Kadına şiddet günü kutlu olsun!

Kadına şiddet günü kutlu olsun!
Kadına şiddet günü kutlu olsun!

Kadınlar polisin biber gazlı müdahalesine rağmen üç saat bolunca dağılmadı. Fotoğraf: Hamza Şahin / aa

Kadına yönelik şiddete karşı dayanışma gününde polis Ankara'da kadınların üzerine biber gazı sıkıp dağılmaları için cop kullandı

ANKARA - 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü Türkiye’nin çeşitli illerinde anıldı. Ankara’da ise şiddete karşı dayanışmak isteyen kadınların üzerine biber gazı sıkıldı.
Ankara Kadın Platformu ve bazı sivil toplum örgütlerinin kadın üyeleri, kadına yönelik şiddeti protesto etmek için eylem yaptı. Kızılay’daki YKM önünde toplanan grup, çeşitli sloganlar atarak Yüksel Caddesi’ne yürümek istedi. Polisin barikat kurarak yürüyüşü engellemesi üzerine grup üyeleri oturma eylemi yaptı. Bu sırada DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır ile KESK’e bağlı sendika üyesi kadınlar da eyleme destek verdi. 
Gruptakiler, daha sonra dört kez polis barikatını yarmak istedi ve polise ellerindeki dövizlerle saldırdı. Polis ve grup arasında yaşanan arbede sırasında  polis, biber gazı ve cop kullandı. Polisin anonsu yapmasına rağmen dağılmayan grubun bekleyişi yaklaşık üç saat sürdü. Bekleyişin ardından gbasın açıklaması yapmak üzere, gruplar halinde yürüyerek Yüksel Caddesi’nde toplanılması anonsu yapıldı. Güvenpark’tan geçen gruplar, Atatürk Bulvarı’nda toplandı. Grup üyeleri yürüyerek ve sloganlar atarak Yüksel Caddesi’ne geçti. Burada, kadına yönelik şiddetin sona erdirilmesi taleplerini içeren Türkçe ve Kürtçe açıklama yapılmasının ardından grup dağıldı.(aa)