'Kadına kalkan cop' için 33 yıl

İstanbul'da 8 Mart eylemcilerini döven 54 polis için altı ayla 33 yıl arasında hapis istendi. Gerekçe: Yetkilerini aşmak ve copları usule aykırı kullanmak.

İSTANBUL - Saraçhane'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 6 Mart'ta eylem yapmak isteyen gruba müdahale eden polislere dava açıldı. Başsavcılık 54 polisi 'orantısız güç kullanarak, zor kullanma ve yetkisini aşmak suretiyle yaralamak'la suçladı ve altı aydan 33 yıla kadar hapis cezası istedi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 54 polis memuru 'şüpheli', gösteri sırasında yaralanan 38 kişi de 'müşteki' sıfatıyla yer aldı. İddianamede şikâyetçilerin anlatımlarına göre göstericilere müdahale sırasında Çevik Kuvvet polislerinin zor kullanma yetkilerini aştığı ve bazı göstericileri yaraladığı anlatıldı. Doktorlardan alınan raporlara da yer verilen iddianamede, şikâyetçilerden Alev Çevik'in yaralanmasının basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde olmadığı, eylemci Nurdan Kambur'un da kemik kırığı meydana gelebilecek şekilde yaralandığına dikkat çekildi.
Polis şeflerine takipsizlik
İddianamede ayrıca mülkiye başmüfettişleri Şafak Basa ve Mehmet Ali Özkılınç, polis başmüfettişleri Ahmet Köse ve Nail Aylaç tarafından düzenlenen rapor da yer aldı. Raporda yedi polis memurunun, göstericilerin dağıtılmasında yetkilerini aşarak orantısız güç kullandıkları, copu usulüne uygun kullanmadıkları, etkisiz hale getirilen aralarında kadınların da bulunduğu bazı göstericilere tekme attıklarının saptandığı ifade edildi.
Polislerin, yakaladıkları ve zor kullandıkları her müşteki için ayrı ayrı sorumlu olduğunun vurgulandığı iddianamede, bu nedenle yedi polisin 'zor kullanma yetkisini aşarak yaralamak' suçundan 3.5 ile 33 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları istendi. İddianamede aynı suçlamayla ilgili olarak üç polisin bir buçuk ile 4.5'ar yıl, 15 polisin bir ile üçer yıl, 29 polisin de altı ay ile 1.5'ar yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörüldü.
Müdürler için takipsizlik kararı
Soruşturma kapsamında, haklarında 'görevi kötüye kullanmak' suçundan şikâyet bulunan dönemin İstanbul Emniyet Müdürü ve Çevik Kuvvet Müdürü hakkında 'takipsizlik kararı' verildi. Davanın görülmesine, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlanacak.
Eylemciler beraat etmişti
Beyazıt Meydanı ve Saraçhane'de toplanarak izinsiz gösteri yaptıkları ve polise direndikleri iddiasıyla haklarında dava açılan 56 kişi, İstanbul 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılama sonucu 15 Haziran 2005 tarihinde beraat etmişti.


    http://www.radikal.com.tr/7661267661260

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.