'Kadın ve ana yüreği ile bize kulak verin'

'Kadın ve ana yüreği ile bize kulak verin'
'Kadın ve ana yüreği ile bize kulak verin'
TEKEL'in kadın işçilerinden Hayrünnisa Gül'e mektupANKARA - Özelleştirme kapsamındaki TEKEL fabrikalarında çalışan ve eylem için Ankara’da bulunan kadın işçiler, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile kadın milletvekillerine mektup gönderdi.
Yurdun değişik illerinden Ankara’ya gelen TEKEL işçileri, Türk-İş önünde eylemlerini sürdürüyor. İşçiler arasında bulunan kadınlar, öğle saatlerinde Sakarya Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Üzerinde "vatan sağ olsun" yazılı temsili kefen bulunan kadınlar, yürüyüş boyunca çeşitli sloganlar attı.
Sakarya Caddesi’nde toplanan işçi kadınlardan biri, bir çocuğun annesine yazdığı şiiri okudu. Şiirin okunması sırasında kadınların duygulanarak gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.
Daha sonra işçi kadınların, Cumhurbaşkanı Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül, Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ile kadın milletvekillerine yazdıkları mektup, işçi kadınlardan biri tarafından okundu.
"Kadın olarak, anne olarak bizi en iyi sizler anlarsınız" diye başlayan mektupta, şu ifadelere yer verildi:
"Günlerdir Ankara sokaklarında eylemlerimizi devam ettiriyoruz. Çocuklarımız bizi aç ve susuz bekliyor. Derdimiz, yattığımız yerde para kazanmak değil. Bunca yıl devlete hizmet verdik, ürettik, ülkeye kazanç sağladık. Yine çalışmak istiyoruz ama insan gibi onurumuzla çalışmak istiyoruz. Haklarımızı kaybetmeden başka bir kamu kuruluşunda çalışmak istiyoruz. Yarın korkusu olmadan, borç harç içine düşmeden, namerde muhtaç olmadan yaşamak istiyoruz."
Derdimize çare arayın. Kadın ve ana yüreği ile bize kulak verin. Bizi 4/C sefaletine mahkum ettirmeyin."
Mektuplar postalandıktan sonra, kadın işçiler tekrar eylem yeri olan Türk-İş Genel Merkezine döndü.