Kadın eylemciye 'akrep'te cinsel taciz: Sen bekardın di mi?

Kadın eylemciye 'akrep'te cinsel taciz: Sen bekardın di mi?
Kadın eylemciye 'akrep'te cinsel taciz: Sen bekardın di mi?
Ankara'daki Gezi protestoları sırasında gözaltına alınan yüksek lisans öğrencisi Eylem Karadağ, polisler tarafından akrep adı verilen araç içerisinde cinsel taciz ve şiddete uğradığını açıklayarak suç duyurusunda bulundu.

Radikal.com.tr - Ankara 'nın Dikmen ilçesinde yapılan Gezi protestoları sırasında gözaltına alınan yüksek lisans öğrencisi Eylem Karadağ, polisler tarafından akrep adı verilen araç içerisinde cinsel tacize uğradığını açıklayarak suç duyurusunda bulundu.
Vatan gazetesinin haberine göre, Dikmen'de yapılan Gezi eylemleri sırasında gözaltına alınan ve gözaltı sırasında polisin kendisini taciz ettiğini söyleyen Karadağ, dün Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na, polislerle ilgili suç duyurusunda bulundu. "Tacizci polis hesap verecek" pankartı arkasında birleşen kadınlar da Karadağ'a destek vermek için adliyeye geldi.

"SEN BEKARDIN Dİ Mİ?"
Karadağ suç duyurusu öncesi yaptığı açıklamada, gözaltına alındığında "akrep" adı verilen araca alındığını, araç içerisinde şiddet ve cinsel tacize, işkenceye maruz kaldığını belirterek, "Akrep içerisinde şiddet, cinsel taciz ve işkence 1-1,5 saat boyunca sürdü. Daha sonra teslim edildiğim resmi polis aracında da taciz ve işkence devam etti. Yaklaşık dört saat akrep ve polis aracında bekletildim, sonra gözaltı ile ilgili birime teslim edildim."

Akrep içerisinde bir polisin, 'bunları ezin, altınıza alın', 'şerefsiz bunlar, vatan haini, erkeksiz bırakmayacaksın bunları, sen bekardın di mi' gibi ifadelerle taciz ve işkence ettiğini anlatan Karadağ, saldırının bununla da sınırlı kalmadığını söyledi.
Halkevleri Kadın Sekreteri Dilşat Aktaş, Gezi eylemleri sırasında polisin şiddetine ve tacizine maruz kalan başka kadınların da olabileceğini işaret ederek, bu kadınlara susmamaları ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmaları çağrısında bulundu. Açıklamaların ardından Karadağ suç duyurusu dilekçesini savcılığa verdi.

"BİRİ ÜZERİME OTURDU BİRİ GÖĞSÜMÜ ELLEDİ"
Karadağ gözaltına alındığında götürüldüğü Ankara Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube'de şu ifadeyi vermişti:
"Gezi Parkı eylemlerini bireysel olarak katılıyorum. Perşembe günü de Dikmen'deki Gezi Parkı eylemelerine katıldım. Herhangi bir barikat kurma, ateş yakma, yok kesme olayı olmadı. Polis dağılın uyarısında bulunmadan müdahale etti. Yanımdaki arkadaşım paniklediği için bir kıraathaneye girdik. Müdahale devam ettiği için oradan ayrılamadık. Sonra çevik kuvvet polisleri geldi ve beni ve yanımdaki arkadaşımı darp ederek gözaltına aldı. Arkadaşım yaşı küçük olduğu halde ve hiçbir şekilde polise mukavemet etmediğimiz halde sırtına ve kafasına vurdular. Beni de akrep'e bindirip taciz ettiler. Bir polis göğsümü sıkarken, diğeri kalçamı elleyerek taciz etti. Sonra polis amiri olduğunu söyleyen biri, 'Koltuklara oturtmayın. Alın altınıza ezin' dedi. Bunun üzerine yanımda olan polis bacağımın üzerine oturdu biri göğsüme elini koydu. Daha sonra emniyete getirdiler. Beni yakalayan polisler bellidir. Hepsinden şikayetçiyim."