Kadının soyadı davası AİHM'ye taşındı

Evli kadına sadece eski soyadını kullanmak yasak. İzmirli bilim kadını Bahar Abdülkadiroğlu, sadece eski soyadını kullanmak isteyince bu yasağa çarptı.

İZMİR - Evli kadına sadece eski soyadını kullanmak yasak. İzmirli bilim kadını Bahar Abdülkadiroğlu, sadece eski soyadını kullanmak isteyince bu yasağa çarptı. Abdülkadiroğlu, kızlık soyadını kullanma başvurusu mahkemece reddedilince de son çare olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kapısını çaldı.
Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü lisans eğitimini tamamlayan Bahar Leventoğlu, master yaptıktan sonra ABD Rochester Üniversitesi'nden doktora çalışmaları için burs kazandı. Doktora çalışması sırasında, 1996'da kendisi gibi ABD'de yaşayan Atila Abdülkadiroğlu'yla evlendi. Kocasının soyadını alan Bahar Abdülkadiroğlu, önce New York Stony Brook Devlet Üniversitesi'nde politika bilimi dalında yardımcı doçent olarak çalıştı, sonra bugün de akademik araştırmalarını sürdürdüğü Duke Üniversitesi Ekonomi ve Politika Bilimi Departmanı'na geçti.
Bahar Abdülkadiroğlu, yazdığı makale ve yaptığı çalışmalarda sık sık soyadı krizi yaşıyordu. Bu nedenle eğitimi boyunca kullandığı kızlık soyadını geri alabilmek için hukuk mücadelesi başlattı. İzmir Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açarken dilekçesinde, bir akademisyenin soyadının marka gibi bir anlamı olduğunu, Leventoğlu soyadını akademik yaşamı süresince kullandığını anlattı:
"Leventoğlu soyadını değiştirmek, beni ve kariyerimi olumsuz etkileyecektir. Kızlık soyadımla evlilik soyadım arasında sıkıştım. Eski soyadımla basılmış eski eserlerle yeni soyadımı taşıyan eserler arasında bağlantı kurulamadığı için eserlerim yok sayılıyor."
Abdülkadiroğlu, nüfus cüzdanındaki soyadı hanesine tekrar 'Leventoğlu' kızlık soyadının yazılmasını, Abdülkadiroğlu soyadının sadece nüfus kütüğünün açıklamalar hanesinde yer alarak kayda geçmesini istedi.
'Medeni Kanun'a aykırı'
Ancak Abdülkadiroğlu'nun bu talebi, Medeni Kanun'un 187. maddesinde yer alan "Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır, ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını kullanabilir" ibaresine aykırı olduğu için reddedildi. Bu karar Yargıtay'da onanınca, Abdülkadiroğlu da AİHM'ye başvurdu.