'Kadına yönelik şiddetle uğraşacağınıza...'

'Kadına yönelik şiddetle uğraşacağınıza...'
'Kadına yönelik şiddetle uğraşacağınıza...'
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, BM temsilcisine "Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin" dedi.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Birleşmiş Milletler projesi olan ve kadına karşı din adamlarının eğitilmesini öngören projenin protokol imza töreninde gündeminde Suriye ve Mısır vardı. Görmez burada Birleşmiş Milletler’e seslenerek, “Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin” dedi.
‘Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesinde Din Görevlilerinin Katkısının Sağlanması’ konulu işbirliğinin imza protokolü töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, projenin bir Birleşmiş Milletler (BM) projesi olduğunun altını çizdi. Törende bulunan BM Temsilcisi Zahidul Hugue’ye seslenen Görmez şunları söyledi:
“BM başta olmak üzere bütün uluslararası kuruluşlar, bütün insani kuruluşlar, hatta benim de başında bulunduğum kurum dahil olmak üzere toplumlara din ve ahlak öğretmekle yükümlü olan bütün kuruluşlar bugün meşruiyet krizi yaşıyor. Ben öncelikle BM temsilcimiz mahiretiyle buradan onlara sesleniyorum: Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin. İnsanlığa karşı cinayetleri önleyemeyen kurumlar, kuruluşlar toplumların kadına karşı şiddeti, insan haklarını, aile içi şiddeti ve benzeri konuları nasıl önleyecekler?” 

Kadın örgütlerine de ‘Esma’ eleştirisi

“Ben dün bir karar aldım. Dostumuz (BM temsilcisi Hugue) kusura bakmasın. Biz 2010 yılından itibaren bu projeye destek veriyoruz. Bundan sonraki kısmında en azından Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ilgilendiren kısmında BM’nin bir kuruşunu harcamayacağım. Kabul etmiyorum o parayı. O parayı insanlığa karşı işlenen büyük suçları ve cinayetleri önlemeye kullansın. Bizim kadına karşı şiddeti, insana karşı şefkati ve merhameti toplumumuza, milletlerimize anlatacak kadar hem imanımız, hem maneviyatımız, hem de maddiyatımız var. Bugün aslında bütün kadın hakları savunucuları ve onların aktivistleri, dernekleri de bir meşruiyet krizi içine girmişlerdir çünkü Rabia Meydanı’nda 17 yaşında Esma’nın nişancıların hedefi haline getirildiği bir dünyada eğer kadınlardan, herkesten insanlığın vicdanı orada harekete geçmiyorsa, bizim salonlarda oturup sadece kadın haklarından söz etmemizin hiçbir anlamı kalmıyor.”

Diyanet: Medya iyi niyetli değil


Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in sözlerinin tepki çekmesi üzerine dün akşam saatlerinde Diyanet yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:
“Sayın Mehmet Görmez’in kadına karşı şiddeti reddeden, kadına karşı her türlü ayrımcılığı ‘en kötü ırkçılık’ ilan eden 20 dakikalık konuşmasında BM’nin insan hakları, kadın hakları ve çocuk hakları gibi konularda artık inandırıcılığını kaybettiğini ifade etmek için söylediği bir cümleden kadın aleyhtarı bir yargı ve düşünce üretmek ve bunu sosyal medya üzerinden bir kampanyaya dönüştürerek topluma takdim etmek hiçbir iyi niyetle bağdaştırılamaz.”
BM ve Diyanet arasında imzalanan protokolün ardından vaiz, Kur’an Kursu öğreticisi, murakıp, imam-hatip ve müezzin-kayyum kadrolarında 20 bin personele kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve kadın hakları konusunda eğitim verildi. Yenilenen protokol kapsamında, eğitici, gözlemci ve katılımcıların ulaşım, konaklama ve eğitim materyali masrafı BM Nüfus Fonu 5. Ülke Programı bütçesinden karşılanacak.


  http://www.radikal.com.tr/1147355114735513

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sus - aharasa

  yahu sen de kendini şeyhülislam halife filan zannetmeye başladın. karışma sen namazını kaldır yeter. ne dünya görüşün anlayışın olacak senin? başbakandan daha çok batıyorsun konuştukça. biz zaten biliyorduk kadınları insandan saymadığınızı. tekra rbelirtmene gerek yok.

