Kadın örgütlerinden İnançer'e tepki

Kadın örgütlerinden İnançer'e tepki
Kadın örgütlerinden İnançer'e tepki
Tasavvufçu Ömer Tuğrul İnançer'in "Hamile kadınların sokağa çıkması terbiyesizliktir" açıklaması kadın örgütlerinden tepki geldi
Haber: YILMAZ ESENBOĞA / Arşivi

ANKARA -  ‘ Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ üyelerinden Özlem Sevinçli “Kadınları sokakta yürüdüğü için terbiyesiz ilan eden bu söylemler, kadınları cinayet için açık hedef haline getirmektedir” dedi.

Katıldığı bir TV programında hamile kadınlara yönelik söylediği sözler nedeniyle Tasavvufçu Ömer Tuğrul’a tepkiler artıyor. Bu amaçla dün Ankara’da bir araya gelen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri bir basın açıklaması yaparak, Tuğrul’a tepki gösterdi.

Cinayetlere davetiye çıkarıyor
Hazırlanan ortak açıklamayı okuyan Özlem Sevinçli, Tuğrul’un açıklamalarının kadın cinayetlerinin önünü açtığını iddia ederek şöyle konuştu: “Kadınları sokakta yürüdüğü için terbiyesiz ilan eden bu söylemler, kadınları cinayet için açık hedef haline getirmektedir” dedi.

Bir ayda 16 kadın öldürüldü
Geçen Haziran ayında Türkiye ’de 16 kadının cinayete kurban gittiğini hatırlatan Sevinçli, “17 Temmuz’da sadece bir günde dört kadın kardeşimizi kadın cinayetine kurban verdik. Bu durumun sorumlusu şiddeti meşrulaştıran devlettir. Uşak’ta Hatice Palta kardeşimizin kocasından boşanmasının karşılığı çocuğunu emzirirken öldürülmek oldu. Hatice’nin ölümünde sorumlu olan günlerce Taksim’de polise nöbet tutturan ama bir kadını korumak için bir polisi fazla gören devlet kurumlarıdır” diye konuştu.