Kadın günü dayakla geçti

'Dünya Kadınlara Yönelik Şiddete Son Günü'nde, kadın hakları savunucusu avukat Ayşegül Kaya, eşini döven erkeği engellemek isteyince dayak yedi. Kaya yedi gün iş göremez raporu aldı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL- Dün 'Dünya Kadınlara Yönelik Şiddete Son Günü'ydü. Yıllardır kadına yönelik şiddete karşı gönüllü çalışmalar yapan avukat Ayşegül Kaya, üç gün önce sokak ortasında bir kadını döven adama müdahale edince, hastanelik oldu. Kafası ve dudaklarına dikiş atılan Kaya, yedi gün iş göremez raporu aldı. Kaçtığı arabanın plakası saptanan saldırgan ise aranıyor.
Avukat Kaya, yıllardır 'kadına yönelik şiddet' ve 'aile içi şiddet' konusunda yaptığı çalışmalarla tanınıyor. İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi kurucusu ve üyesi. Aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışındaki pek çok kadın derneğinin gönüllüsü. Koca dayağına maruz kalan, sayısını hatırlayamayacağı kadar çok kadının gönüllü avukatlığını yaptı. Binlerce kadına hakları konusunda seminer ve sempozyumlarla bilgi verdi.
Şiddet Taksim'de buldu
Kaya, Türkiye'nin dört bir yanında etkinliklere, polis, doktor, sosyal hizmetler uzmanı gibi pek çok meslek dalından insanlar için eğitim çalışmalarına katıldı. Pek çok televizyon ve radyo kanalında kadına yönelik şiddet konulu programlarda görüşlerini açıkladı. Kaya, hayatında hiç şiddete maruz kalmamıştı. Ama bunu yaşayanların acılarını her zaman paylaşmış, mahkeme salonlarında, sığınma evlerinde onlara yardımcı olmuştu.
23 Kasım 2004 günü, Beyoğlu'ndaki bürosundan çıktı. Alışveriş yaptı. 25 Kasım'da yapılacak 'Dünya Kadınlara Yönelik Şiddete Son Gün'ü etkinlikleri ile ilgili olarak arkadaşlarını aramıştı. Bir gün önce TRT'de kadın hakları konusunda bir programa katılmıştı.
Saat 18.00 sıralarında Tepebaşı'nda Tarlabaşı Caddesi'nden karşıya geçiyordu. Yayalar için yeşil yandı. Taksiye binmek için yaya geçidinden onlarca insan ile birlikte geçiyordu. Birden yanında, bir adamın, ensesinden tuttuğu kadını dövdüğünü gördü. Bir tek o sesini çıkardı. Adama bunu yapmaya hakkı olmadığını söyledi. Ancak 35 yaşlarındaki adam, kadını yere savurdu ve dönerek küfür etti. Daha sonra da Kaya'nın yüzüne yumruk attı. Kaya, kanlar içinde yere yıkıldı.
Aracın plakası alındı
Çevredekiler onu bir taksiye taşırken bir kişi, saldırganın dövdüğü kadını da bindirerek kaçtığı arabanın plakasını aldı. Taksim İlkyardım Hastanesi'nde Kaya'nın kafasına 10, dudaklarına beş dikiş atıldı. Yedi gün iş göremez raporu alan Kaya, suç duyurusunda bulundu. Polis, plakası belirlenen aracı tespit etti. Saldırganın yakalanması için çalışmalar sürüyor.
Kaya dün, Mor Çatı Derneği'nde 'Dünya Kadınlara Yönelik Şiddete Son Gün'ü etkinliğindeydi. Ancak yıllardır mağdurlara yardım eden gönüllü avukat, bu kez kendisi şiddet mağduruydu. Kaya, "Şiddet, eğitimli, eğitimsiz, yoksul, zengin ayırt etmiyor. Ben, ilk defa bir şiddete maruz kaldım. Hem ruh hem fiziki olarak yaralandım. Şiddet böylesi beslendiği zamanlarda, her yerde herkesi bulabilir. Ama ben, saldırganın yakalanması ve için elimden geleni yapacağım" dedi.