Kadın sığınma evinin adresini ilanda yayınladılar!

Kadın sığınma evinin adresini ilanda yayınladılar!
Kadın sığınma evinin adresini ilanda yayınladılar!
Bolu'daki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, 'Kadın Konukevlerinin Açılması ve İşletilmesi' yönetmeliğinde kadın konukevlerinin telefon, adres bilgilerinin gizli tutulması gerekmesine rağmen yemek ihalesinde adres ve telefon bilgilerini yayınladı.

BOLU - Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin 'isim vererek öğretim üyesi arayan' ilanından sonra bir ilan skandalı da Bolu'da yaşandı. Bolu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, kadın konukevi için ihale açtığı 'Yüklenici mutfağında yemek pişirme yoluyla mamul yemek alımı, dağıtımı ve servis hizmetleri işi' ihalesi yerel bir gazetede yayınlandı. Resmi ihale ilanında Kadın Konukevi'nin adres ve telefon numaraları yer aldı. 

Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin Rektörü istifa etti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 'Kadın Konukevlerinin Açılması ve İşletilmesi' yönetmeliğinin 16'ncı maddesinin 'd' bölümünde "Konukevinin adresi gizli tutulur, yazışmalarda ŞÖNİM'in (Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri) adresi kullanılır" ifadesine yer verilirken, "Gizlilik ilkesinin" 17'nci maddesinde ise şu kurallara yer verildi:
1- Konukevi açılırken, gizlilik ilkesine uyulur. Konukevinin adresi, telefon numarası gizli tutulur. Konukevini tanıtan tabela asılmaz, temel atma ve açılış töreni düzenlenmez.
2- Yapılacak yazışmalarda kadınların, çocukların ve çalışanların isimleri belirtilmez, gerekli durumlarda üzerinde anlaşmaya varılmış kodlar kullanılır.
3- Kadın ve çocuklar ile gerekli görülen üçüncü kişilerin kimlik bilgileri ve adresleri ile önem taşıyan bilgiler tüm resmi kayıtlarda gizli tutulur. Gizlilik kuralını ihlal edenler hakkında 26.9.2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.
RTE Üniversitesi'ne hoca ara...bulundu!

"ARKADAŞLAR DİKKAT ETMEMİŞLER"
Bolu Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Necdet Baytok adres ve telefon bilgilerinin verilmemesi gerektiğini belirterek, şöyle dedi: "Kamu ihaleleri için EKAP sistemi var ve bizden bununla ilgili bilgi istemişler. Bizim arkadaşlarımız da konuyla ilgili adres ve telefon numaralarını bildirmişler. Normalde gizlilik ilkesi gereği kadın konukevlerinin adres ve telefonlarının verilmemesi gerekiyordu. Arkadaşlar dikkat etmemişler. Konuyla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Bolu Valiliği'ni bilgilendirdik. Kadınlarımızın zarar görmesini istemezdik ve böyle bir talihsizlik olmuş."

"SORUŞTURMA BAŞLATTIK"

Bolu Valisi İbrahim Özçimen, kadın konukevinin, gazeteye  verilen ihale ilanıyla ifşa edildiği iddiasına ilişkin, "Kadın konukevi müdür
vekilini, soruşturmanın selameti açısından görevinden uzaklaştırdım" dedi. 

Özçimen, yaptığı açıklamada, Bolu Kadın Konukevi Müdürlüğünce yapılacak ihale için hazırlanan ilan metninde olmaması gereken bir bilginin yer almasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından Teftiş Kurulu Başkanı ile bir genel müdür ve müsteşar yardımcısının kente gelip soruşturma kapsamında çalışma  yapacağı bilgisini veren Özçimen, şöyle konuştu: 


