Kadın turiste yasak

İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevine geri dönen 'Balyoz Hasan' lakaplı Hasan Özdemir'in Ardahan Valiliği sırasında...
Haber: ÜMİT KILIÇ / Arşivi
AHMET ŞIK / Arşivi

ARDAHAN/ İSTANBUL - İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevine geri dönen 'Balyoz Hasan' lakaplı Hasan Özdemir'in Ardahan Valiliği sırasında uyguladığı yasak nedeniyle kente yalnız gelen kadın turistler alınmıyor.
5442 sayılı İl İdare Kanunu uyarınca konulan yasağa göre, Posof'taki Türkgözü sınır kapısında, girişleri 'uygun bulunmayan' kadınlar il dışına çıkartılıyor.
Sınırdan mazot ticaretinin hükümetçe yasaklanmasından sonra, turist yasağı da getirilince Ardahan'da ticari hayat darbe yedi. Otelciler ve lokantacılar,
"Kapıkule'den girenler turist oluyor da, Türkgözü'nden girene niye Nataşa gözüyle bakılıyor" diyerek yasağa tepki gösterirken, valivekili ve ticaret odası başkanı ile bazı parti yöneticileri uygulamanın doğru olduğunu savundu.
Ağustosta mücadele başlattı
Ardahan'a geçen ağustos ayında vali olarak atanan Hasan Özdemir, Gürcistan, Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan uyruklu kadın turistlerin fuhuş ticareti yaptığına ilişkin emniyet raporu uyarınca 'fuhuşla mücadele' başlattı. Türkgözü Sınır Kapısı'ndan giriş yapan araçları kent girişinde kontrol eden polis, yalnız olduğu saptanan kadın turistleri il dışına çıkardı. Ardahan'a sokulmayan kadınlar ise Kars ya da Karadeniz'in diğer illerine gitmeye başladı. Kontrollerden kaçmayı başaran kadınlar ise polis tarafından 'sınırdışı' edildi.
Özposof Oteli'nin sahibi Niyazi Yıldırım, yasak nedeniyle Ardahan'daki 30 otelin kapanma noktasına geldiğini belirterek, "Şu anda 14 otel kapanmış durumda. Özdemir'in 10 aylık valiliği dönemince uyguladığı bu yasağın artık kaldırılmasını istiyoruz. Çünkü, turizm bitti. Özdemir'den önce tam kapasiteyle çalışan otellerde şimdi sinek avlanıyor" dedi.
Ardahan'da lokantacılık yapan DYP İl Başkanı Güngör Odabaş ise yasağın Ardahan ekonomisini vurduğunu dile getirerek,
"Lokantalarda pişirilen yemekler bile artık çöpe dökülüyor. Bu kadınlar Antalya'da, Bodrum'da turist, Doğu'ya geldi mi Nataşa? Türkiye'nin utanılacak bu turizm anlayışından hemen kurtulması gerekir" diye konuştu.
Valivekili: Yasak yararlı
Valivekili Bekir Atmaca ise Türkgözü'nden giriş çıkışın serbest olduğunu ve seyahat hürriyetinin engellenmediğini belirterek şöyle konuştu: "Bu yasak sadece, fuhuş yapmak için gelenlere uygulanıyor. Ülkenin ve Ardahan'ın ekonomik koşullarını göz önüne alırsak yasağın yararlı olduğu fark
edilir. Beş parasız geliyorlar, binlerce dolarımızı alıp götürüyorlar. Vatandaş ineğini satıyor, bankalardan kredi çekiyor, parayı Nataşa'ya yatırıyor. Ayrıca, getirdikleri sağlık sorunlarını unutmamak gerek. Bu iş organizedir. Önce gelip bağlantı kurulur sonra kadınlar gelir. Ardahanlı kadınlar yasaktan memnun."
Ardahan Ticaret Odası Başkanı Latifşah Sural da yasağın faydalı olduğunu dile getirerek, "Otelciler kendi menfaatleri doğrultusunda konuşuyor. Valimiz, yöre halkına zarar verdiğini düşündüğü için bu yasağı koydu. Çünkü kentte fuhuş yaygındı" görüşünü savundu.