Kadın girişimci bıldırcın çiftliği kurdu

Kadın girişimci bıldırcın çiftliği kurdu
Kadın girişimci bıldırcın çiftliği kurdu
Çocuklarına yedirmek için taze bıldırcın yumurtası bulamayan Neslihan Özmen çareyi bıldırcın çiftliği kurmakta buldu
AHMET BAYRAK

MUĞLA- İki çocuk annesi 34 yaşındaki Neslihan Özmen, çocuklarına yedirmek için taze bıldırcın yumurtası bulmakta zorlanınca bıldırcın çiftliği kurdu. Günlük bin 500 bıldırcın yumurtası üretip satan kadın girişimci, amacının bu rakamı 10 katına çıkarmak olduğunu söyledi.

Muğla- Yatağan Karayolu’nun 9'uncu kilometresinde, 350 metrekaresi kapalı toplam 18 dönümlük arazi üzerinde kurduğu çiftliğinde bin 850 bıldırcın bulunduğunu belirten Neslihan Özmen, çiftlikte hem yumurta hem de yavru üretimi yapıldığını kaydetti. İşe başlamasında, bıldırcın yumurtasının son derece sağlıklı bir besin olmasının etkili olduğunu anlatan Neslihan Özmen şunları söyledi:
“Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasından 5 kat daha fazla fosfor, 8 kat demir, 9 kat fazla protein içeriyor. Bıldırcın yumurtası süt ve balla karıştırıldığında, astım, öksürük ve alerjiye çok iyi geldiği biliniyor. Çocukların zeka gelişimini de desteklediği için aileler tarafından da ilgi gören bıldırcın yumurtası, şifa kaynağı. Ancak bunu taze tüketmek önemli. Ben de iki çocuğuma bıldırcın yumurtası yediriyordum. Muğla'da olmadığı için taze yumurtayı bulmakta zorlanınca aklıma böyle bir yatırım fikri geldi. Hem bölge ekonomisine, hem de çocukların sağlıklı gelişimine destek vermek için küçük bir sermayeyle bu yetiştirme çiftliğini kurdum.”


YAKINDA MARKET STANDLARINDA
Çiftlikte günde bin 500 yumurta üretip özel ambalajlarla Türkiye’nin çeşitli yerlerine yolladıklarını belirten Neslihan Özmen, şöyle devam etti:
“Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri tesisi ziyaret etti, çok beğendi. Kredi desteği vereceklerini belirttiler. Benim hedefim bıldırcın sayısını 15 bine çıkarmak. Marka tescili için başvuru yaptım. Kısa süre sonra büyük marketlerin stantlarında yer alacağız. Bıldırcın yumurtası güç ve zindelik verir, solunumu düzenler, alerjik astımı tedavi eder. Çok iyi bir antibiyotiktir. Tavuk yumurtası ile yapılan her şey ve pişirme biçimi bıldırcın yumurtası ile aynen yapılabilir.”
Tesiste günlük üretilen taze bıldırcın yumurtası 12'lik özel paketler halinde 2.5 TL'ye satılıyor.