"Kadın konukevi müdür vekilini, soruşturmanın selameti açısından görevinden uzaklaştırdım. Buna 'görevden alınma' değil, 'uzaklaştırma' demek daha doğru olur. Konuyla ilgili olarak endişe etmeye gerek yok. Konuk evinde kalanlara  en kısa süre içerisinde yeni bir yer ayarlayacağız. Yeni yer için gerekli şartlar bulunmakta. Bu şartları taşıyan yerler mevcut elimizde. Bu yerler konusunda bir karar vermemiz gerek. Kararın verilmesinin ardından konuk evinde kalanlar en kısa süre içerisinde yeni yerlerine geçeceklerdir." (Mutlu YUCA/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114581311458134

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Devlet ak(ıl)lı vesselam! - cryptic

  Başlık kâfi aslında merâmımı fâş etmeye, değil mi sevgili Radikal kaarileri? Devlet bir hizmet ayıtı ama son 3-5 aydır öyle kutsallaştı(!) öyle hayat ve insan üstü bir üst-varlık hâline geldi ki dindar (ama muhafazakar değil) demokrat bir kul olarak devlete kulluk etme dayatmaları beni çok rahatsız eder oldu.. Hele Gezi Sürecinde Başbakan'ın tutumu... resmen dindar bir Mustafa Kemal gibi davrandı... utanç vericiydi bu yeryüzü tanrılığı nev'i (teşbih yanlış anlaşılmaya; muhafzakarlığın ve devletçiliğin seküleri de dinlisi de ilüzyoneldir, gayri İslâmi ve insânidir, bunu lütfen gözden kaçırmayın) hoşgörüsüz, despot ve alaycı söylemleri... Allah (C.C.) sonumuzu hayr eyleye... ne diyelim...ayn Rand'a selâm olsun, ütü değil insan kutsaldır diyelim son söz olarak(:

  Sığınağın Acilen Taşınması Gerekir - mahlas

  Bu vahim olay bakanlık yetkililerinin yapılan işin niteliğinden ne kadar habersiz olduğunu ve uzmanlık gerektiren bir alanda bilgisiz personelin çalıştırıldığını gösteriyor. Bakanlığa ait 183 numaralı hatta ve ŞÖNİM'lerde de aynı durum söz konusu. Kadına karşı şiddet ile mücadele ve sığınak idaresi sıradan bir iş değildir. İnsanların can güvenliği, akıl ve beden sağlığı ile doğrudan ilgilidir. Uzman personel istihdam edilmesi gerekir. Ve yeri ile telefon numarası deşifre olan bu sığınak ACİLEN TAŞINMAK ZORUNDADIR. Uluslararası standartlar bunu gerektirir. Pek çok şehirde sığınakların yeri deşifre oluyor. Bakanlık bu tür durumların ortaya çıkmaması için tüm önlemleri almak ve deşifre halinde en kısa sürede sığınağın yerini taşımakla yükümlüdür. Aksi takdirde sığınak işletmenin hiç bir anlamı yoktur. Sığınağın temel işlevi şiddet gören kadınların yerinin bilinmemesi yoluyla güvenliklerinin garanti altına alınmasıdır. Ardından psikolojik, sosyal ve hukuki destek mekanizmalarıyla kadınların güçlenerek yeni bir hayata adım atabilmelerinin önünü açmak gelir. Zaten bu 2. adım Türkiye'nin neredeyse hiç bir yerinde yok maalesef.

  bu kadar da olmaz ki ! - nikbinliks

  kabahat sende demeye dilim varmıyor ama kabahatin çoğu sende be canım halkım...

  Artık komik değilsiniz - X120

  İlk başta bu tür şaşkınlıklarınıza hep beraber güldük, eğlendik. Ama artık yeter kardeşim. Koskoca kurumların başında koca koca adamlarsınız. Birbirine denk iki adaydan kendi ideolojinize yakın olanı kayırmanızı anlarım da, bu kadar basiretsiz insanları kamu kurumlarının başına geçirmenizi hakikaten size oy veren yüzde elli bile hak etmiyor. Yok mu kardeşim içinizde, bu kadar basit işleri bile doğru düzgün yapabilecek birileri? Bu kaçıncı?