Kadın toplantısında erkek şiddeti

Kadın toplantısında erkek şiddeti
Kadın toplantısında erkek şiddeti

İstanbul ’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in de katıldığı konferansta protesto gösterisi yapan beş kadın, iki erkeğin fiziksel şiddetine maruz kaldı.
Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Enerji Hanım’ projesi eğitim programına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Topal ile çok sayıda kadın katıldı.
Fatma Şahin konuşma yaptığı sırada salonun arka sıralarında oturan ve Halkevi üyesi oldukları belirtilen beş kadın ayağa kalkarak protesto gösterisinde bulundu. Enerji politikasını eleştiren kadınların sesi diğer kadınlar tarafından alkışla kesildi. 

Şahin: Biz işimize bakalım

Bu sırada Bakan Fatma Şahin konuşmasını sürdürerek “Biz işimize bakalım, herkesin düşüncesine saygılıyız” dedi. Bir süre protestoyu sürdüren kadınlar, organizasyonu düzenleyen kadınlar tarafından salondan çekilerek dışarıya çıkarıldı.
Ancak dışarıda arbede yaşandı. Kadınlar arasındaki tartışmaya iki erkek de dahil oldu. Biri takım elbiseli iki erkek, dışarı çıkarılmaya çalışılan protestocu kadınların saçlarını çekip vurdu. Protestocu kadınlar da erkeklere karşılık verince arbede büyüdü.
Yine organizasyonda görevli bazı kadınlar da eylemcilere tepki gösterdi. Protestocu kadınlara vuran erkekleri, kongre merkezinin güvenlik görevlileri güçlükle sakinleştirdi. Kongre merkezinden de çıkarılan kadınlar, “Bu ülkede her gün kadınlar öldürülüyor. Hangi birinin hesabını sordunuz? Kadınların derdi sadece evdeki tencere tavanın ne kadar enerji harcadığı değil” dedi.
Protestocu kadınlar sivil polisler tarafından gözaltına alınarak polis otosuna bindirildi. Salonun dışında bunlar yaşanırken salonda en ön sırada oturan Emine Erdoğan’ın yanındaki kişilerden bilgi aldığı görüldü.