Kadın eylemciye 'akrep'te cinsel taciz: Sen bekardın di mi?

Kadın eylemciye 'akrep'te cinsel taciz: Sen bekardın di mi?
Kadın eylemciye 'akrep'te cinsel taciz: Sen bekardın di mi?
Ankara'daki Gezi protestoları sırasında gözaltına alınan yüksek lisans öğrencisi Eylem Karadağ, polisler tarafından akrep adı verilen araç içerisinde cinsel taciz ve şiddete uğradığını açıklayarak suç duyurusunda bulundu.

Radikal.com.tr - Ankara 'nın Dikmen ilçesinde yapılan Gezi protestoları sırasında gözaltına alınan yüksek lisans öğrencisi Eylem Karadağ, polisler tarafından akrep adı verilen araç içerisinde cinsel tacize uğradığını açıklayarak suç duyurusunda bulundu.
Vatan gazetesinin haberine göre, Dikmen'de yapılan Gezi eylemleri sırasında gözaltına alınan ve gözaltı sırasında polisin kendisini taciz ettiğini söyleyen Karadağ, dün Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na, polislerle ilgili suç duyurusunda bulundu. "Tacizci polis hesap verecek" pankartı arkasında birleşen kadınlar da Karadağ'a destek vermek için adliyeye geldi.

"SEN BEKARDIN Dİ Mİ?"
Karadağ suç duyurusu öncesi yaptığı açıklamada, gözaltına alındığında "akrep" adı verilen araca alındığını, araç içerisinde şiddet ve cinsel tacize, işkenceye maruz kaldığını belirterek, "Akrep içerisinde şiddet, cinsel taciz ve işkence 1-1,5 saat boyunca sürdü. Daha sonra teslim edildiğim resmi polis aracında da taciz ve işkence devam etti. Yaklaşık dört saat akrep ve polis aracında bekletildim, sonra gözaltı ile ilgili birime teslim edildim."

Akrep içerisinde bir polisin, 'bunları ezin, altınıza alın', 'şerefsiz bunlar, vatan haini, erkeksiz bırakmayacaksın bunları, sen bekardın di mi' gibi ifadelerle taciz ve işkence ettiğini anlatan Karadağ, saldırının bununla da sınırlı kalmadığını söyledi.
Halkevleri Kadın Sekreteri Dilşat Aktaş, Gezi eylemleri sırasında polisin şiddetine ve tacizine maruz kalan başka kadınların da olabileceğini işaret ederek, bu kadınlara susmamaları ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmaları çağrısında bulundu. Açıklamaların ardından Karadağ suç duyurusu dilekçesini savcılığa verdi.

"BİRİ ÜZERİME OTURDU BİRİ GÖĞSÜMÜ ELLEDİ"
Karadağ gözaltına alındığında götürüldüğü Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube'de şu ifadeyi vermişti:
"Gezi Parkı eylemlerini bireysel olarak katılıyorum. Perşembe günü de Dikmen'deki Gezi Parkı eylemelerine katıldım. Herhangi bir barikat kurma, ateş yakma, yok kesme olayı olmadı. Polis dağılın uyarısında bulunmadan müdahale etti. Yanımdaki arkadaşım paniklediği için bir kıraathaneye girdik. Müdahale devam ettiği için oradan ayrılamadık. Sonra çevik kuvvet polisleri geldi ve beni ve yanımdaki arkadaşımı darp ederek gözaltına aldı. Arkadaşım yaşı küçük olduğu halde ve hiçbir şekilde polise mukavemet etmediğimiz halde sırtına ve kafasına vurdular. Beni de akrep'e bindirip taciz ettiler. Bir polis göğsümü sıkarken, diğeri kalçamı elleyerek taciz etti. Sonra polis amiri olduğunu söyleyen biri, 'Koltuklara oturtmayın. Alın altınıza ezin' dedi. Bunun üzerine yanımda olan polis bacağımın üzerine oturdu biri göğsüme elini koydu. Daha sonra emniyete getirdiler. Beni yakalayan polisler bellidir. Hepsinden şikayetçiyim."


  http://www.radikal.com.tr/114011111401117

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ukrayna örneği.. - cesi

  çok açık söylüyorum geçen ukraynadan bir haber okudum 1 kıza tecavüz eden polisler serbest bırakıldığı için halk karakolu basıp hesap sormuştu ve sonuç olarak iki üst düzey polis yetkilisiyle bir savcının olayla ilgili gereğini yapmadıkları gerekçesiyle görevden uzaklaştırıldığını, İçişleri Bakanı'nın gün içinde mecliste yapılacak oturumda, muhalefetin konuya ilişkin sorulara yanıt vereceğini söyledi.ama bizim ülkemizde bu adilerin yaptıkları yanına kar kalıyor!!

