Kadını sokağa atan hastalık

Rabia, 12 yaşında bir Nijerli. Dünyanın en fakir ülkelerinden birinde yaşıyor. Uzatılan çikolatayı utanarak alıyor. Rabia fistül hastası olduğu için 'koca'sı tarafından sokağa atılan 200 bin Nijerli kadından sadece biri.

NİAMEY - Rabia, 12 yaşında bir Nijerli. Dünyanın en fakir ülkelerinden birinde yaşıyor. Uzatılan çikolatayı utanarak alıyor. Rabia fistül hastası olduğu için 'koca'sı tarafından sokağa atılan 200 bin Nijerli kadından sadece biri. Onların imdadına yakında gönüllü Türk doktorlar yetişecek.
Fistül kız çocuklarının 11-13 yaşlarında evlendirildiği Nijer'de yaygın bir hastalık. Genellikle küçük yaşlarda veya kötü koşullarda yapılan zorlu doğumlar nedeniyle mesaneyle hazne arasında bir yırtık oluşuyor. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak acı veren hastalık sonucu hasta idrarını da tutamaz hale geliyor. Hastalığın Nijer'deki 'sonuç'larından biri de sokağa atılmak. Yedi aylık hamileyken çocuğunu düşüren ve ardından fistüle yakalanan Rabia gibi...
Tedavi ameliyatla mümkün. Ama sadece 'dört' kadın doğum uzmanı olan Nijer'in imkânlarıyla değil. Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Engin Yılmaz, Nijer'de görev yapan Yeryüzü Doktorları Derneği Türkiye Temsilcisi Doç. Dr. İhsan Karaman'ın girişimiyle başlayan projeyi tanıttı:
"Projeyi Nijer Sağlık Bakanlığı ve kadın kuruluşu Dimol'le birlikte yürüteceğiz. Dimol hastaları saptayacak. Kadınlar öncelik sırasına göre Dimol'ün merkezinde bakıma alınacak. Türkiye'den de derneğimizin üyesi gönüllü doktorlar Nijer'e gelerek ücretsiz ameliyat yapacak. Kadınlar üç ay boyunca da bu merkezde bakılacak, meslek öğretilecek ardından ailelerine teslim edilecekler. Ancak projenin yaşama geçebilmesi için Türk halkının desteğine ihtiyacımız var."
Kahraman bir kişinin ameliyat, üç aylık barınma, rehabilite bedelini 1000 dolar olarak hesapladıklarını belirtti. (aa, Radikal)