Kadın intiharlarına dur demek için yürüdüler

Kadın intiharlarına dur demek için yürüdüler
Kadın intiharlarına dur demek için yürüdüler
Siirt kent merkezinde son dönemlerde artan kadın intiharlarına dikkat çekmek amacıyla Berfin Kadın Dayanışma Merkezi'ne bağlı kadınlar yürüyüş düzenledi.

SİİRT- BDP Kadın Meclisi, İHD ve Barış Anneleri İnsiyatifi üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kadın Atatürk Bulvarı'nda toplanarak Güres Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Güres Caddesi'ne gelen kadınlar kadınlar adına konuşan Berfin Kadın Danışma Merkezi sorumlusu Sosyolog Celile Ası, bölgede her geçen gün kadın intiharların arttığına dikkat çekerek şunları söyledi:
"Bölgede her geçen gün ardı kesilmeden artan kadın intiharları, kadına yönelik şiddet, çocuk gelinler, tecavüzler, sistemin kadının varlık mücadelesini hiçleştirme, onu kutsal doğada kimliksizleştirme gayesidir. Bütün toplumsal normlar, kadın cinsi üzerinden sürdürülmektedir. Son iki ayda S.O. adlı kız çocuğumuz, sağlık sorununu tek düze iyileştirme, rehabilitasyon merkezleri ve hükümetin kolaycılığı, evlatlarımızı metalaştıran devletin sağlık politikaları yüzünden intihara teşebbüs etmiştir. A.Y. adlı kız çocuğumuz bölgede yaşanan savaşın getirisinden sadece biri olan göçün, yaşadığı hiçbir yere ait olamama ve kadına dayatılan misyonun kurbanı olmuştur. C.Ç. adlı kız çocuğumuz, ergenlik sürecini sağlıklı geçiremediği için intihara teşebbüs etmiştir. S.G. adlı kadın arkadaşımız, aile içi şiddetten, yani kadını yok sayan güçlü aile- güçlü ordu- güçlü devlet amacıyla çıkarılan ŞÖNİM (Şiddeti İzleme ve Önleme Merkezleri) yasalarıyla, kadını üretim makinesi olarak gören ve bunu Koza adı altında cinsiyetçi mekanizmalarla sağlamlaştırmaya çalışan zihniyet kurbanıdır." 

HÜKÜMETE DE ELEŞTİRİ
Hükümetin eğitim ve sağlık politikalarını da eleştiren Ası, "Peki soruyoruz sizlere? Siirt'te var olduğu iddia edilen fuhuş çetelerini, fuhuşun bataklığı olan mahalleleri, okul önünde satıldığı iddia edilen esrar- hapları, küçücük yaşta fuhuş ve madde bağımlılığına sürüklenen kız çocuklarımızı, ensesti bizden başka, bu ülkenin hükümeti, bu ülkenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve onun illerdeki mekanizmaları duymuyorlar mı?" diye sordu.  

(DHA)