Kadın rektörden, aerobik şov

Kadın rektörden, aerobik şov
Kadın rektörden, aerobik şov
Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Candeğer Yılmaz, kongredeki uygulamalı egzersiz programına seyirci kalmadı


Nesrin COŞKUN/İZMİR

EGE Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Candeğer Yılmaz, ‘sıradışı' rektör olduğunu, Başkanlığını yaptığı 7'nci Sağlık Halk Kongresi'nde bir kez daha ortaya koydu. Rektör Prof.Dr. Yılmaz, sıradan bir kişi gibi kongredeki uygulamalı egzersiz programına katıldı. Prof.Dr. Yılmaz'ın aerobik şovu katılımcıları da coşturdu, yüzlerce genç, yaşlı, kadın, erkek, rektörle birlikte müzik eşliğinde egzersiz yaptı. Alkışlanan Prof.Dr. Yılmaz, “Eğer ben rektör olarak sandalyede oturur seyirci kalırsam, o zaman halka ‘Buyur, sen yap' diye mesaj veremem. Bugün burada ben de halktan biriyim” dedi.
EÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Haltalıkları Bilim Dalı önderliğinde, Ege Obez Hasta, Ege Osteoporozlu Hasta ve Ege Diyabetle Yaşamı Kolaylaştırma Dernekleri tarafından düzenlenen ve türünde tek olan Sağlık Halk Kongresi'nin 7'incisi büyük ilgi gördü. Kongrenin 2'nci gününde Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Emine Kutlay, ‘Obezitede egzersiz neden gerekir? Hangisi yararlıdır?’ başlıklı sunumunu uygulamalı gerçekleştirdi. Yard.Doç.Dr. Kutlay'ın müzik eşliğinde, temposu giderek hızlanan egzersiz programına salondaki yüzlerce kişinin yanı sıra, Halk Kongresi'nin yaratıcılarından, Endokrinoloji uzmanı olan EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz da katıldı. Sahnenin önünde Kutlay'ın hareketlerini tekrar edip salondaki katılımcılara da örnek olan Prof.Dr. Yılmaz'ın performansı beğenildi. Yanına yaklaşılmayan kimi meslektaşlarının aksine ‘sıradan biri’ gibi davrandığı kongrede herkesin saygı ve sempatisini kazanan Yılmaz, “Varsın, rektör ağırlığını koymadı desinler. Ben burada halktan biriyim” derken şöyle konuştu:
“Kongredeki amacımız, sağlıklı olmak ve sağlıklı kalabilmek bilincini yerleştirmek ve yaygınlaştırmak, yaşam biçiminde yapılacak değişikliklerin inceliklerini aktarmak, bilgi ve deneyimlerimizi vatandaşlarla paylaşmak. Bu kongre ilk ve tek. Hastalar nasıl olsa doktor bulup gidiyorlar, bizim için önemli olan risk altında sağlıklı zannedilenler ve riski yüksek olduğu için geleceğe dönük hastalık riski taşıyanlar. Bütün bunları sağlıklı olma sağlıklı kalma ve sürekli kılmak bilincini yerleştirmek için yapıyoruz. Zor olmadığını göstermeye çalışıyoruz. Egzersiz uygulamasında gösterileni uygulamaya çalıştım. Böylece hepimizin tek yürek olarak önerilenleri yapma bilincini yerleştirmeye çalışıyoruz. Bütün salon katıldı, ben bunun için çok mutluyum. Rektörlüğün mutlaka ağırlığı, alışılmış şablonu var. Buna katılıyorum. Ama biz burada halka yapabileceğini göstermeye çalışıyoruz. Rektör olarak sandalyede oturur, seyirci kalırsam, o zaman halka ‘Buyur sen yap' diye mesaj veremem. Bugün burada ben de halktan biriyim. Halktan biri olarak burada bir şeyler öğreniyorum. Ben nasıl öğreniyorsam onların da öğrenebileceğini gösteriyorum. Eğer ben yerimden kalkmazsam beyler kalkmaz, yaşlılar, gençler, hocalar kalkmaz. Halbuki biz herkesin dinlence, eğlence modelini gerçekleştirmesini istiyoruz. Hepimiz insanız, görevlerimiz var. Benim şu anda yaptığım şey görevimi aksatan bir şey değil. Tam aksine EÜ'nin İzmir'i nasıl kucakladığını gösteren bir şey.”
Rektör Prof.Dr. Candeğer Yılmaz, daha çok sevgiyi paylaşmak istediğini anlatırken, “Belki o yüzden yaptığım şeyi daha çok önemsiyorum. Belki, ‘Rektör ağırlığını koyamadı' diyenler çıkacaktır, birlikte bir şeyler öğreniyoruz. Şu anda halkın içinde birisiyim. Onları yabancılaştırmaktan kurtarmam lazım. Kongrede pek çok insan bana, ‘Sana dokunuyorum, sen profesörsün, profesörü ulaşılmaz sanıyordum, siz bize bu bilinci veriyorsunuz' diyorlar” diye devam etti.(dha)