Kadınlar günü kutlamasında eşcinsel tepki

Kadınlar günü kutlamasında eşcinsel tepki
Kadınlar günü kutlamasında eşcinsel tepki
Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Balıkesir'de düzenlenen etkinlikte kendini kadın polislere aratmak isteyen U.B., "Kendimi kadın gibi hissediyorum. Beni kadın memur aramalı" dedi

BALIKESİR - Dünya Kadınlar Günü Balıkesir'de de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kadın Platformu'nun düzenlediği yürüyüşte ve mitingde, kadına şiddet protesto edildi. Etkinliğe katılan ve eşcinsel olduğunu söyleyen U.B.'nin kendini kadın polislere aratmak istedi. U.B., "Kendimi kadın gibi hissediyorum. Beni kadın memur aramalı" dedi.

Kadın Platformu'nun düzenlediği yürüyüş ve mitinge katılan yaklaşık 200 kişi Bahçelievler Mahallesi'ndeki pazar yerinde buluştu. Alkışlarla Kuvay-i Milliye Meydanı'na yürüyen kadınlar, 'Kadına şiddete son', 'Kadına savaş istemiyoruz', 'Kadın erkek elele, mücadeleye', 'Erkek vuruyor, devlet koruyor' yazılı pankartlar taşıyıp, sloganlar attı. Şarkı ve türküler de söyleyen kadınlar halay çekti.

Kadın Platformu adına konuşan Özlem Karaca, yoksulluğun, işsizliğin, sömürünün ve şiddetin en önemli bedelini emekçi kadınların ödediğini vurguladı. Etkinliğe katılımın geçen yıllara oranla az olduğu dikkat çeken karaca, bunu da etkinliğin hafta içinde ve mesai saatinde yapılmasına bağladı.

‘BUNLAR KİMLİKLE Mİ İLGİLİ’

Etkinliğe gökkuşağı bayraklarıyla katılan lezbiyen, gay, biseksüel ve transseksüel, transseksüellerden oluşan küçük bir grup miting alanına girerken sorun yaşadı. 'Susma haykır, eşcinseller vardır' sloganı atan grup üyelerinden eşcinsel olduğunu belirten U.B.'nin, kendini kadın polislere aratmak istemesi ise ilginç görüntüler oluşturdu. Sivil polis memurları, kadınların arandığı bölümden meydana girmek isteyen U.B.'nin erkeklerin girdiği yeri kullanmasını istedi. "Bunlar kimlikle mi ilgili, ne hissettiğimiz önemli değil yani" diyen U.B. tartışmalar sonrası, çantasının bir erkek polis tarafından aramasına izin verdi.

‘KENDİMİ KADIN GİBİ HİSSEDİYORUM’

Meydanda basın mensuplarına konuşan U. B., "Kendimi kadın gibi hissediyorum. Ve eğer kendimi kadın gibi hissediyorsam beni kadın memur aramalı. Çünkü, eğer tacizse mesele, bu da bir tacizdir. Bir erkek memur beni ellememeli, elleyemez. Çünkü, ben, zaten erkeklerden hoşlanıyorum" dedi. Eşcinseller de kadınların arasına karışarak, halay çekerek 8 Mart'ı kutladı.(dha/Coşkun Yaman)