Kadına şiddetin AIDS hali

Kadına şiddetin AIDS hali
Kadına şiddetin AIDS hali
Kocasının hamileyken AIDS bulaştırdığı kadın, mahalle baskısı, maddi yetersizlikler ve çocuklarından birinin hastalığıyla birlikte hayata tutunma mücadelesi veriyor

Radikal.com.tr - Genç kadının hayatını karartan dram, üçüncü çocuğunu dünyaya getirdiği 1999’da başlıyor. Anne üç ay boyunca kusan ve ishal olan bebeğin tedavisi için koştururken baba dikkat çekici biçimde zayıflamaya başlıyor. Bir türlü iyileşmeyen bebeğe menenjit teşhisi konuluyor. Bebek bir yaşına bastığında, durumu ağırlaşan eşinin eli ayağı tutmaz hale geliyor. Hastaneye kaldırılan babanın tahlil sonuçlarından AIDS hastası olduğu ortaya çıkıyor. Aileden alınan kan örneklerinden sonra ağır bir dram ortaya çıkıyor. Taksi şoförü olarak çalışan babanın, ailesine de HIV + bulaştırdığı anlaşılıyor. O tarihte 7 ve 8 yaşındaki erkek çocukları sağlıklı çıkarken virüsün kadına ve karnındaki bebeğine bulaştığı belirleniyor.


AIDS’Lİ BEBEK DE ÖLDÜ

Bir tarafta babanın durumu ağırlaşırken, AIDS’li doğan bebeğin de rahatsızlıkları artıyor. Tüm müdahalelere rağmen AIDS’li koca kurtarılamıyor. 2001 yılında 37 yaşında ölüyor. AIDS hastası bebek ise 3 yaşında hayata veda ediyor. Bayan X ise hastalığın duyulmasının ardından tam bir tecrite maruz kalıyor. Kadın, 25 yıldır yaşadığı semtte yaşadığı bir olayı şöyle anlatıyor:
“Eşimin ailesi merhametsizdi. El uzatmadılar. İnsanlar gittiğimiz yerlerde tabağımızı bardağımızı ayırıyorlar. Kimseye zarar verecek insanlar değiliz ama niye korktuklarına anlam veremiyorum. Bir gün çocuklar küçükken evimizin yakınlarındaki parka gitmek istedi. Hem onlara bir saldırı olmaması için hem de oyun oynamaları için ben de yanlarında gittim. Banka oturup gözkulak olurken mahallemizden bir bayan daha çocuklarıyla geldi. Çocuklar oynarken yanıma oturdu. Bir ara yanlışlıkla benim pet şişedeki suyumdan içti. Sonra parkta kıyameti kopardı. Çocukları alıp eve gittim. Akşam zil çaldı. Parktaki kadın gelmişti. ‘Senin şişenden su içtiğim için AIDS tahlili yaptıracağız, beyim tahlil parasını vermeni istiyor’ dedi. O zamanın parasıyla 500 bin lira tahlil parası istediler. Bayan X, komşularından destek görmüyor, dışlanıyor. Bakkalda, eczanede taciz edici sorulardan bıkmış durumda.


OĞLUNDA TÜMÖR ÇIKTI!

Toplumla ve AIDS hastalığı ile mücadele eden Bayan X’in bünyesi hiçbir tedaviye cevap vermiyor. Son çare olarak yurtdışından getirtilen ilaçları kullanan Bayan X, “Kendimi biraz daha iyi hissediyorum” diyor. Ancak ağır ilaçlar nedeniyle beyninde üç noktada kitle tespit edilmiş durumda. Küçük oğlunun ise ayağının büyük bölümünü kaplayan tümör için kemoterapi ve ameliyat edilmesi gerekiyor. Aile, sosyal güvencesi olsa da ağır tedavi masraflarının altından kalkamıyor. Kimse Yok Mu Derneği gönüllülerinin maddi ve manevi destek verdiği Bayan X’i biri 23, diğeri 24 yaşında olan çocukları hayata bağlıyor. (Kimse Yok Mu Derneği Tel: 0216 - 521 80 80 Dahili: 3118)