Kadın yargıya başvurdu: Hakim bey kocam size emanet!

Kadın yargıya başvurdu: Hakim bey kocam size emanet!
Kadın yargıya başvurdu: Hakim bey kocam size emanet!

Kanal D?de yayımlanan 'Kocam Size Emanet? programından bir görüntü.

Ev içinde sigara içerse ya da tırnak kesmezse hapse girecek

 

ANKARA – Başkentte gördüğü şiddetten ve kocasının kişisel temizliğine dikkat etmemesinden bıkan kadın yargıya başvurdu. Kanal D’de yayımlanan ‘Kocam Size Emanet’ programına başvuran kadınları anımsatan başvuruyu değerlendiren Ankara 8. Aile Mahkemesi Hakimi Eray Karınca örnek bir karara imza attı. Koca eşine şiddet uygulamaması için 6 ay evden uzaklaştırılırken kişisel temizliğine dikkat etmezse hapse girecek.OLAY


Başkentte N.Y. adlı kadın, kocası B.Y’nin davranışları üzerine, 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun uyarınca, korunma tedbirleri alınması için Ankara 8. Aile Mahkemesine başvurdu.
Kadın, dava dilekçesinde, kocasının kendisine sözlü ve fiili olarak şiddet uyguladığını ve hakaret ettiğini, çocuklarının yanında dahi bunları yapmaktan çekinmediğini belirterek, çocukluğunda anne ve babasından dayak yiyen kocasının psikolojik sorunları bulunduğunu düşündüğünü ifade etti.
Maaşına ve otomobiline el koyan kocasının, bir başka ilde çalıştığı için yalnızca hafta sonları eve gelme imkanı bulunduğunu, buna rağmen para kazanma arzusuyla Bolu’daki babasının dükkanına çalışmaya gittiğini öne süren kadın,
dilekçesinde, kocasının, kendisini yaz tatillerinde çocuklarıyla beraber 3 ay boyunca Bolu’daki kayınvalidesi ve kayınbabasının evinde kalması için zorladığını ileri sürdü.
Kadın, kocasının kişisel temizliğine dikkat etmediğini, dişlerini de fırçalamadığına dilekçesinde yer vererek, kocasına karşı tedbir alınması talebinde bulundu.
Başvuruyu değerlendiren Ankara 8. Aile Mahkemesi Hakimi Eray Karınca, dilekçe üzerindeki incelemesi sonucunda, bir dizi tedbir alınmasına hükmetti. Buna göre, koca, 6 ay süreyle eşi N.Y. ve diğer aile bireylerinin oturdukları eve ve iş yerlerine yaklaşamayacak, eşi ve çocuklarına karşı şiddet ve korkutma amaçlı davranışlarda bulunamayacak ve iletişim vasıtalarıyla rahatsız edemeyecek.


-DİŞ VE BEDEN TEMİZLİĞİNE DİKKAT EDECEK-


Hakim Karınca’nın, dava kapsamında alınmasına karar verdiği diğer
tedbirler ise şöyle:
- Evin ve ailenin giderleri ile faturalarını karşılıyor ise kocanın bu yükümlülüğü devam edecek. Ayrıca her bir çocuk için aylık 150’şer TL nafakayı eşi N.Y’ye ödeyecek.
- B.Y, görev yaptığı ilin sağlık müdürlüğüne başvurarak, ruh sağlığı konusunda muayene ve tedavi olacak.
- Aile, yaz tatillerinde Bolu’da B.Y’nin anne ve babasının evinde en fazla 15 gün kalacak.
- B.Y, ev içinde sigara içmeyecek, diş ve beden temizliği ile sağlığına özen gösterecek. Ayrıca eşine ve çocuklarına ilgili olacak, sevecen davranacak ve zaman ayıracak.


-KARARLARA AYKIRI DAVRANAN KOCA TUTUKLANACAK-


Mahkemenin bu kararı mahalli karakol aracılığıyla infaz edilecek. B.Y, bu tedbirlere aykırı hareket etmesi durumunda tutuklanacak. Tarafların, 10 gün içinde karara karşı aynı mahkemeye itiraz hakları bulunuyor. Bu arada, kararı veren Ankara 8. Aile Mahkemesi Hakimi Eray Karınca’nın, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda çalışmaları olduğu, Kadının Statüsü
Genel Müdürlüğünce yayımlanan "Kadına Yönelik Aile İçi Şiddete İlişkin Hukuksal Durum ve Uygulama Örnekleri" adlı bir kitabının bulunduğu öğrenildi. (aa)


KOCAM SİZE EMANET PROGRAMI


Kanal D'de yayımlanan 'Kocam Size Emanet' programında evliliklerinin, ilk günlerdeki gibi olmamasından şikâyet eden kadınlar başvuruda bulunuyor. Beş kadın, kocalarının beğenmeği, değişmesini isteği tüm özelliklerini söylüyor. Program yapımcıları kabul ederse kadınlar eşlerini “Mutlu Evlilik Okulu”na gönderiyorlar..
Eşleri tarafından şikâyet edilen kocalar beş günlük kampa giriyor. Kocalar, Görgü ve Davranış Dersi’nde Deniz Adanalı, Giyim Kuşam Dersi’nde Ferruh Karakaşlı, Dans Dersi’nde Arzum Gültekin, Spor Dersi’nde Güngör Erünsal ve Hakan Demiray tarafından bir eğitim programına tabi tutuluyor. Ayrıca, Yasemin Sungur da Aile Koçu ve Bireysel Gelişim Danışmanı olarak yarışmacılara yardımcı oluyor. Medikal Estetik Uzmanı Dr. Seran Göçer ise her yarışmacıya özel estetik uygulamalarını yapıyor. Diyet ve beslenme programları çıkarıyor. kadınlar ise, evlilikleri boyunca söyleyemediklerini bu programda dile getiriyor. “Kocam Size Emanet” programı Kanal D’de, hafta içi her gün ekrana geliyor. 5 gün sonunda bir çift ödül kazanıyor.