Kadına şiddete karşı, 'cinsel boykot' çağrısı

Kadına şiddete karşı, 'cinsel boykot' çağrısı
Kadına şiddete karşı, 'cinsel boykot' çağrısı
Taksim'de bir basın açıklaması düzenleyen Şefkat-Der üyeleri, kadın cinayetlerinde, tahrik, iyi hal indirimi ve tutuksuz yargılama ile tecavüze karşı, kadınlara 41 gün 'cinsel ilişkiye girmeme' ve 'ev işi yapmama' çağrısında bulundu.

İSTANBULKadın cinayetlerinin göz göre göre yaşanması, tahrik, iyi hal indirimi, tutuksuz yargılama ve tecavüze karşı Şefkat-Der, kadınlara 41 günlük cinsel ilişkiye girmeme ve ev işi yapmama boykotu çağrısında bulundu.

Taksim'de Şefkat-Der Başkanı Hayrettin Bulan ve 2007 seçimlerinde bağımsız milletvekili adayı olan Ayşe Tükrükçü'nün de katıldığı basın açıklamasında, aile içi şiddet mağduru kadınların fotoğrafları taşındı. Açıklamayı yapan Hayrettin Bulan, şunları söyledi:

"1 Mayıs 2013 itibariyle 41 günlük ev işi, yemek, ütü yapmama, cinsel ilişkiye girmeme boykotu çağrısında bulunuyoruz. Kadın katillerine; tahrik, iyi hal indirimi yapıp, ölümle tehdit eden erkekleri tutuksuz yargılayan hakimlerin, eşlerinden de boykota destek bekliyoruz. Ayrıca bu anlamlı boykota kadın milletvekillerini de davet ediyoruz. Erkeklerin, dışarıda genelev, randevuevi, otel, sokak vb. yerlerdeki hayat kadını, genel kadın, eskort tabiri ile damgalanan kadınlarla birlikte olmaması için, boykotumuza dışarıdan da destek bekliyoruz."

2007 yılında bağımsız milletvekili adayı olan Ayşe Tükrükçü de 1976 yılında öz amcası tarafından 3,5 ay boyunca tecavüze uğradığını belirterek, Türkiye 'de 1976'dan 2013'e, tecavüzcülere verilen cezalar açısından değişen hiçbir şeyin olmadığını söyledi.

Taksim'deki açıklama sırasında Cumhuriyet Anıtı önünde bağıran ve adının Gülbahar Poyraz olduğu öğrenilen bir kadın, 'Kızıma nasıl kıydınız, idam istiyorum' diye bağırdı ve kısa süreli fenalık geçirdi. Habercilerin ve çevredekilerin sakinleştirmeye çalıştığı kadın, bir süre sonra kendine geldi. Olay yerine gelen Şefkat-Der Başkanı Hayrettin Bulan,

"Kadın cinayetleri, kadına şiddet konusu sadece kendi çocuğunun başına gelmesi değil. Başkalarının da başına geldiği zaman bu ablamız gibi çıldırtma noktasına getirip, insanların dengesini bozuyor. Bu bir terördür. Amacımız bu terörü sonlandırmaktır" dedi. Fenalık geçiren kadın, olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı.

DHA


  http://www.radikal.com.tr/113063211306324

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sefkatli kollar - kulluk

  41 kere masallah efendilerinin kölesi olmaya devam hatta buyrun sizde gelin cagrisi. kadin mucadelesinin böyle sacmaliklarla akp kafasina kadar indirgenilmesini kinim kinim kiniyorum. kimsiz siz?

  grev? - buket01

  grev nedir? iş, görev bırakımı. benim bu çağrıdan anladığım şu; kadının işi kocasını cinsel olarak memnun etmektir, temizliğini yapıp, çamaşırını yıkamaktır, ütüsünü yapmaktır ama erkeği kadınının kıymetini bilmiyor ve ona şiddet gösteriyorsa kadın iş bırakmalıdır ki erkek kadının kıymetini anlasın. kadına şiddetin çözümü, sorunun kaynağını beslemek değildir. şiddetin temelinde yatan bu anlayışı besleyen, zaten şiddet gören kadınları daha da zor duruma düşürecek olan bu beyhude çağrının ve çabanın sahiplerini kınıyorum. sivil toplum kuruluşları ve baskı grupları yasa yapanları yeni düzenlemelere zorlayacak bir kamuoyu yaratmakla yükümlüdür. halihazırda hüküm süren kokuşmuş anlayışı canlandırarak olmaz bu iş.

  türk işi feminizm - kullaniciadlikisi

  böylece erkek şiddet göstermediği sürece evde seks işçiliğine, ütüye, çamaşıra, yemeğe, çocuk bakımına devam. of ki ne of

  Dernek Baskani ne yapacak? - mustafataniyan

  Sorunun temeli kadini ev kolesi ve seks objesi gibi, erkege hizmet eden ikincil bir kul olarak goren dusunce yapilarinda aramak gerekirken malesef bazi kadincazlarimiz yine o sistemin sozculugunu yapmaktalar. Kendilerini erkek efendilerine bir sureligine hizmet etmeyerek kurtaracagini dusunen kadinlarimiz bu tavirlariyla seks metasi anlayislarini daha cok destekliyorlar malesef. Ve malesef daha da vahim olan su ki, bu tur yeni yapilanmalar kendileri gibi dusunmeyen "radikal, feminist" gibi tanimlarla diger muhalif kadin orgutlerini dislama politikalarini benimsemektedirler. ve yine iktidar dusuncelerinin yanindan yuruyen sevimli ve zararsiz gruplar halinde sozde demokrasinin sozde orgutlerini temsil etmektedirler.