Kadın sığınsın ama bizim mahalleye sığınmasın!

Kadın sığınsın ama bizim mahalleye sığınmasın!
Kadın sığınsın ama bizim mahalleye sığınmasın!

Valiliğe dilekçe yollayan mahalleli sığınmaevi yerine huzurevi istedi. FOTOĞRAF: GÖKSEL YAPAR / DHA

Antalya'da mahalleye kadın sığınmaevi açılacağını öğrenen mahalleli ayağa kalktı: 'Burası çoluklu çocuklu semt. Huzurumuz bozulur. Başka yere yapsınlar...'
Haber: GÖKSEL YAPAR / Arşivi

ANTALYA - Mahallelerine kadın sığınmaevi yapılacağını öğrenen çevre sakinleri, “Bu yerde kalacak kadınlara kötü gözle bakılacak” diyerek Antalya Valiliği’ne başvurdu. Mahalleli sığınmaevinin şehrin ‘daha kozmopolitleşmiş bir yerine’ yapılmasını istedi. Mahallenin kadınlarıysa, buraya sığınmaevi yerine huzurevi yapılırsa ‘yaşlılara gözleri gibi bakacakları’ sözünü verdi.
Yasalara göre her belediyenin bir kadın sığınmaevinin olması gerekiyor. Ama, halen Türkiye’de SHÇEK, belediyeler, valilikler ve özel kuruluşlara ait ‘toplam’ 52 kadın sığınmaevi var. Bu sığınmaevlerinin kapasitesi ise ‘toplam’ 1297 kişi. Türkiye’nin 53’üncü kadın sığınmaeviyse daha şimdiden ‘mahalle baskısı’ altında.
İçişleri Bakanlığı, BM Nüfus Fonu’nun desteği ve belediyelerin ortaklığıyla sekiz kadın sığınmaevi açmaya karar verdi. Proje kapsamındaki illerden biri de Antalya’ydı. Antalya’nın kenar semtlerinden Yükseliş Mahallesi’nin 2121 Sokağı’nda yaklaşık iki dönümlük arsa, imar planında sosyal hizmet alanı olarak ayrılmıştı.
Temel kazısı sırasında buraya kadın sığınmaevi açılacağını öğrenen mahalleli önce imza topladı. Mahalle sakinleri imzasıyla valiliğe bir dilekçe gönderdi. 
Muhtar Memduh Aydıncan’a göre ‘sığınmaevinin gözden uzak bir yerde yapılması gerekiyordu. Mahallenin sağlık ocağı 3 kilometre uzaktayken, mahalleye bir şey yapılma isteniyorsa, önce bu sağlık ocağı yapılmalıydı. Etrafı çoluklu çocuklu ailelerin kaldığı apartmanlarla çevrili sığınmaevi, mahallede huzursuzluğa yol açacaktı.’ 
‘Mahalle sakinleri’ de gece yarısı buraya sığınan hayat kadınlarını pazarlayan kişilerin ve dostlarının mahalleye doluşmasından korktuklarını anlattı. Temeli kazılan inşaat önünde toplanıp dilekçelerini gösteren kadınlar da mahalleye sığınmaevi yerine huzurevi yapılmasını istedi, huzurevi yapılırsa yaşlılara kendi anne ve babalarıymış gibi ilgi göstereceklerine söz verdi.
‘Yükseliş Mahallesi Sakinleri’ imzasıyla Antalya Valiliği’ne teslim edilen dilekçede şöyle deniliyor:
“Bizler Dokuma Yükseliş Mahallesi sakinleriyiz. Mahallemize kadın sığınmaevi yapılacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Mahallemiz gelişmiş semtler gibi olmayıp Anadolu örf âdet ve geleneklerine bağlı böyle bir yerin yapılmasına anlayış göstermemektedirler. Neden olarak insanlarımızın bu yerde kalacak kadınlara kötü gözle bakacak olması ve ileride telafisi mümkün olmayan hadiseler olacağından korkmaktayız. Bu gibi yerlerin şehrin daha kozmopolitleşmiş  yerlerinde olmasının uygun olacağı görüşündeyiz. Ancak mahallemizde sağlık ocağı bulunmamaktadır. Halkımız böyle bir eksiğimiz varken bu tür bir sosyal hizmetin mahallemizde erken olacağı düşüncesiyle bizler şimdilik böyle bir yerin mahallemizde olmasını istemiyoruz.” (dha)