Kadın imajla kurtulacak

Şiddet ve kötü muameleye uğrayan kadınlar için açılan sığınma evlerinin, özellikle taşrada 'namusa helal gelen yerler' olarak algılanması bu yerlerin 'özel tanıtımı'nı gündeme getirdi.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Şiddet ve kötü muameleye uğrayan kadınlar için açılan sığınma evlerinin, özellikle taşrada 'namusa helal gelen yerler' olarak algılanması bu yerlerin 'özel tanıtımı'nı gündeme getirdi. Meclis'in isteği üzerine kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanlığı, dizilerde sığınma evlerinin tanıtılması için çalışma başlatacak.
TBMM Töre ve Namus Cinayetleri Komisyonu'nun son toplantısında sığınma evleri tartışıldı. Tutanaklara göre, SHÇEK Genel Müdürlüğü Kadın Toplum Aile Hizmetleri Daire Başkanı Nurdan Tornacı, kuruma bağlı 14 sığınma evine 2004'te 552 kadın, 220'si kız ve 153'ü erkek olmak üzere toplam 373 çocuğun kabul edildiğini söyledi.
'Kamuoyu bilgilendirilmeli'
Komisyon Başkanı AKP'li Fatma Şahin, "Bir kamuoyu oluşturmalı ve halkı bilgilendirmeliyiz, medyayı bu anlamda iyi kullanmamız gerekiyor. İyi örnekleri göstermemiz gerekiyor" dedi. Remziye Toprak da, "Sığınma evine düşünce sanki kötü bir yere düşmüş gibi, aile 'artık oraya düştü, onu öldürmemiz iyice şart oldu' diyormuş" diye konuştu. Komisyon Başkanvekili CHP'li Gaye Erbatur da, son dönemde dizilerin çok izlendiğini ifade ederek, bu dizilerde sığınma evlerinin kullanılabileceğini, buraların iyi yerler olduğu, şiddete uğrayan kadının buraya gidip meslek edindiğine ilişkin senaryoların yazılmasının sağlanabileceğini belirtti.
Bunun üzerine Kadın Toplum Aile Hizmetleri Daire Başkanı Tornacı, medyayla bunun çalışmasını yapacaklarını söyledi. Toplum Merkezleri'nin tanıtımı için çekilen 10 bölümlük bir filmin özel bir televizyonda yayımlanmaya başlayacağını açıklayan Tornacı, "Kadın sığınma evleriyle ilgili de benzer bir şey yapabiliriz" diye konuştu.
Mağdurlar sıraya girdi
TBMM Töre ve Namus Cinayetleri ile Kadın ve Çocuklara Yönelik Şiddeti Araştırma Komisyonu'nu şiddete uğrayan kadınların dertleşme yeri haline geldi. Başta eşi olmak üzere erkekler tarafından kötü muameleye uğrayan kadınlar komisyon üyelerine başvurarak 'yardım' talebinde bulunuyor. Bu talepte bulunanlar arasında üniversite öğretim üyesi gibi eğitim düzeyi yüksek kadınlar ile eski milletvekili eşlerinin de olduğu belirtildi. Komisyonun CHP'li üyesi Canan Arıtman, Adnan Hoca'nın himayesinde olduğu öne sürülen üç kızın annesinin bir avukat aracılığıyla kendisine başvurduğu belirterek, "Bunların dinlenmesi için Komisyon Başkanlığı'na öneride bulunacağım" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7653747653740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.