Kadın pazarcılara 'evinize gidin' baskısı

Kadın pazarcılara 'evinize gidin' baskısı
Kadın pazarcılara 'evinize gidin' baskısı
Sıhhiye'de her hafta Perşembe günü kurulan pazarda bir günlük tezgah açarak aile bütçesine katkı sunan kadınlar, pazarda çalışan erkeklerden ve zabıtaların baskılarından şikayetçi. Kadın pazarcılar, kendilerine söylenen "Evinize gidin ne işiniz var burada" sözlerine aldırış etmeden, yaşadıkları her şeye rağmen kadınlara ayakları üzerinde durma çağrısında bulunuyor.

RADİKAL - Ankara 'da bulunan ev emekçisi kadınlar ev ekonomisine katkı sağlamak için her Perşembe günü Sıhhıye Sosyete Pazarı'nda ikinci el kıyafetlerin satıldığı tezgah açıyor. 30'a yakın kadının tezgah açtığı pazarda, gerek zabıta gerek ise erkek pazarcılar tarafından baskı altına alındıkları yönünde şikayette bulunuyor. DİHA'nın haberine göre, kadınlar sabahın erken saatinde gelmelerine rağmen her hafta pazar yeri kuran pazarcılar, kadınlara tezgahlarını açmaları konusunda herhangi bir kolaylık sağlamadıkları gibi öğlene kadar da tezgah kurmasına izin verilmiyor. Yaşları 30 ile 70 arası değişen kadınların sattığı kıyafetler en çok da yoksul insanlara hitap ediyor. Kadınlar, yaşadıkları bütün sıkıntılara rağmen kendi ayakları üzerinde durmanın örneğini sergiliyor.

ANCAK ÖĞLEDEN SONRA STANT AÇABİLİYORLAR

2 çocuk annesi Sevgi Özsezgin (48), pazar da 2. el kıyafet satarak aile bütçesine destek veren kadınlardan biri. 2 yıldır pazarda tezgah açan Özsezgin, hafta da bir gün yaptıkları işle pazar parası çıkartabildiklerini söylüyor. Hem pazarda çalışan erkeklerin hem de zabıtaların sabah saatlerinde tezgah açmalarına izin vermediklerini belirten Özsezgin, öğleden sonra ancak stant açabildiklerini anlatıyor.

'ERKEKLER GÜÇLÜ KADINLARI İSTEMİYOR'

Özsezgin, "Kadınların çalışması erkeklerin hoşuna gitmiyor. Ancak kadınlar da artık ekonomiye katkı sunmak istiyor. Burada kötü bir şey yapmıyoruz. Sadece elbise satıyoruz. Herkes kendi isteğiyle gelip bizden elbiseleri alıyor. Kavga çıkarmıyoruz. Tam tersi gelen müşteriler kadınlardan daha memnun. Hata gelip bize ürün veren müşterilerimiz bile var. Erkekler böylesi güçlü, kendi ayakları üzerinde durmak isteyen kadınları sevmiyor. Hep ezmek istiyor" diye konuşuyor.

'KADINLAR KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURSUN'

"Pazar da kadınların bulunması gergin bir ortamın yaşanmasına neden oluyor" diyen Özsezgin, yaşanan sıkıntılı duruma dair belediyeye başvurduklarını ancak başvurularının da sonuçsuz kaldığının belirtiyor. Özsezgin, "Kadınlar kendi haklarını korumak ve kendi ayakları üzerinde durmak için çalışsınlar" çağrısında bulunuyor.

'HÜKÜMET NE ÇEKTİĞİMİZİ BİLMİYOR'

Ev emekçisi 66 yaşındaki Döndü Acer, geçimini sağlayamadığı için 2 yıldır tezgah açarak eve katkıda bulunuyor. Kirada oturduklarını söyleyen Acer, yaşadığı maddi sıkıntıyı şu sözlerle dile getiriyor: "Aldığımız bin TL maaş ile elektiriğe mi, suya mı, kiraya mı, verelim bizde bilemiyoruz. Hükümetin bundan haberi yok tabi ancak ben kendi geçimimi kendim yaparım."

'ERKEKLERİN KEYFİ İSTERSE STANT AÇABİLİYORUZ'

Açtıkları tezgah nedeniyle engellemeler ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Acer, "Erkeklerin keyifleri, gönülleri isterse biz tezgah açabiliriz" diyor. Acer, kadınların çalışabileceği yer ve olanakların sağlanılması gerektiğine vurgu yaparak, "Yaşım genç olsaydı Türkiye 'yi terk ederdim. Geçinemiyoruz. Zar zor geçiniyoruz" ifadesinde bulunuyor.

8 YILDIR AYNI SORUN

56 yaşındaki Belgüzar Bıçak ise 8 yıldır pazar da iç çamaşır satarak geçimini sağladığını söylüyor. Bıçak, bu zaman içinde yaşadığı sıkıntıları şöyle özetliyor: "Erkekler mafya ayaklarıyla bize tezgah açtırmıyorlar. Kadınların çalışmasını istemiyorlar. Kadınlara eve gidin işinizi görün diyorlar. Kadınları basit görüyorlar. Bir kadın çalışamaz diyorlar. Kadınları insan yerine bile sokmuyorlar. Kadının gücü yok diye bakıyorlar." Bıçak, kadınlara kendi ayakları üzerinde durabilme ve yaşam mücadelesi verme çağrısında bulunuyor. (DİHA)