Kadınlar meydanlarda

'Kadınlara Karşı Şiddeti Kınama Günü' nedeniyle tüm yurtta çeşitli etkinlikler düzenlendi. Batman DEHAP İl Başkanlığı'nda toplanan bir grup kadın, kadınlara yönelik şiddeti protesto için kefen giydikten sonra yürüyüş yaptı.

VAN/BATMAN/DİYARBAKIR - 'Kadınlara Karşı Şiddeti Kınama Günü' nedeniyle tüm yurtta çeşitli etkinlikler düzenlendi. Batman DEHAP İl Başkanlığı'nda toplanan bir grup kadın, kadınlara yönelik şiddeti protesto için kefen giydikten sonra yürüyüş yaptı.
Van'da Ahmedi Hani Kültür Parkı'nda toplanan Van Kadın Derneği üyeleri basın açıklaması yaptı. Kadınlar üzerinde Türkçe, Kürtçe ve İngilizce 'Şiddetle Mücadelede Yalnız Değilsin' yazısının bulunduğu pankartları taşıyarak kadına şiddeti kınadı. Basın açıklaması ardından dernek üyeleri Cumhuriyet Caddesi boyunca, içinde nazar boncuğu ve 'şiddete hayır' yazıları bulunan keselerle Kadına Şiddeti konu alan broşürleri dağıttı. İHD Elazığ Şubesi ve EğitimSen Çanakkale Şubesi, Bağımsız Kadınlar Derneği Mersin Şubesi yazılı açıklama yaparken, Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan bir grup kadınla birlikte açıklama yapan Mersin Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Hacer Koçak, Türkiye'de aile içi şiddetin oldukça yaygın olduğunu söyledi.
Geçen yıl Mardin'de 'yasak ilişki' nedeniyle öldürülen Şemse Allak'ın ismi, Diyarbakır'ın Dağkapı Semti'ndeki bir parka verildi. Yine Diyarbakır'da geçen yıl bir erkekle ilişkisi olduğu için kardeşi tarafından öldürülen Kader Demirel'in mezarı başında tören düzenlendi. Törene çok sayıda kişi katıldı.