Kadına şiddetle mücadelede örnek olduk

Kadına şiddetle mücadelede örnek olduk
Kadına şiddetle mücadelede örnek olduk

Bakan Şahin, Türkevi nde komisyona katılan heyet başkanlarının onuruna bir resepsiyon verdi.

Birleşmiş Milletler'de 'Kadının Statüsü' toplantısına katılan Bakan Fatma Şahin, bu konuda Türkiye'nin aldığı yolu anlatırken "Kadın hakları ve şiddetle mücadelede dünyada da örnek alınan bir ülkeyiz" dedi. Şahin, kadına şiddeti bir insanlık suçu olarak gördüklerini söyledi.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye ’nin ekonomik başarısıyla beraber kadın hakları gelişiminde de örnek bir ülke haline geldiğini öne sürdü. Türkiye’nin Müslüman ve laik bir ülke olduğunu hatırlatan Şahin, “Kadın hakları noktasındaki başarılı mücadelemizden bütün ülkeler bahsediyor. Kadına karşı şiddetle mücadelede başarılı model ülke olduk. Bölgemizde, Ortadoğu ve Orta Asya’da örnek alınan bir ülkeyiz” dedi.
BM Genel Kurulu’nda ‘Kadının Statüsü’ konulu toplantı başladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile beraber Türkiye’den çok sayıda STK temsilcisi ve gazetecinin hazır bulunduğu toplantıya 156 ülkenin temsilcileri katıldı. BM Genel Kurulu’na ve Türkevi’nde verilen resepsiyona katılan Fatma Şahin, kadına karşı şiddetle mücadelede gelinen noktayı anlattı. Türkiye’nin bu konuda başarılı örnekler verdiğini yineleyen Şahin, “Kadına karşı şiddeti insanlık suçu görüyoruz” vurgusu yaptı.
Kadınların durumlarına ilişkin 70 bine yakın polis, 65 bin sağlık görevlisi ve 17 bin Diyanet görevlisine eğitim verdiklerini aktaran Bakan Şahin, şu bilgileri verdi:
“Sayın Michelle Bachelet’i (BM Kadın Birimi İcra Direktörü) dinledim, bizim bu yaptıklarımızı diğer ülkelere yapmalarını söylüyor. Halbuki biz ülke olarak bunları yapıp geldik. Yasasını çıkarmış, mevzuatlarını, hukuki düzenlemelerini yapmış, konukevleri kapasitesini 1000’den 2 bin 500’e çıkarmış, güvenlik butonlarının pilot çalışmasına başlamış ve birçok altyapıyı tamamlamış olarak buraya geldik.”
BM’nin bölge ofisini maddi sorunlardan dolayı kapatırken Türkiye’ye ofis açtığını belirten Şahin, “BM’nin bizim mali desteğimize ihtiyacı var” dedi.

7. 5 milyon kadın telefonsuz
Birleşmiş Milletler’deki toplantıya ‘Teknolojide Kadın Hareketi’ projesiyle katılan Vodafone Türkiye’nin CEO’su Serpil Timuray ise ülkemizde cep telefonu kullanmayan kadın sayısının 7.5 milyon olduğu bilgisini verdi. Timuray, bu kadınlardan yüzde 42’sinin telefon sahibi olmak istediğine de dikkat çekti.