Kadının evliliğe değil özgürlüğe ihtiyacı var

Kadının evliliğe değil özgürlüğe ihtiyacı var
Kadının evliliğe değil özgürlüğe ihtiyacı var
Hükümet gençleri 'erken evliliği' teşvik etmek için 10 bin lira faizsiz düğün kredisi vermeye hazırlanırken kadın dernekleri ve aktivistler bu teşviğe tepki gösterdi.
Haber: ELA BAŞER / Arşivi

Hükümet gençleri ‘erken evliliği’ teşvik etmek için bir adım attı. Buna göre 25 yaşın altındaki çiftlere 10 bin lira faizsiz düğün kredisi verilecek. Erken yaşta evliliğe teşvik çalışmasına kadın dernekleri ve aktivistler tepki gösterdi. Kadınlar, teşviğin amacının evlilik ve doğumla ‘kutsal ve izole’ bir kadın yaratmak olduğunu ve evlilik dışı ilişkilerin önüne geçmek olduğunu savundu.

Zaman gazetesinin haberine göre erken evliliği teşvik için verilen kredinin ödemeleri 2 yıl sonra başlayacak ve makul taksitlere bölünecek. Burada çiftlerin mesleki durumları, aylık gelirleri ve aile kaynaklı zenginlikleri de dikkate alınacak. Başbakanlık bünyesinde yürütülen çalışmanın gençlerin maddi zorluklar yüzünden yuva kuramamasına çare üretmek olarak amaçlandığı belirtiliyor. Çalışmayı kadın derneklerine ve aktivistlere sorduk:

'EŞİT BİR YAŞAMA İHTİYAÇ VAR'
Ezgi Köksal (Aktivist): Erken yaşta evliliklerin kadınların hayatını zindana çevirmekten başka bir işe yaramadığını söylemek hiç de abesle iştigal olmayacaktır. Kadına toplumsal baskının en yoğun olarak yapıldığı ‘evlilik kurumu’ ve sonrasındaki çocuk dayatması, kadını köleleştirmek için biçilmiş kaftan. Söz konusu kredinin kadınları hem sosyal hayattan hem de hayatından arındırıp, erken yaşta evlilikle birlikte kadınları ‘dizginlemek ve köleleştirmekten’ öte bir durum yaratamayacağı aşikar. Kadının evliliğe, kocaya, çocuğa ihtiyacı yok. Kadının özgürlüğe ihtiyacı var. Kadının şiddetten arınmış bir dünyada kimliğini saklamadan eşit olarak yaşayabileceği bir yaşama ihtiyacı var. Daha erken yaşta yapılan evliliklerin önüne geçilemezken, kadınlar erken evlilikleri ‘bir okyanusun ortasına atıldım’ , ‘cehennemi bu dünyada yaşadım.’ şeklinde dehşet içinde tanımlarken hiç mi ‘erken evliliğe' kredi vermekten utanmazlar? Kimliğini bulamayan kadını tahakkümün en güçlü biçimlerinden biri olan evlilikle köşeye sıkıştırmaya çalışıyorlar. Kadınları evlendirerek yalnızlaştırmak, güçsüzleştirmek. Söz konusu kredinin kadınları dünyadan soyutlamak, evlilik ve doğumla ‘kutsal ve izole’ bir kadın yaratma amacı taşıdığını düşünüyorum.

‘HEDEF EVLİLİK DIŞI İLİŞKİ’
Yasemin Öz (Kadın Feminist Platformu): Bu kadar evliliğe teşvik edilmesinin bir sebebi şu: İnsanlar evlilik dışı ilişki yaşamasın, yani mutlaka evliliğe bağlansın bu ilişkiler. Bu belirli bir ahlak anlayışını temsil ediyor ve belirli bir ahlak anlayışını muhafaza etmek için yapılıyor. Neyi düzenlediğiniz ve neyi korumayı seçtiğiniz bir ideolojiyi temsil eder. Burada da bir ahlaki ideolojiyi temsil ediyor. İkincisi 25 yaşın altında evlenin diyor. Bu bir düşünce sistemin korunmasına hizmet eder. Bana kalırsa kesinlikle başka şeyler için verilmeyen faizsiz devlet yardımlarının öncelikli olarak böyle bir şeye ayrılmasını doğru bulmuyorum. İnsanların çoğunun 23-24 yaşlarında üniversiteden mezun olduklarını düşünürseniz, insanlar doğru düzün iş hayatına atılmadan, ailesinden kopup başka bir aile kuruyor. İyimser düşünmek mümkün, gerçekten evlenmek isteyenler için ve maddi olanaklardan yoksun insanlar için iyi bir şey. Ama ben böyle düşünemiyorum. Şimdi dükkan açsak, başvursak bize para vermez devlet. Bir tek evlenirsek para alabiliyoruz devletten. 

