Kadın ve çocuğa bir yılda 865 ihlal

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirtaş, geçen yıl 756 çocuk ve 109 kadınla ilgili hak ihlali tespit ettiklerini söyledi.

DİYARBAKIR - İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirtaş, geçen yıl 756 çocuk ve 109 kadınla ilgili hak ihlali tespit ettiklerini söyledi.
Demirtaş dün 'Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2004 Yılı Çocuk ve Kadın Hakları İhlalleri Raporu'nu açıkladı. Şubelerine yapılan başvuruları derlediklerini belirten Demirtaş şöyle konuştu: "Eğitim hakkına yönelik ihlallere uğradıkları iddiasıyla 496 çocukla ilgili başvuru aldık. 756 çocuk ve 109 kadınla ilgili hak ihlali yapıldığını tespit ettik. Mayın ve patlayıcı madde nedeniyle 12 çocuk öldü, 22 çocuk yaralandı. Dört çocuk, faili meçhul cinayet veya yargısız infaz sonucu öldürüldü. 35 çocuk gözaltına alındı. 26 çocuk, işkence ve kötü muameleye uğradığı iddiasıyla geldi. 54 çocuk, aile içi şiddete, yedi çocuk cinsel istismara maruz kaldı. 24 çocuk intihar etti, sekiz çocuk intihar girişiminde bulundu."
Demirtaş, şubelerine bir yılda 57 kadının aile içi şiddet, taciz ve tecavüz nedeniyle başvuru yaptığını ifade ederek, "İki kadın töre cinayetine maruz kalırken, dört kadın ölü bulundu. 46 kadın da intihar ve intihara teşebbüs etti. Diyarbakır'da geçmiş yıllara oranla ağır fiziki işkence yerini psikolojik işkenceye bıraktı" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7452867452860

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.