Kadınlar Medine cinayetini protesto etti


Kadınlar Medine cinayetini protesto etti

Kadınlar Medine cinayetini protesto etti
Adıyaman'ın Kahta İlçesi'nde bir araya gelen sivil toplum örgütleri, geçen hafta öldürülüp, evinin bahçesindeki kümese gömülerek üzeri betonla kapatılan Medine Memi cinayetini protesto etti.Ellerinde taşıdıkları döviz ve alkışlarla, kadına şiddeti kınayan platform üyeleri adına konuşan Şermin Erbaş, “Namus, töre ve benzeri isimler etrafında işlenen her türlü saldırı ve cinayetin karşısında demokratik güçler olarak duracağız” dedi.
Kahta’da geçen çarşamba günü ortaya çıkan olayda, erkeklerle konuştuğu için daha önce dayak yediği dedesini polise şikayet eden ve 45 gündür kendisinden haber alınamayan Medine Memi’nin öldürüldüğü ihbarı yapıldı. İhbarın ardından Memi ailesinin yaşadığı bahçeli eve gelen polis, bahçedeki üzeri betonla örtülü kümesi kazmış ve 2 metre derinlikte oturur vaziyette duran ve boynunda eşarp bulunan genç kızın cesedine ulaştı. Olayın ardından gözaltına alınan, polis ve savcılıktaki sorgularında susma hakkını kullanan genç kızın dedesi Fethi ve babası Ayhan Memi tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Genç kızın kesin ölüm nedeni için, Malatya Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek otopsi raporu beklenirken, kamuoyunda geniş yankı uyandıran cinayet, Kahta’da aralarında AK Parti ve DTP’nin de bulunduğu siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerince oluşturulan ‘Kahta Demokrasi Platformu’ tarafından protesto edildi. Öğle saatlerinde Mustafa Kemal Caddesi üzerinde toplanan yaklaşık 100 platform üyesi, ellerinde ‘Medine’ler ölmesin’, ‘Her türlü şiddete karşıyız’, ‘Kadın yaşamın garantisidir’ ve ‘Yaşam hakkı engellenemez’ yazılı dövizler taşıyıp, alkışlar eşliğinde bir süre yürüyerek Kahta Devlet Hastanesi önüne geldi.

‘İNSANLIKTAN NASİBİNİ ALMAYAN KİŞİLER’
Burada kalabalık adına basın açıklamasını okuyan Kahta Demokrasi Platformu Sözcüsü Şermin Erbaş, şiddetten en büyük payı kadınların aldığını ve çeşitli gerekçeler ile hayatın her alanında değişik şekilde şiddete maruz kalındığını söyledi. Kadınların son zamanlarda töre adı altında öldürüldüğünü veya intihara zorlandığını, bunun son örneğinin Medine olduğunu vurgulayan Erbaş, şöyle konuştu:
“Hemen yanıbaşımızda, bir sokak ötemizde henüz 16’sına girmiş olan Medine’ye yapılan vahşettir. Yaklaşık 1.5 ay önce canice öldürülen, olayın üstünü örtbas etmek için bahçeye gömülen ve üzeri betonla örtülen bu olay hepimizi derinden sarsmıştır. Cinayeti işleyen, insanlıktan nasibini almayan bu kişilerin bir an önce cezasını çekmelerini istiyoruz. Medine’ye yapılan bu katli ve şiddet vakalarının hepsini kınıyoruz. Namus, töre ve benzeri isimler etrafında işlenen her türlü saldırı ve cinayetin karşısında demokratik güçler olarak duracağımızı bir kez daha haykırıyoruz.”
Polisin de geniş güvenlik önlemi aldığı kalabalık, basın açıklamasının ardından bir süre daha alkışlarla cinayeti protesto ettikten sonra, olaysız dağıldı.(dha)