Kadın emekçilere uluslararası destek

Alman kimya devi Fresenius Medical Care'e ait Novamed adlı şirkette kadın işçilerin yaptığı grev birinci yılını doldurdu. Grev yapan Petrol-İş Sendikası üyesi kadın işçilere, bazı ülkelerden gelen sendikacı kadınlar da destek verdi.

ANTALYA - Alman kimya devi Fresenius Medical Care'e ait Novamed adlı şirkette kadın işçilerin yaptığı grev birinci yılını doldurdu. Grev yapan Petrol-İş Sendikası üyesi kadın işçilere, bazı ülkelerden gelen sendikacı kadınlar da destek verdi.
Antalya Serbest Bölgesi'ndeki Novamed'de tıbbi malzeme üreten 82'si kadın 84 işçi, geçen yıl 26 Eylül'de çalışma koşullarının çağdışı olduğu iddiasıyla greve çıktı. Rusya, Romanya, İspanya ve Belçika'dan kadın sendikacılar grevde bir yılını dolduran emekçi arkadaşlarına destek vermek için dün Antalya'ya geldi. Yabancı sendikacılarla grevdeki işçiler Akdeniz Sağlık Vakfı Hastanesi'nin önünde buluştu. Onlara Ankara, İzmir ve İstanbul'dan gelen kadın platformu üyeleri de katıldı.
Otobüslerle Serbest Bölge'ye giden grubun Novamed'e yürümesine izin verilmedi. Bunun üzerine grup, Serbest Bölge'nin otoparkında protesto gösterisi yaptı.
Şirket yanlısı tişörtler
Eylemden sonra Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın önderliğinde 10 kişilik bir grup güvenlik görevlilerinden geçiş izni alarak Novamed'in karşısında grev gözcülüğü yapan işçileri ziyarete gitti. Bu sırada Novamed binasından üzerlerinde İngilizce, 'I love Novamed' (Novamed'i seviyorum), Türkçe ise 'Novamed ile çalışmaktan gurur duyuyoruz' yazan tişörtler olan birkaç kadın işçi çıktı. Durumu fark eden grevciler, karşı grubu protesto etti. Kadınların, Novamed işçileri greve çıkmadan önce işe alınan ve halen işyerinde çalışan gruptan olduğunu söyleyen protestocular, 'Direne direne kazanacağız' sloganları attı.
Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Öztaşkın, işverenin sendikayla görüşmeye yanaşmayarak serbest bölgelerde uygulanan vahşi ortaçağ kapitalizmi koşullarını sürdürmek istediğini söyledi. Öztaşkın "Novamed, özveri ve cesaretin grevidir" dedi.