  . - hasbhasb

  Yapanın yaptığı ile kaldığı o padişahlık döneminin nihayet sonuna gelmeye başladık. Bunda sonra artık devir, hesap verme devridir. Ona göre ayağınızı denk alın!

  bunların dini edebi buraya kadar - demlicay2011

  ne bekliyordunuzki suriye gibi kalleşler. net ve açık. alman malına muhtaç zavallı acizler.

  SAYIN BAŞBAKAN BU TACİZLERE NEDEN SESSİZ? - m.rozbilen

  Dün İstanbul bu gün Ankarada.Demekki cinsel taciz sistemli hale geldi.Düne kadar halktan biri,bu gün canavar bir polis.Senin de eşin,çocuğun,annen baban kızkardeşin akraban yok mu? Bu halkın içinden çıkmadın mı? Uzaylı mısın yoksa? Değilsen bu şiddet,bu alçakça taciz saldırısı ne? Türk ailesinin şerefi bu mu? Vatandaşı size düşman belleten kim? Beyninizi yıkayan mı var? Ahlak,fazilet diye bir kavram yok mu kitabınızda?Hadi bunlar yok diyelim bir inancınız,dininiz imanınız da mı yok? Eğer varsa cinsel taciz gibi edepsizce hareketiniz inancınız gereği mi? Maaşınızı veren bu halka hangi yüzle bakıyorsunuz? Sözüm bu halka zulmeden ve tacizde bulunanlaradır.Sizi orda tutanlar en az sizin kadar suçludur.Sizin gibi edepsizler de ayağımızın altındadır.

  sasirdinizmi? - ispat

  bu habere sasirdinizmi? polis yasa disi , kanuna aykiri davrandiginda ne gibi bir souncla karsilasiyor acaba dusundunuzmu? hmmm.. guya gorevden uzaklastirma (gecici tabi), takipsizlik, zaman asimi, kisacasi ort bas hepsi ben kendimi bildim bileli polisimiz iskencede yapiyor tacizde ama bugune kadar hukum giymis polis haberine pek karsilasmadim. polis polisi koruyor, yargi polise karsi etkisiz kisacasi. ama asil suclu polis mi degil, o adamlari oraya getiren onlarin bu haraketlerine goz yumanlar. o kadina yapilan taciz polis abimizin kiz kardesine yapilsa nasil hissederdi acaba?

  BU POLİS YAPAR ABİ - pispor

  milyonların gözü önünde silahını çekip insan öldüren ve milyonlar buna görgü tanığı iken bana taş atıldı taş elime değdi ve birde tanıklığını kendi polis arkadaşları yapmış mahkemede yuh be adam silahla ateş ettikten sonra arkadaşlarına doğru kaçtı çünkü vurulan adam yere düştü ya Allah rızası için bu kamera görüntülerini sürekli yayınlayıp bütün Türkiye de oylama yapılsın ki polisin nasıl destan yazdığını halkımız görsün düşünün bir kere kameralar ve göstericilerin önünde cinayet işleyen polis genç kızlara ne tür pislikler yapar birde kapalı kapılar arkasını hayal edin ya şimdi polis destan yazdı diyenler bunun bir iftira olduğunu söyleyecekler çünkü cinayet işleyen polisi koruyan zihniyet buna nasıl inanmasını bekleyelim ki

  kahraman polis!!!! - SAREDO

  Ülkemizde yargı sistemi adam öldüren polisi tutuksuz yargılıyor, tacizci polise de ancak sırtını sıvazlayıp "Heyt bee, erkeğe bak" der ve iki maaş ikramiye verir bence...!!!