Kadın hakimler kararları ile haftaya damgalarını vurdu

Kadın hakimler kararları ile haftaya damgalarını vurdu
Kadın hakimler kararları ile haftaya damgalarını vurdu
Bu haftaya damga vuran üç önemli mahkeme kararının altında kadın hâkimlerin imzası yer aldı.

RADİKAL-Bu hafta İzmir ve İstanbul 'da üç önemli mahkeme kararı alındı. Haftaya damga vuran ve çok tartışılan üç kararın altında da kadın hâkimlerin imzası vardı. Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’a yönelik açılan ‘ucube heykel’ davasında karar 3 Mart günü çıktı. İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada alınan kararda, Erdoğan’ın heykeltıraş Mehmet Aksoy’a 10 bin TL tazminat ödemesine hükmedildi. Anılan kararın altında imzası bulunan isim Zarife İlhan. Daha önce Yargıtay Tetkik Hâkimi olarak görev yapan İlhan geçtiğimiz yıl açıklanan HSYK kararnamesi ile İstanbul’a atanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Ucube'den 10 bin TL tazminata mahkum edildi


CENGİZ’İ TAZMİNATA MAHKÛM ETTİ
3 Mart günü alınan bir diğer karar ise Cengiz Holding’in patronu Mehmet Cengiz’e yönelik oldu. Malatya Barosu’na üye avukat Süleyman Sarıbaş’ın açtığı davada, Cengiz, telefonla konuştuğu sırada kullandığı 'Bu milletin a... koyacağız' sözü nedeni ile tazminata mahkum oldu. İstanbul 8. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada Cengiz 8 bin TL tazminat ödemeye mahkum edildi. Anılan kararın altında ise Hâkim Ayla Akdüzen’in imzası yer aldı. Daha önce kapatılan Beyoğlu Adliyesi’nde görev yapan Akdüzen uzun süreden beri İstanbul’da görev yapıyor.

 

İşadamı Mehmet Cengiz'e küfür cezası‘HAK VE ÖZGÜRLÜKLERE AYKIRI’


Dün de İzmir’den bir karar alındı. İzmir Valiliği’nin talebi sonrası İzmir Polisi’nin kent genelinde yapacağı arama iznini uzatma talebi reddedildi. Ret kararını İzmir 3. Sulh Ceza Mahkemesi Hâkimi Dilek Çeliktaş verdi. Çeliktaş karında özetle, arama kararında yer belirtilmediği, bu durumun Anayasal hükümlerle teminat altına alınmış olan hak ve özgürlüklerine aykırı olduğuna dikkat çekildi. 1991 yılında Konsa Selçuk Üniversitesi’nde mezun olan Hakim Çeliktaş daha önce Diyarbakır Adliyesi’nde görev yapmıştı.

İzmir polisi Fırat'ı gerekçe gösterip bütün şehirde arama kararı çıkartmış

‘DUYGUSAL DAVRANABİLİRİM’
Geçtiğimiz ocak ayında ise Sakarya’da dikkat çeken bir karar alınmıştı. Sakarya’nın Sapanca İlçesi’nde otistik çocuğa dayak atılmasına ilişkin açılan davada Hâkim Neslihan Havva Karakayış Akça, kendi çocuğu da otistik olduğu için ’duygusal davranabileceği’ gerekçesiyle, duruşma öncesinde davadan çekilme kararı almış; davaya bakması için başka bir hâkim görevlendirilmişti.

BALYOZ'DA TAHLİYELERİ 4 KADIN HAKİM VERDİ
Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz davası ile ilgili açıkladığı 'hak ihlali yapıldığı' yönündeki kararın ardından Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi tüm sanıklara tahliye kararı vermişti. 'Balyoz' davasında kararı alacak heyette başkan Özlem Karaçam'ın yanı sıra üyeler Berrin Çelen, Mübeccel Saraçoğlu ve Tülin Akbey'di.