'DOĞURMAYA TEŞVİK'
Filiz Karakuş (Sosyalist Feminist Kollektifi): Türkiye tarihinde bu kadar kadınların evlenmeleriyle, doğurmalarıyla uğraşıldığı bir dönem olmadı. Sürekli bir teşvik paketinden söz ediliyor ve bu teşvik paketinin aslında kadın istihdamını artırmak, kadınların çalışma hayatına katılması için olduğu söyleniyor. Ancak bugün kamuoyuna yansıyan teşvik paketini gördüğümüzde, aslında bütün bu paketlerin kadınları aileye bağlamak, evliliğe mahkûm etmek ve daha çocuk doğurmasını teşvik etmek için yapıldığını görüyoruz. Aslında hiçbir şey de karşılıksız verilmiyor. Esas merkez alınan kadın değil evlilik ve aile. Devlet, bunu da borç olarak yapıyor. Daha baştan devlet borçlanmış oluyor aileler. Hemen evlendiriyor hem de evlenir evlenmez devlete borçlu hale geliyor insan. Arkasından doğurun diyor, onu da borçlanarak yapın diyor. 3. çocuk doğurduktan sonra da gelir vergisinde indirim öneriyor. Bütün bu paketler kadınları güçlendiren, çalışma hayatına daha etkin katılmalarını sağlayan paketler değil.


'3. ÇOCUĞA TEŞVİK' DE YOLDA

Öte yandan hükümetin aile kurumunu güçlendirmeye yönelik girişimleri çerçevesinde, kamuoyunda ‘3 çocuk teşvik paketi’ olarak anılan ‘kadın istihdamının ve doğurganlık hızının artırılmasına yönelik’ çalışma da tamamlandı. Yeni yasama yılının başında görüşülmeye başlanması beklenen paket, kadınların sosyal ve ekonomik hayattaki gücünü kaybetmeden doğum sayısını artırabilmeyi hedefliyor. Bu çerçevede üçüncü çocuk için ailelere 5 bin lira para desteğinde bulunulması yönünde bir düşünce söz konusu. Üçüncü çocuğa yönelik teşvikler vergi sistemine de yansımış ve yeni Gelir Vergisi Yasası’nda 3. çocuk için vergi indirimi oranı yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarılmıştı.  http://www.radikal.com.tr/114413611441363

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Başlık! - @xin

  Birincisi evliliğin kölelik olduğunu söylemek dogmatik, at gözlüklü ,bağnaz, ideolojik ve tutarsız bir yaklaşımdır...Aile denilen kurum toplumun en sağlam çekirdeğidir bunu kaybeden batı toplumunun ruhsal ve kişiliksel yapısı ortadadır.Bana kimse aile içi şiddetten kadının en çok etkilendiğini söylemesin bu doğru olmayan bir aile yapısının sonucudur yoksa aile kurumunun kendisinden kaynaklı değildir.İkincisi 25 yaş altı normal türkiye şartlarında bırakın erken evliliği geç evliliktir. Üçüncüsü bu bir kredidir isteyen alır ve bu sosyal devlet ilkesi gereğidir.Dördüncüsü ve en önemlisi hedefin evlilik dışı ilişki olduğu söylenilmiş ve eleştirilmiş bu ideolojik olduğu kadar saçma bir fikirdir . şöyle ki diyelim ki iki kişi evlilik dışı bir şekilde paraları olmadığı içinde evlenmeden bir araya geliyorlar. Sonra böyle bir kredi olduğunu duydular burada artık alternatif sayıları artmış olur isterse yapabilir fakat yukarıdaki feminist hanımefendiye göre devlet böyle bir yardım yapmamalı insanlar evlenememeli ve evlilik dışı ilişki yaşamalıdır...özet budur ve bunun adı ahlaksızlıktır .Amaç ise bu toplumun temel değerlerini ortadan kaldırarak onur ve direncini kırmaktır

  Evde Ka... - ibretnüma

  Hanımefendiler hiddetinizin sebebini anlıyoruz lakin bu ülkenin dinamik nüfusa, kontrole ihtiyacı var. Evlilik dışı ilişki sosyalizmde tavsiye ediliyor olabilir ama toplumlar maalesef bu kadar başıboşluğu kaldıramıyorlar. Burada zaten zorlama diye bir şey yok. Hatta direk para yardımı bile yok. Evlenmek isteyip genç yaşından ötürü para sıkıntısı çekenlere kredi (ki sonradan ödenir) veriliyor. Dayatma falan yok önce gönüller birleşiyor yani. Darısı başınıza inşallah.

  Ne bekliyordunuz ki? - semapost

  Bu hukumetin kalkip da kadinlara daha fazla ozgurluk taniyacagini ummak hayalden baska birsey degil; kendi kadinalarina ne yapiyorlar, ne yaptirtiyorlar bakmak yeter. Kadinin uzerinde herturlu hakki iddia eden soz, davranislariyla bu insanlardan en ufak bir iyi niyet, umit verici bir beklenti icinde olmak, safliktan da ote. Onun icin, artik hukumetin en ufak bir acilim hareketinde bulunacagini, kadina saygiyi tesvik edici yaptirim getirecegini, kadini her insan gibi ileriye goturecek, onun onunu acacak, ona yeni ufuk gosterecek bir yasam saglamak icin girisimde bulunacagini hic ama hic beklemiyorum. Cunku kadin halki bilgli, kendi kendine dusunen ve ozgur bir toplumda, o kadinin da yetistirdigi cocuklar biraz olsun kendi kafalariyla dusunur ve kolay kolay boyun egmez; peki kendi zihnini kullanan ve kullanacagina dair odun vermeden yasayan birisi kalkar da koyun kulluk eder, el pence divan, he basim vur et ne yaparsam yap hersey sana helal, senin icin canimdan olurum der mi?