Kadın sanığa 'tacizden' tahrik indirimi

Adana'da, birlikte yaşadığı kişiyi, kendisine şiddet uyguladığı ve cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle "öldürmeye teşebbüs" ettiği iddiasıyla hakkında müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan kadın, "ağır tahrik"ten yararlandırılarak 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.


Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında, tutuklu sanık Hamdiye Özgen hazır bulundu. Tabancayla yaralandıktan sonra bir süre hastanede tedavi edilen müşteki Nurettin Yoksul ise duruşmaya gelmedi. Sanık avukatı Ahmet Kaya, olayda yaralanan müştekinin 15-16 yıl birlikte olduğu müvekkiline cinsel tacizde bulunduğu, sürekli darb ettiği ve fuhuş yaptırarak kazandığı parayı elinden aldığını söne sürdü. Müştekinin, müvekkilinin mal varlığına da el koyduğunu belirten Kaya, savunmasında şunları söyledi: "Müvekkilim, suçu baskı ve tehdit altında işlemiştir. Öldürmek amacıyla hareket etmiş olsa, yaralayıp yere düştüğünde kafasına ateş ederdi. Bu noktalar göz önünde bulundurularak, müvekkilimin öldürmeye teşebbüs değil, yaralama suçundan cezalandırılmasını, tabanca kendisine ait olmadığı için de ruhsatsız silah bulundurmak suçundan beraat ettirilmesini, aynı zamanda ağır tahrik maddesinin uygulanmasını talep ediyorum." -"

‘SEN DÜNYA GÜZELİSİN, SENİN GİBİSİ YOK’ DİYEREK KANDIRDI

Müşteki Nurettin Yoksul’un, kendisine fuhuş yaptırdığını ve kazandığı paranın bir bölümünü de yine kendisine verdiğini, "sen dünya güzelisin, senin gibisi yok" diyerek kandırdığını belirten sanık Hamdiye Özgen de ağlayarak verdiği ifadesini şöyle sürdürdü: "Kendisine verdiğim paranın eksik olduğunu söyleyip, kalan parayı da beni döverek zorla alıyordu. Para vermediğim takdirde öldüreceğini söylüyordu. Bir kadın daha vardı ve bizi sürekli bahçelere, bağlara ve tarlalara götürüp satıyordu. Beni dövüp, evimi de zorla sattırmıştı. Aldığı parayı da şans oyunlarında kaybetti. Gelinim ve kızım için de kötü şeyler söylüyordu. Bana cinsel tacizde bulunuyordu. Olay gecesi de cinsel tacizde bulunup beni dövdü. Bunun üzerine kendimi korumak amacıyla eve getirdiği tabancayı alıp ateş ettim. Silah kullanmayı da bana kendisi öğretmişti. Öldürmek amacıyla hareket etmedim." Mahkeme savcısı da "sanığın önce müebbet hapis, daha sonra suçun öldürmeye teşebbüs aşamasında kalması ve tahrik sonucu işlenmiş olması nedeniyle 9-15 yıl arasında hapis cezasına mahkum edilmesi" yönündeki mütalaasını tekrarladı. Mahkeme heyeti, duruşma sonunda, "öldürmeye teşebbüs ve ruhsatsız tabanca bulundurmak" suçundan müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan sanık Hamdiye Özgen’in, "şiddet ve cinsel taciz" gibi nedenlerden dolayı "ağır tahrik" altında gerçekleştirdiğini göz önünde bulundurarak 9 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Sanık Hamdiye Özgen, Nurettin Yoksul’u 7 Aralık 2008 tarihinde Yurt Mahallesi 71002 Sokak’ta yürüdükleri sırada tabancayla öldürmeye teşebbüs ettiği iddiasıyla tutuklanmıştı. (aa)
"