Kadın ticaretine karşı işbirliği

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı İnsani Güvenlik Danışmanı Dr. Hercules Moskoff, kadın ticaretini önlemek için uluslararası örgütler ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

İSTANBUL - Yunanistan Dışişleri Bakanlığı İnsani Güvenlik Danışmanı Dr. Hercules Moskoff, kadın ticaretini önlemek için uluslararası örgütler ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği yapması gerektiğini söyledi. Moskoff, Yunanistan'ın Medecins Du Monde Vakfı ile Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı'nın düzenlediği Kadın Ticaretini Önleme Konferansı'nda, çağdaş köleliğe karşı mücadelede bölgesel düzeyde işbirliğinin çok önemli olduğunu belirtti. İnsan ticaretine maruz kalanların, çoğu kez bir suçlu gibi sınır dışı edildiğini ifade eden Moskoff, "Kadın ticaretini önleme konusunda karar vericiler, uluslararası örgütler ve sivil toplum kuruluşları işbirliği yapmalı. Bu suçla tek başına mücadele etmek çok zor" dedi.
Atina Barosu üyesi avukat Spyros Kloudas da, Yunanistan'ın iki buçuk yıl önce bir yasa çıkardığını, daha önceki dönemlerde insan ticaretine maruz kalan kişilerin sınır dışı edildiğini ve suçluların cezalandırılmasındaki en önemli tanığın böylece ortadan kaldırıldığını ifade etti. Kloudas, yeni yasal çerçeveyle birlikte bu kişilerin sınır dışı edilmesinin ertelendiğini, ücretsiz yasal destek verildiğini anlattı.
Mülteci kimdir?
BM Mülteci Komisyonu Türkiye İnsan Ticareti Alt Grup üyesi Sultan Öztürk de 1951 Sözleşmesi'ne göre mültecinin, ırkı, dini, milliyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm göreceği konusunda haklı bir korku taşıyan ve bu yüzden ülkesinden ayrılan ve korkudan geri dönemeyen veya dönmek istemeyen kişi olduğunu söyledi. Her mültecinin güvenli sığınma hakkına sahip olduğunu belirten Öztürk, uluslararası korumanın fiziksel güvenlikten fazlasını içerdiğini, mültecilere en azından ülkede yasal ikâmet eden diğer yabancılara sağlananlarla eşit haklar ve yardım verilmesini istedi.


    http://www.radikal.com.tr/7468587468580

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.