'Kadına şiddet' toplu sözleşmeye girdi

'Kadına şiddet' toplu sözleşmeye girdi
'Kadına şiddet' toplu sözleşmeye girdi
Beylikdüzü Belediyesi, DİSK Genel İş Sendikası'yla toplu iş sözleşmesi imzaladı. Sözleşmeye 'aile içi şiddet' maddesi eklendi. Bu maddeye göre eşine veya çocuğuna şiddet uygulayan işçinin 1 yıllık maaşının yarısı eşe verilecek.

RADİKAL-Beylikdüzü Belediyesi, DİSK Genel İş Sendikası’yla 157 işçinin haklarını kapsayan toplu iş sözleşmesi imzaladı. Sözleşmeye DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu imza attı. İmza törenine CHP İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil, CHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Süleyman Çelebi, milletvekili adayları, ilçedeki siyasi parti temsilcileri, ile işçiler katıldı.

'SÖZLEŞME KADINA ŞİDDETE DE DUR DİYOR'

İmzalanan sözleşmeye kadına yönelik şiddet maddesi eklendi. Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kadını ve çocukları koruma amaçlı sözleşmeye eklenen madde, şiddet uygulayan eşin bir yıl boyunca maaşının yüzde ellisinin kesintiye uğratılarak eşe ve çocuklara verilmesini şart koşuyor. Bu maddeden yola çıkarak konuşan CHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Süleyman Çelebi, sözleşmenin çalışanı her yönden koruyucu olduğunu belirterek sözleşmesinin herkese hayırlı olmasını diledi. Adaletin, özgürlüğün ve demokrasinin bir toplum için önemine vurgu yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise, “Çalışan işçilerin ekonomik, siyasi, demokratik ve sosyal haklarını koruyan adımlar atıyoruz. Bu anlamda işçilerine saygı duyan Beylikdüzü Belediyesi'ni tebrik ediyorum" diye konuştu.

 

"BENİM İTİBARIM ÇALIŞANIN MUTLUĞU"

Beylikdüzü'nde zaman içinde İstanbul'a ve Türkiye'ye örnek olacak birçok adım atacaklarını belirten Başkan Ekrem İmamoğlu ise “Benim buradaki itibarım işçinin, memurun mutluluğudur. Ben alın terinin, sosyal haklarının karşılığını alan kişilerle çalışmak istiyorum. Türkiye’nin en iyi belediyesini ve en iyi belediyeciliğini hep beraber kol kola yürüyerek gerçekleştireceğiz" dedi. Engellilerin haklarını koruyan maddeleri de içeren sözleşmeye artı olarak bir şart daha koyduklarını söyleyen İmamoğlu, “Dünya Engelliler Günü’nde engelli çalışanlara ekstra ikramiye verilmesini çalışanlarımız açısından yararlı gördük ve sözleşmeye ekledik” diye belirtti.