’ projesini başlattı. Kadının sosyo ekonomik ve kültürel konumu güçlendirerek istihdamdaki oranını artırmayı amaçlayan proje, ilk kez geçen yıl gerçekleştirildi. Doğu ve Güneydoğu’daki üniversitelerden 11 genç kız Avusturya Lisesi mezunlarının yönetici olduğu işyerlerinde bir ay staj yaptı. Ayrıca kızlar Kadın Platformu üyeleriyle sohbetler yaptı, kızlara CV hazırlama, yurtdışında eğitim gibi pek çok bilgi aktarıldı.

Bir ayda hedefler büyüdü
Bir ay sonunda projeye katılan 11 kızın hayatı değişti. Kariyerleriyle ilgili yeni kararlar aldılar. Bu kızlardan biri de Seval Aygün’dü. Kars Kafkas Üniversitesi İşletme 4. sınıf öğrencisiyken staj yapan Seval kendi deyimiyle ‘bir ay sonunda bambaşka biri’ oldu. Aygün şöyle konuşuyor: “Doğudaki bir üniversiteden geldiğimden dolayı kendimi kısıtlardım. Eskiden alt kademelerde olsa bir iş bulsam yeter diyordum. Şimdi mastır yapıyorum. Doktora içinse yurtdışını planlıyorum.”
Erzurum Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Gurbet Bisi ise “Hafta sonları eğitimlerinde de kadının ne derece önemli olduğunu öğrendik” dedi.
Bu sene ise Seval ve Gurbet gibi idealleri değişecek, gelişecek tam 25 kıza staj imkânı sağlandı. Erzincan, Fırat, Atatürk, İnönü, Kafkas Üniversiteleri’nden gelen öğrenciler stajların başladı.
Boğaziçi Üniversitesi’nin yurtlarına yerleştirilen öğrencilerin çoğu ilk defa İstanbul’a gelmenin heyecanını yaşıyor. Atatürk Üniversitesi İktisat 3. sınıf öğrencisi Gülcan Tam “Aksaray’ın Akmezar köyündenim. Bizim orada ‘devlete sırtını daya’ derler. Ancak şimdiden fikirlerim genişletti” diye konuştu.