Kadın tecavüzcüye 15 yıl hapis!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, küçük yaştaki bir erkek çocuğuna tecavüz eden kadının 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Türkiye'de, kadının erkeğe tecavüzünün suç olarak kabul edilmesinin ardından ikinci kez bir kadın, erkeğe tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanıyor


ANKARA - Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, küçük yaştaki bir erkek çocuğuna tecavüz eden kadının 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Türkiye’de, kadının erkeğe tecavüzünün suç olarak kabul edilmesinin ardından ikinci kez bir kadın, erkeğe tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanıyor.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye’de ikinci kez meydana gelen ‘kadın tecavüzü’ davasında, Sivas 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararın bozulmasını istedi.

MAHKEME 3 YIL HAPİS DEDİ, YARGITAY 15 YILA KADAR HAPİS İSTEDİ
Sivas 1. Asliye Ceza Mahkemesi, A.P. adlı kadının 15 yaşından küçük çocuğa karşı “Basit cinsel istismarö suçunu işlediği gerekçesiyle 3 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum etti.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, işlenen suçun TCK’nun 103/2. maddesinde yer alan, “Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, sekiz yıldan onbeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunurö olduğuna dikkat çekerek dosyanın bozulmasını talep etti.
Başsavcılık, tebliğnamesinde, şu görüşler dile getirildi:
“Küçük mağdurun penisinin, sanığın vajenine girerek onu hamile bıraktığı kabul edildiğine göre, eylemin TCK’nun 103/2 maddesine girme ihtimali bulunduğu gözetilerek, işin Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verilmesi gerekirken, yargılamaya devamla yazılı şekilde hüküm kurulması yasaya aykırı ve temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden hükmün bozulması talep ve tebliğ olunurö
Davaya ilişkin son sözü Yargıtay 5. Ceza Dairesi verecek. Daire, Başsavcılığın görüşü doğrultusunda karar verirse, Türkiye’de ilk kez bir kadın, erkek çocuğuna tecavüz ettiği iddiasıyla mahkum edilmiş olacak.

İLK TECAVÜZ OLAYI BOYABAT’TA OLMUŞTU
Türkiye’de bir kadın hakkında ‘tecavüz’ suçunu işlediği iddiasıyla ilk olay Sinop’a bağlı Boyabat ilçesinin Ulupınar köyünde meydana gelmişti. Ulupınar köyünde yaşayan 16 yaşındaki F.H.T. 13 yaşındaki M.A.’ya tecavüz ettiği iddiasıyla 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Boyabat Ağır Ceza Mahkemesi, F.H.T’nin Türk Ceza Kanunu’nun 103/2. maddesinden 4 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. İlgili maddede “Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, sekiz yıldan onbeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunurö deniyor.
Halen tutuksuz yargılanmaya devam eden F.H.T’nin çocuğunu doğurduğu ve yapılan DNA testi sonrasında çocuğun M.A.’dan olduğunun kesinlik kazandığı da öğrenildi. Boyabat Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar da Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne gelecek. (anka)