'Kadın kimsenin malı değildir'

Van'ın Gevaş ilçesinde, düzenlenen seminerde kadınlar bölgede yaşanan namus ve töre cinayetleri konusunda bilgilendirildi.

Van’ın Gevaş ilçesinde, düzenlenen seminerde kadınlar bölgede yaşanan namus ve töre cinayetleri konusunda bilgilendirildi.


Van’ın Gevaş ilçesinde, "Kadınların ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi’ konulu seminer düzenlendi.

İlçe Kaymakamlığı ve Sabancı Vakfı tarafından Güzelkonak Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) çok amaçlı salonunda düzenlenen seminerde, kadınlar bölgede yaşanan namus ve töre cinayetleri konusunda bilgilendirildi.

Birleşmiş Milletler Ortak Programı (BMOP) Van Yerel Koordinatörü Ayşe Sargın ve Van Kadın Derneği (VAKAD) Üyesi Müjgan Güneri tarafından verilen seminerde, çeşitli köylerden gelen kadınlara sahip oldukları haklar anlatıldı.

Kadınlara kadın erkek eşitliği, namus ve töre cinayetleri hakkında açıklamalarda bulunan VAKAD Üyesi Müjgan Güneri, "kadının kimsenin malı olmadığını" söyledi.

Kadınlara resmi nikah olmadan imam nikahını kabul etmemeleri gerektiğini belirten Güneri, "Ya önce resmi nikah ya da her ikisini birlikte kıydırın. Zaten bu durum artık yasalar çerçevesinde suç teşkil ediyor. İmamların resmi nikahı olmayan bir çiftin imam nikahını kıyması suç. Siz de bu konuda duyarlı olun" dedi.

İş yerinde yaşanan taciz olaylarına da değinen Müjgan Güneri, bu nedenle kadınların çalışmaktan çekindiğini savundu.

Seminerde görüşlerini açıklayan kadınlar ise bilmedikleri birçok konuyu bu seminer sayesinde öğrendiklerini vurgulayarak, "Seminerde ’karı’ değil de ’kadın’ olduğumuzu öğrendik" dediler. (aa)