Kadın kılığında eve girip soyguna kalkıştı

Kadın kılığında eve girip soyguna kalkıştı
Kadın kılığında eve girip soyguna kalkıştı

Temizlikçi olan eşinden iki kadının bakıcı kadın aradığı haberini alan Ali Ceylan, kadın kılığında eve girmeyi başardı. FOTOĞRAF: SEFA KIDIK / DHA

İSTANBUL - Kadıköy’de Ali Ceylan, eşinin temizliğe gittiği eve bir arkadaşıyla kadın kılığında girerek, 65 yaşlarındaki kalp hastası Meral Pınar ve ablası emekli hâkim Seza Pınar’ı darp etti. Evdeki 100 bin TL değerinde ziynet eşyasını alarak kaçmak isteyen iki soyguncu, gürültüyü duyan apartman kapıcısının ihbarı ile polis tarafından yakalandı.
Kalamış Caddesi Atlas Apartmanı’nda ablası emekli hâkim Seza Pınar ile birlikte oturan Meral Pınar, bir süre önce kalp amaliyatı olduğu için temizlikçi Ayşe Ceylan’dan yanında çalışması için bir bakıcı bulmasını istedi. Bunun üzerine Ayşe Ceylan, biri kalp hastası, biri protez bacakla evden çıkmakta zorluk yaşayan iki kadının bakıcı aradığını kocası Ali Ceylan’a anlattı.
İddialara göre, eşinden iki kadın hakkında detaylı bilgi alan Ali Ceylan, bir arkadaşı ile birlikte soygun planı yaptı. Kadın kılığına giren Ali Ceylan, evde çalışmak için gelmiş görünümü vererek, önceki akşam saat 18.00 sıralarında, arkadaşı Dursun Acar’la, iki kız kardeşin kaldığı eve gitti. Daireye rahatça giren iki soyguncu, Seza Pınar’ı tehdit ederek paraların yerini söylemesini istedi.  Seza Pınar bağırarak yardım isteyince yan odada yatan kalp hastası Meral Pınar da salona geldi. Soyguncular, iki kardeşi döverek, evdeki ziynet eşyalarını alarak kaçmak istedi.

Kapıcı planları bozdu
Bu sırada dairenin önünden geçerken gürültü duyan apartman kapıcısı, içerden erkek sesi geldiğini anlayınca kapıyı dinlemeye başladı. “Paralar nerede” diye birinin bağırdığını duyan kapıcı, vakit geçirmeden polisi aradı. Olay yerine giden polis, merdivenlerde karşı karşıya geldikleri maskeli Dursun Acar’ı yakaladı. Bu sırada yangın merdiveninden inen Ali Ceylan kaçmaya başladı. Kendisini kovalayan polis memurlarına bıçak çeken Ali Ceylan da kısa sürede yakalandı.
İki soyguncunun döverek yaraladığı Seza ve Meral Pınar evde baygın halde bulundu. İki kardeş ambulansla Acıbadem Hastanesi’ne kaldırıldı.
Meral Pınar’ın yoğun bakıma alındığı belirtilirken Seza Pınar’ın sağlık durumunun iyi olduğu söylendi. Ali Ceylan, Dursun Acar ve daha sonra evinde gözaltına alınan Ayşe Ceylan Kadıköy Asayiş Büro Amirliği’ne götürüldü. Çalınmak istenen çok sayıda küpe, broş, yüzük ve üç adet bilezikten oluşan ziynet eşyası ile bir miktar para ve bir kredi kartı soyguncuların yanlarındaki poşette bulundu. Polis, bu eşyaların yaklaşık 100 bin lira değerinde olduğunu belirtti. (dha)