Kadınlar, Cansu Kaya için yürüdü

Kadınlar, Cansu Kaya için yürüdü
Kadınlar, Cansu Kaya için yürüdü
İstanbul Avcılar'da 'Kent Konseyi Kadın Meclisi' ve CHP İlçe Kadın Kolları Yönetimi'nin çağrısı üzerine Muğla'da 18 yaşındaki Cansu Kaya'nın tecavüze uğrayarak öldürülmesi protesto edildi. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da destek verdiği protesto yürüyüşü sırasında bir genç kız üzerinde kanlı el izlerinin bulunduğu kefen ile katıldı.

RADİKAL - Avcılar Belediye Başkanı CHP 'li Handan Toprak Benli ile İlçe Kadın Kolları Başkanı Seher Polat'ın ön sırada katıldığı yürüyüşte, kadına şiddet protesto edildi. Kadınlar, 'Yasayı çıkart kadını kurtar- Cansu için yürüyoruz' pankartının yanı sıra 'Kadın dişi değil, kişidir', 'Mutfakları terk ettik, sokaklardayız', 'Kadını döven erkek, erkek değildir', 'Susma, sustukça şiddet sana gelecek', 'Cansu'nun çığlıklarını duydunuz mu' yazılı dövizleri taşıdı. Ayrıca kadına 'Kadına şiddete hayır' diye slogan attı.

Belediye önündeki meydanda konuşan Başkan Benli, kadınlara uygulanan şiddetin her geçen gün kabul edilemez biçimde arttığını, kadın cinayeti sayısının hızla arttığını belirtirken, "Özgecan Aslan cinayetinin acısı henüz dinmemişken şimdi de Cansu Kaya cinayeti ile sarsıldık. Kadına ve çocuğa yönelik şiddetin bir daha yaşanmamasını istiyoruz.TBMM'den gerekli kanunların çıkarılarak kadın ve çocuklara yönelik şiddet uygulayanlara ceza indirimi uygulanmamasını istiyoruz" dedi.
DHA-İhsan DÖRTKARDEŞ