Kadın satıcısına yeni ad: Çeteci

Fuhuşa aracılık yapan ve teşvik edenlerin 'organize' halde çalıştığı belirtilerek, 'çete' suçundan DGM'de yargılanmaları istendi. Öneri kabul edilirse polis, bu kişilerin telefonlarını da dinleyebilecek.

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü fuhuşun
'gizlendiğini' saptadı ve mücadeleyi 'çete' yasasından yürütmeyi kararlaştırdı.
ABD'li uzmanların 'Türkiye fuhuş için geçiş merkezi' ve Dışişleri Bakanlığı'nın 'Belarus vatandaşlarına zorla fuhuş yaptırılıyor' uyarısı karşısında fuhuş sektöründe organize suç gruplarının yer aldığını, bu grupların cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturduğuna dikkat çeken Emniyet Genel Müdürlüğü, fuhuşa aracılık ve teşvik edenleri tespit ederek Devlet Güvenlik Mahkemeleri'ne sevk edecek. Polis bu gibi kişilerin telefonlarını dinleyebilecek, yurtdışına çıkışlarına tahdit koyabilecek.
İstanbul örneği verildi
Genel müdür yardımcısı Emin Arslan'ın imzasıyla Emniyet müdürlüklerine gönderilen genelgede, yasaların fuhuş yapanları değil, fuhuşa teşvik, aracılık, tahrik ve ticaretini yapanları cezalandırdığı anımsatıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün yaptığı bir operasyonda genelevde çalışan kadınların nasıl kullanıldığı ve sömürüldüğünün ortaya çıktığı, fuhuştan geçimini sağlayan kadınların zor ve baskıyla çalıştırıldığı, zorla senet imzalatıldığı anımsatılan genelgede, "Devletin izni ve kontrolü altında fuhuş yapılan bir genelevde ortaya çıkan bu durumun, gizli fuhuş yapıldığı ortamlarda daha etkili olduğu değerlendirilmektedir" görüşüne yer verildi.
Fuhuşun geçiş merkezi
Asayiş Daire Başkanlığı'nın geçen nisan ayında yaptığı toplantıda, ABD'li uzmanların Türkiye'nin 'fahişelerin varış merkezi olmaktan çıkıp Batı ülkelerine geçiş noktası olarak kullanıldığı' bilgisini verdikleri kaydedilden genelgede, Romanya İçişleri Bakanlığı'ndan gelen bir yazıda da Romenlerin iş bulma vaadiyle fuhuş maksatlı insan ticaretinde kullanıldığının bildirildiği belirtildi.
Çeteden soruşturma
Genelgede, tüm bunlar dikkate alınarak, 4422 Sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Yasası çerçevesinde fuhuşa teşvik ve aracılık edenlerin soruşturulması istendi. Yasanın bu suçların takibinde iletişimin dinlenmesi, gizli izleme ve kayıt,
verilerin incelenmesi ve gizli görevli kullanılmasına olanak verdiği hatırlatıldı. Yasaya göre bu kişiler hakkında yurtdışına çıkış yasağı, tanıkların ve görevlilerin korunması uygulamasının yerine getirilebileceğini kaydeden Emniyet Genel Müdürlüğü, sanıkların DGM'ye sevk edilebileceğini ve TCY'nin çete suçlarını düzenleyen 313. maddesine göre işlem yapılabileceği de bildirildi.