Kadın garsonlar Tunceli'yi terk etti!

Kadın garsonlar Tunceli'yi terk etti!
Kadın garsonlar Tunceli'yi terk etti!

Belediye sabah saatlerinde temizliğe başladı.

Tunceli'de birahaneler tahrip edildi. 15 kadın garson birahane sahipleri tarafından gece geç saatlerde kentten gönderildi

TUNCELİ – Tunceli’de kadın garson çalıştıran birahane sahibi Özcan Ö.'nün tartıştığı müşterisi 22 yaşındaki Sinan Amaç'ı tabancayla yaralamasının ardından dün gece çıkan ve 5 birahanenin tahrip edilmesi ile sonuçlanan olaylardan sonra Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma sürerken, olaylara neden olan 15 kadın garsonun birahane sahipleri tarafından gece geç saatlerde kentten gönderildiği belirtildi. Yaklaşık 20 yıldır kentte sorun olan kadın garsonlar nedeniyle son 10 yılda çıkan olaylarda 6 kişi hayatını kaybetti, 30'dan fazla kişi yaralandı.

Tunceli'de tehlikeli gerginlik


Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı dün gece yaşanan olaylardan sonra soruşturma başlatırken, olay çıkaran ve birahaneleri tahrip edenlerin tespiti için Tunceli Emniyet Müdürlüğü'ne talimat verildiği ve polisin olay çıkaran ve olayların büyümesini sağlayan göstericileri Mobese kameralarından tespit etmeye çalıştığı belirtildi. Tunceli'de toplam 5 birahanede çalışan 15 kadın garsonun ise, birahane sahipleri tarafından gece yarısı kentten gizlice araçlara konularak Elazığ'a gönderildiği kaydedildi.


YARALININ DURUMU İYİ

Tunceli'de dün gece olayların çıkmasına neden olan bacağında ağır yaralanan Sinan Amaç'ın dün gece ameliyat edildiği ve hayati tehlikeyi atlattığı belirtildi. Dün gecenin izleri sabah saatlerinde Belediye ekipleri tarafından silinmeye çalışıldı. Belediye temizlik ekipleri dün gece hasar meydana gelen birahanelerin önünde temizlik yaptı.


10 YILDA 4 KİŞİ ÖLDÜ, 10 KİŞİ YARALANDI


Tunceli kent merkezinde ve Pertek ilçesinde 1990'lı yılların başlarından itibaren birahanelerde çalıştırılmaya başlanan kadın garsonlar, yaklaşık 20 yıldır sorun olmaya devam ediyor. 5 yıl öncesine kadar kent merkezinde 10 birahane kadın garson çalıştırırken, son iki yıldır sadece 5 birahanenin kadın garson çalıştırdığı belirtildi. Son on yıl içinde kadın garson çalıştıran birahanelerde çıkan olaylarda, 6 kişi yaşamını yitirdi, silah ve bıçakların kullanıldığı olaylarda 30'dan fazla kişi de yaralandı. İstanbul , Mersin, İzmir ve Adana gibi illerden getirilen kadın garsonlar, 15- 30 günlük süreler içinde çalıştırılarak gönderildikten sonra yerlerine yenileri getiriliyor. Kadın garson çalıştırılan birahanelere karşı Tunceli'deki birçok sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti tepkilerini dile getirmek için yürüyüş ve protesto gösterileri düzenlenmişti.


BİRAHANELER PKK VE SOL ÖRGÜTLERİN HEDEFİNDEYDİ


Kadın garson çalıştıran birahaneler, ahlaki çöküntü yarattığı ve fuhuşun yaygınlaşmasında etken olduğunu savunan PKK ve Tunceli kırsalında silahlı faaliyet gösteren sol örgütler TKP/ML TİKKO ve MKP-HKO gibi örgütlerinin hedefi haline gelmişti. Tunceli il merkezinde ve Pertek İlçesi'nde kadın garson çalıştıran birahanelere, PKK ve sol örgütler tarafından bir çok defa bombalı saldırı düzenlenmiş, saldırılar sırasında birahanelerde çalışan bazı kadın garsonlar ile çalışanlar yaralanmıştı. Güvenlik güçleri birahanelere karşı düzenlenmek istenen bazı bombalı saldırıları son anda önlemişti. Yasa dışı örgütler, sivil toplum kuruluşlarının tepkilerine rağmen 20 yıldır sorun olmaya devam eden kadın çalıştıran birahanelere, SGK'nın defalarca 'Sigortasız işçi çalıştırmaktan' verilen para cezalarının da caydırıcı olmadığı belirtildi. (dha/ Ferit DEMİR)


  http://www.radikal.com.tr/1152301115230122

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Birahanede Kadın Garson,Ne Demekmiş? - Clear

  gökhanweb kullanıcısı -terör örgütünü savunma pahasına- diyor ki "TÜRKİYE'DE,birahanede kadın garson demek,fuhuş demektir",duydunuz mu ey İstanbul,Edirne,Çanakkale,Balıkesir,İzmir,Muğla,Aydın,Antalya,Adana,Bartın,Kastamonu,Zonguldak,Samsun? Dikkatinizi çekerim bu çağdaş(!) kişi "Camide içki şişeleri" demiyor,"Birahanede kadın garson" diyor.Adım gibi inanıyorum ki kendisi,Gezi Parkı eylemlerine de katılmıştır.Gerisini size bırakıyorum,benden bu kadar...

