Kadınlar harekete geçti bile

Belediyelerin kadınlar için 'korunma evi' açma zorunluluğunun Genel Kurul'da kabul edilmesi üzerine kadın kuruluşları harekete geçti.

ANKARA - Belediyelerin kadınlar için 'korunma evi' açma zorunluluğunun Genel Kurul'da kabul edilmesi üzerine kadın kuruluşları harekete geçti. Çeşitli kadın örgütleri, başta Ankara ve İstanbul olmak üzere çeşitli illerdeki belediyelere başvurarak korunma evleri açılmasını talep etmeye başladı.
Başkentteki 15 kadın kuruluşun temsilcileri dün kadın korunma evlerinin açılmasını içeren dilekçelerini Büyükşehir Belediyesi'ne verdi. Kadın Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Gülsen Ülker Al, 'açık olan ve bundan sonra açılacak olan kadın sığınaklarının kapanmaması için belediyelerin her türlü önlemi almaları, bu sığınaklarda kadın kuruluşlarının söz hakkı ve denetimlerinin sağlanması' talebiyle Türkiye çapında dilekçe verme eylemi gerçekleştirdiklerini söyledi.
Uluslararası standartlara göre Türkiye'de 9 bin 40 kadın korunma evinin faaliyette olması gerektiğine dikkat çekilen dilekçede, "Oysa Türkiye genelinde kadınların yararlandığı toplam 11 korunma evi mevcut. Türkiye'deki tüm belediyelerin korunma evi açmalarını, açık olan ve açılacak olanların kapanmaması için gerekli her türlü önlemi almaları, bu evlerde kadın kuruluşlarının söz hakkını ve denetimini sağlamalarını istiyoruz" denildi.