Kadın sığınma evinin adresini ilanda yayınladılar!

Kadın sığınma evinin adresini ilanda yayınladılar!
Kadın sığınma evinin adresini ilanda yayınladılar!
Bolu'daki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, 'Kadın Konukevlerinin Açılması ve İşletilmesi' yönetmeliğinde kadın konukevlerinin telefon, adres bilgilerinin gizli tutulması gerekmesine rağmen yemek ihalesinde adres ve telefon bilgilerini yayınladı.

BOLU - Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin 'isim vererek öğretim üyesi arayan' ilanından sonra bir ilan skandalı da Bolu'da yaşandı. Bolu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, kadın konukevi için ihale açtığı 'Yüklenici mutfağında yemek pişirme yoluyla mamul yemek alımı, dağıtımı ve servis hizmetleri işi' ihalesi yerel bir gazetede yayınlandı. Resmi ihale ilanında Kadın Konukevi'nin adres ve telefon numaraları yer aldı. 

Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin Rektörü istifa etti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 'Kadın Konukevlerinin Açılması ve İşletilmesi' yönetmeliğinin 16'ncı maddesinin 'd' bölümünde "Konukevinin adresi gizli tutulur, yazışmalarda ŞÖNİM'in (Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri) adresi kullanılır" ifadesine yer verilirken, "Gizlilik ilkesinin" 17'nci maddesinde ise şu kurallara yer verildi:
1- Konukevi açılırken, gizlilik ilkesine uyulur. Konukevinin adresi, telefon numarası gizli tutulur. Konukevini tanıtan tabela asılmaz, temel atma ve açılış töreni düzenlenmez.
2- Yapılacak yazışmalarda kadınların, çocukların ve çalışanların isimleri belirtilmez, gerekli durumlarda üzerinde anlaşmaya varılmış kodlar kullanılır.
3- Kadın ve çocuklar ile gerekli görülen üçüncü kişilerin kimlik bilgileri ve adresleri ile önem taşıyan bilgiler tüm resmi kayıtlarda gizli tutulur. Gizlilik kuralını ihlal edenler hakkında 26.9.2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.
RTE Üniversitesi'ne hoca ara...bulundu!

"ARKADAŞLAR DİKKAT ETMEMİŞLER"
Bolu Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Necdet Baytok adres ve telefon bilgilerinin verilmemesi gerektiğini belirterek, şöyle dedi: "Kamu ihaleleri için EKAP sistemi var ve bizden bununla ilgili bilgi istemişler. Bizim arkadaşlarımız da konuyla ilgili adres ve telefon numaralarını bildirmişler. Normalde gizlilik ilkesi gereği kadın konukevlerinin adres ve telefonlarının verilmemesi gerekiyordu. Arkadaşlar dikkat etmemişler. Konuyla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Bolu Valiliği'ni bilgilendirdik. Kadınlarımızın zarar görmesini istemezdik ve böyle bir talihsizlik olmuş."

"SORUŞTURMA BAŞLATTIK"

Bolu Valisi İbrahim Özçimen, kadın konukevinin, gazeteye  verilen ihale ilanıyla ifşa edildiği iddiasına ilişkin, "Kadın konukevi müdür
vekilini, soruşturmanın selameti açısından görevinden uzaklaştırdım" dedi. 

Özçimen, yaptığı açıklamada, Bolu Kadın Konukevi Müdürlüğünce yapılacak ihale için hazırlanan ilan metninde olmaması gereken bir bilginin yer almasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından Teftiş Kurulu Başkanı ile bir genel müdür ve müsteşar yardımcısının kente gelip soruşturma kapsamında çalışma  yapacağı bilgisini veren Özçimen, şöyle konuştu: 


"Kadın konukevi müdür vekilini, soruşturmanın selameti açısından görevinden uzaklaştırdım. Buna 'görevden alınma' değil, 'uzaklaştırma' demek daha doğru olur. Konuyla ilgili olarak endişe etmeye gerek yok. Konuk evinde kalanlara  en kısa süre içerisinde yeni bir yer ayarlayacağız. Yeni yer için gerekli şartlar bulunmakta. Bu şartları taşıyan yerler mevcut elimizde. Bu yerler konusunda bir karar vermemiz gerek. Kararın verilmesinin ardından konuk evinde kalanlar en kısa süre içerisinde yeni yerlerine geçeceklerdir." (Mutlu YUCA/DHA)