'Kadın' raporu yüz kızartıyor

Sivil toplum örgütlerinin, 20 Ocak'ta BM'ye sunmak üzere hazırladığı rapordan: Kadınların yüzde 97'si şiddet mağduru.

ANKARA - CEDAW (Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi) Türkiye Komitesi'nin Türkiye raporuna göre karar alma mekanizmasında kadın yok. Evli kadınların üçte biri, eşlerinin cinsel saldırılarına uğruyor.
Türk kadınının ekonomik sıkıntılardan cinsel tacize, şiddetten medyada işlenişine kadar sorunları, New York'ta ele alınacak. Bu kapsamda hazırlanan 'gölge rapor', 20 Ocak'ta ABD'de BM yetkililerine sunulacak. CEDAW Türkiye Komitesi temsilcileri, New York'a hareketlerinden önce Uçan Süpürge'de raporlarını açıkladı. Toplantıya, CHP Milletvekili Gaye Erbatur ile AKP Milletvekili Mahfuz Güler de katıldı.
Uçan Süpürge Koordinatörü Halime Güner, raporda 81 ilden 453 kadının katıldığı toplantılarda dile getirilen sorun ve beklentilerin yer aldığını anlattı. Buna göre kadınların karar alma mekanizmalarında yer almadığı ve Türkiye'nin bu konuda 119 ülke arasında 103'üncü olduğu belirtildi. Ensest ilişkinin yasalarda suç sayılması gerektiği ifade edilen raporda, kadına yönelik şiddetin kadın-erkek eşitsizliğinden kaynaklandığı belirtildi.
Kadınların öldürüldüğü, intihara zorlandığı ve tecavüze uğradığı kaydedilen raporda, evli erkeklerin yüzde 34'ünün eşlerine cinsel şiddet uyguladığı da vurgulandı. Kadın istihdamının artırılması istenirken, sigorta konusunda da pozitif ayrımcılığın kaldırılması gerektiği belirtildi.
Medyada da kadına yönelik farklı ve kötü uygulamaların olduğunu söyleyen CEDAW temsilcileri, 'Semra hanımın tartışıldığı kalitesiz programların olmaması gerektiğini dile getirdi. Bekaret testlerinin yasaklanması
uyarısında bulunan temsilciler, eşcinsellere yapılan ayrımcılığın da suç sayılmasını istedi. Rapor, sivil toplum örgütlerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e de gönderilecek.
Yedi çeşit evlilik
Raporda, Türkiye'de yedi evlilik çeşidi olduğu da belirtildi.
Berdel: Ailenin kız ve erkek çocuğunun diğer ailenin kız ve erkek çocuğuyla karşılıklı evlendirilmesi. Beşik kertmesi: Çocukların doğumdan hemen sonra nişanlanması. Başlık paralı evlilik: Erkeğin evlenmek için, kızın babasına para veya mal vermesi. Kan bedeli evlilik: Öldürülen kişinin kan bedeli olarak kız da verilmesi. Kuma evliliği: Erkeğin birden çok kadınla evlenmesi. Kayın evliliği: Kadının, ölen kocasının kardeşiyle evlenmesi. Akraba evliliği.


    http://www.radikal.com.tr/7346107346100

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.