Kadın haklarına kırık not sinyali

BM Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) Komitesi'nden Türkiye'de kadının statüsüne dair olumsuz rapor sinyali geldi.

NEW YORK - BM Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi (CEDAW) Komitesi'nden Türkiye'de kadının statüsüne dair olumsuz rapor sinyali geldi. New York'ta basın toplantısı düzenleyen CEDAW Başkanı Rosario Manolo, Türkiye, Cezayir, Hırvatistan, Gabon, İtalya, Laos, Paraguay ve Samoa'da kadın erkek eşitliğinin tam olarak sağlanamadığını söyledi.
Raporlarını sunan bu ülkelerin mevcut yasalarında, kadınlara karşı cinsel ayrımcılığı devam ettiren unsurlar bulan CEDAW Komitesi'nin, söz konusu ülkelere konuyla ilgili yasaların nasıl düzeltileceği, kamu kuruluşlarında kadınların sayılarının artırılması, geleneksel olmayan alanlarda kadınların eğitiminin sağlanması için burslar temin edilmesi, emniyet güçlerinin ve sağlık görevlilerinin şiddete maruz kalmış kadınlara destek verme konusunda eğitilmesine dair tavsiyelerde bulunduğu kaydedildi. Manolo, "Bu ülkelerde kadınlara karşı ayrımcı yasalar bulunmaya devam etmekte, kadınları koruyacak yasal düzenlemeler bulunmamaktadır" dedi.
'Kadınlar haklarını bilmiyor'
Sekiz ülkede de toplumun bütün kesimlerinde olumsuz bir kadın klişesine rastlandığını belirten CEDAW Başkanı Manolo, bütün bu ülkelerdeki hükümetlerin kadınlara karşı önyargılı yasaları, âdetleri ve uygulamaları kaldırmak ve kadın hakları konusunda bilgilendirme kampanyaları düzenlemek gibi bir görevi olduğunu dile getirdi. Manolo, bu ülkelerdeki kadınların kendi haklarının farkında ve mevcut mekanizmalarda tanınan haklardan haberdar olmadıklarını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7361837361830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.