  İki yüzlü - erdal mirza

  Toplumun hemen her hücresine nüfuz eden bu yaklaşım,en olmaması gereken yerde,Diyanette kendini ele veriyor.Bre efendi,Rabia'ya verdiğiniz bu "insanlık"örneğini neden Ali İhsan ve diğerlerine,Roboski'ye vermediniz?Bu iki yüzlü süfli davranışın Tanrı katında makbul olması mümkün mü?

  ikiyüzlülük ve din adamlığı... - uyusuk

  Gezi eylemlerinde tartışmalı caminin din adamının tavırları aklıma geldi" ben din adamıyım yalan söyleyemem" dedi sorgusunda. Bir de başbakanının tavrına bakalım. Benim ülkemde olan katliamlar önemli değil, mensubu olmadığımız ülke halklarının çektiği acılar daha önemli. Başlıkta ikiyüzlülük dedim çünkü; Mısır da Müslüman Kardeşler mensubu insanlar şiddet uğrayana kadar İslam ülkelerindeki insanlık suçlarına katliamlara dair böyle çıkışlarını görmedik sayın başkanın. Gencecik çocuklarımıza cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin yapılan tecavüzlere de sesi çıkmadı. Tecavüze adı karışmış din adamlarının başkanlığı tarafından cezalandırıldığını duydunuz mu? Irakta Amerika tarafından yapılanlara sesi çıktı mı başkanlığın? Müslüman Kardeşlerin sivil insanların kafasını kesip videolarla dünyaya anlatmasını, müslüman olmayan kadınlara tekbir ve Allah-u Ekber nidalarıyla tecavüz etmelerini insanlık vazifesi olarak mı görüyor ki hiç sesleri çıkamadı bu güne kadar. Hoş görü ve kardeşlik dinidir islam derken ; islamın, sadece kendi mezhebinin anlayışı içerisinde mi bunu düşünüyor acaba. Söyleyecek çok söz var ama midem kaldırmıyor yaptıklarını söylemeye!!!

  Sayın başkan - emregümüşdoğan

  Sayın başkan; "Bugün aslında bütün insann hakları savunucuları ve onların aktivistleri, dernekleri de bir meşruiyet krizi içine girmişlerdir çünkü Kızılay Meydanı?nda Ethem Sarısülüğün polisin hedefi haline getirildiği bir dünyada Diyanet İşleri Başkanı herkesten önce vicdanını harekete geçmiyorsa, bizim salonlarda oturup sadece kadın haklarından söz etmemizin hiçbir anlamı kalmıyor.? demiş olsaydı kendisine saygı duyardım, ama şimdi AKP siyasetinin maşası durumunda..

  Kadını insndan ayıran zihniyet? - huseyin366

  Sayın başkanımız haklı değil mi?Kadın insan değil midir?Katliamlara olan suskunluğu bu çığlıkta yankı bulmuş.Lütfen önyargılı olmayalaım.

  bu ülkede, - guvent

  kadının yeri ne ona bakmak lazım!!!sokakta öldürülüp dövülmek,tekmelenmek,baskı altına almak . erkeklerin çıkarları gerektiğinde meydanlarda dövülen,bıçaklanıp şiddet gören kadınlar, baş tacımızsınız,anamızsınız ...lafları ile kandırılıp oyları istenen kadınlar.kadına değer vermek,kadını insan yerine koymak buysa bu ülke en iyisini yapıyor demekki.

  İnsanlığa karşı - aganta burina

  Sayın başkana hatırlatmakta yarar var:şiddet kime uygulanırsa uygulansın insanlığa karşı duruş sayılır. Cinayet şiddetin bir biçimidir, şiddete karşıyım diyen tabii ki cinayete de karşıdır. Emin olunmalı ki kadına şiddete hayır diyenler Irak, Suriye ya da Mısırdakilere de hayır diyor. Ancak anladığım kadarıyla sayın başkan kadına şiddeti diğeri kadar önemsemiyor. Şiddet yalnızca kapıyı çaldığında şiddet olarak değerlendirilirse kurtulmak imkansızdır. Son bir soru geçen Temmuz ayında mezhep çatışmalarından Irak'ta 1000'den fazla kişi öldü, bu insanlığa karşı mıdır değil midir?