Kadınlar da rota belirler

Fırtınalı havalarda kamaralarına kapanıp ağlayarak annelerini arıyor olsalar da, okyanusun ortasında gemideki tüm erkekler uyuyorken korsan saldırısına karşı nöbet tutacak kadar cesurlar.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Fırtınalı havalarda kamaralarına kapanıp ağlayarak annelerini arıyor olsalar da, okyanusun ortasında gemideki tüm erkekler uyuyorken korsan saldırısına karşı nöbet tutacak kadar cesurlar. Her limanda yeni bir sevgili edinmiyorlar ama İspanyolundan Çinlisine evlenme teklifleri de eksik değil. İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi genç kadın kaptanlar, 'İstanbul sokaklarından daha az tehlikeli buldukları' açık denizlerde Türkiye'nin modern Piri Reisl'eri olmaya hazırlanıyor. Üniversite sınavına hazırlandığı sırada vapura binerken 'Bir gün bende bu gemide çalışmalıyım' diyerek başlıyor Hilday Gülgeç'in deniz yolculuğu.
Evlilik teklifi gelmiş
Gülgeç şöyle konuşuyor: "Erkekler de zorlanıyor, özlüyor, bunalıyor. Ben daha duygusal yaklaştığım için ağlıyorum, onlar ağlamıyor. Kadın gemici tüm dünyaya garip geliyor. Limanlarda kız gemicileri görünce şaşırıyorlar. İspanya'da biri bana evlenme teklif etti. Bizim için her limanda yeni sevgili diye bir şey yok ama erkeklerde var. İlk stajımda çok uzak bir yola, çok büyük bir gemiyle çıktım. Uçakla gittiğim Uruguay'dan gemiyle Arjantin'e, oradan Malezya ve Güney Afrika üzerinde Almanya'ya gittik. Üç ay sonra gemiden inebildim. Ben 4. kaptan olarak 8-12 vardiyasını tutuyordum. Okyanusta gemiye korsanlar gelebiliyor. Malezya'da korsan vardiyası tuttuk. Birkaç kez gelip bir şey bulamayan korsanlar artık 'Türklerde zaten para yok' diyerek gemilerimize uğramıyor zaten. İstanbul'da akşam yürürkenkinden daha az korktum başımıza bir şey gelir diye."
Hurafeyi yıktılar
Serap Tülbentçi, isminde 'İşletme' kelimesi olduğu için İTÜ Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Fakültesi'ni seçmiş. İş imkânlarının fazlalığı, dolgun aylıklar ve maceracı duygular 'denizciliği' tercih etmesinde etkili olmuş. Serap Tülbentçi karada veya denizde gemicilikle uğraşmaya kararlı: "Gemide bir kızın olması, oradaki erkeklerin yaşamlarını tamamen değiştiriyor. Bir bakıyorsunuz, 45 yaşındaki bir adamın karşına geçiyorsunuz. Bunu yapacaktın, şunu yapacaktın, niye yapmadın diyorsunuz. Bu onları rahatsız ediyor olabilir ama onların 'Ben kızdan emir almam' demeye hakları yok. Geminin doktoru, itfaiyecisi, yöneticisi sizsiniz. İnsanlar hep sizin sözünüzü dinliyor, size bir ilah gibi danışıyor. Dolayısıyla bir sorun çıkmasın diye dua ediyordum. Gemide trafo patladı, yangın çıkma ihtimali vardı. Kaptanım 'Senin yüzünden oluyor bunlar, düztaban' diyerek şakalaştı. Biz gemiden ayrıldıktan sonra gelen ilk mesaj, 'Gittiniz de rahat rahat yemek yiyoruz' oldu. Ama ikinci mesaj, 'Ne yapıyorsunuz sizi özledik' şeklindeydi."
Aileden denizci
Özge Yıldız ve Tuğba Keçeci'nin babaları da denizci. Özge Yıldız, "Ailden denizciler bu zorluklara göğüs germe taraftarı değil. Ben bu mesleği seviyorum diyerek yıllarca denizde kalmak isteyecek çok fazla insan olacağını sanmıyorum. Hepsi bir şekilde biraz para biriktirip karaya geçmeyi istiyor. Ben de para biriktirmeden karaya geçmeyi düşünmüyorum" diyor. Tuğba Keçeci de babasına sorarak denizci olmuş. Arkadaşı Özge Yıldız gibi onun da amacı karada yerleşik düzene geçmek.


    http://www.radikal.com.tr/7670457670450

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.