  kendini kandırmaya devam - gokhanweb

  yorumlara bakıyorum; kürde, gerillaya ve örgüte saldırmak için herkes bi yarış içine girmiş. siz kendinizi kandırıyorsunuz, acizliğiniz bizi sadece güldürüyor. dersimde değil, türkiyede 1 kaç ay yaşamış birisi bilir ki birahanede kadın garson demek fuhuş demektir. tek kelimeyle aşağılanmasıdır kadının. yozlaşmasıdır toplumun. burada karşı olunan o garsonlar değil o garsonların düşürüldüğü durum ve yorumumum onaylanmamasına neden olabileceği için sıfatını söyleyemeyeceğim o işletmecidir.

  Dersim ne? - RadikalGokhan

  Nasıl habercilik yapıyorsunuz? Linkte Dersim diyor içerikte Tunceli. Edebiyat mı yapıyorsunuz habercilik mi? Tunceli'nin adı belli değil mi memlekette. İstanbul'a Konstantinapol deyip iş yaptığını zanneden Yunan faşistleri gibi, Dersim ne?

  ? acayip - Bratz

  buradaki arkadaşlar bu haber hakkında ne saçmalıyor anlayamıyorum gerçekten vay arkadaş yorumlara bakarmısın komik

  :) - ekinkuru

  sorunu alkole ve dinsizliğe bağlayanlar ne kadar da çabuk kolaya kaçıyorlar. tam tersine sorun yeterince alkol almama ve dinin getirdiği çarpık ahlaki değerlerdir. bir insanın sarhoş olmasının 3 sebebi vardır: 1) hayatında yeterince alkol almamıştır, sınırlarını öğrenememiştir ve dozajı kaçırınca kendini kaybediyordur. 2) bir sıkıntısı vardır, kendini kaybetmek istiyordur. 3) birşeyi kutluyodur, çok mutludur, kendini kaybeder. tuncelide birahanede sarhoş olan abilerin 3.sebepten hanımfendilere sarktığını sanmıyorum. onun için ilk 2 etmenin üstüne dinin getirdiği çarpık sosyal ve ahlaki değerlerden dolayı hayatında bir kadınla bırak sevgili olmayı arkadaş bile olmamış, bir kadınla oturup 2 çift laf etmekten aciz bir erkeğin birahanedeki kadın garsona sarkması çok olasıdır. ben ve tanıdıklarım bunca yıldır içeriz, gün geldi sarhoş da olduk ancak daha bir tek kadına rahatsız edecek şekilde sarkmışlığımız yok. dinci yazarlarınız gibi elimizi 10 yaşında kızların eteğinin altına sokmadık. 26 kişi bir araya gelip 13 yaşında kızı ameliyathanelik edecek ilişkiler kurmadık. dindar kardeşleriniz gibi kimseye tecavüz de etmedik. şu saydığım tiplerin gidin hepsiyle konuşun. aralarında bir tane ateist ya da agnostik bulursanız, ben burada kafamı keserim. hepsi elhamdülillah müslüman.

  bu ne bicim haber - umut481

  Tepki alkole mi? Kadina mi? Neye? Sadece verilen haberden anlamak cok zor. Kadinlar 15-30 gun calisip memleketlerine geri donuyor ne demek? Mevsimlik tarla iscisi mi bunlar. O yuzden sanirim sks222 dogru soyluyor. Ve eger oylerse, bu eksik ve anlasilmaz haber icin Radikal'i kiniyorum.

  Garip haber.. - cenkay

  İki gündür Tunceli ve kadın garson içerikli haberleri okuyup şaşırıyorum. Üç yıl önce uzunca bir doğu ve güneydoğu seyahati yaptım. Bu seyahat sırasında en ilgimi çeken konulardan birisi tüm diğer illere karşın (Diyarbakır da dahil) Tunceli'de kadının hayatın içerisinde özgürce varoluşuydu. Sokakta gayet uygar ve rahat bir şekilde varolan Tunceli kadınını diğer şehirlerden farklı olarak dik ve mağrur gördüm. Örneğin bir gece meydandaki bir restaurantta yanımızdaki masada üç kadın efendice rakılarını içtiler ve gecenin 1'inde kalkıp efendice gittiler. Ne onlara yer gözlerle bakan gördüm, ne sarkıntılık eden. Şimdi hal böyleyken Tunceli'de kadınların birahanede garsonluk da yapabilecekleri konusunda kafamda en küçük bir şüphe yokken bu haber ortaya çıktı. Bana kalırsa bu işte bir çapanoğlu, bir tezgah mutlaka var. Muhtemelen Radikal bize fotografı başka tarafından gösteriyor. Ya kalibresi düşük gazetecilik, ya kötü niyet diye tahmin ediyorum, neyse gerçek birkaç güne çıkar ortaya.