Kadınlar meydanlarda

8 Mart etkinlikleri

8 Mart, hafta içine denk geldiği için Dünya Kadınlar Günü yürüyüşleri dün yapıldı. Çağlayan ve Kadıköy'de toplanan 3 bin 500'ü aşkın kadın töre cinayetlerinin durdurulmasını ve cinsiyet ayrımcılığının bitmesini istedi, "Şiddete hayır"
dedi.

İSTANBUL - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, günler öncesinden Kadıköy'de ve Çağlayan'da çok sayıda kadının katıldığı renkli eylemlerle kutlandı. Eylemlere bireysel katılım yok denecek kadar azdı. Kadın örgütlerinden çok siyasi örgütlerin pankartlarıyla yüründü. Çağlayan'daki mitinge kadınlar Abdullah Öcalan resimleri ve 'Sağlığın sağlığımızdır' yazılı pankart taşıdı. Eylemlerde töre cinayetlerinin durdurulması ve cinsiyet ayrımcılığının da giderilmesi istendi.
Polisin geniş güvenlik önlemleri altında Kadıköy'de düzenlenen miting, 25 sivil toplum örgütünün organizasyonu ve 2 bin 500 kişinin katılımıyla dün saat 13.00 sıralarında başladı. Kadın polisler eylem alanına giren hemcinslerine karanfil dağıttı. 'Kadınlar özgür olsa dünya yerinden oynar', 'Örgütlü kadın güçlü kadındır', '8 Mart kızıldır, kızıl kalacak' sloganları atılırken, 'Töre cinayetlerine son' dövizleri taşındı. Konuşmalarda kadınların istekleri şöyle sıralandı: "Her işyerinde koşulsuz emzirme odaları ve kreş hakkı, eşit işe eşit ücret, 8 Mart'ın resmi izin günü ilan edilmesi, cinsel, sınıfsal, ulusal sömürüye son verilmesi, sigortalı sendikalı iş güvenceli çalışma koşulları."
Eyleme bireysel katılım çok azdı. Kadınlar, Emekçi Kadınlar Dernegi, Demokratik kadın Hareketi, gibi kadın örgütlerinin yanı sıra Divriği Kültür Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alınteri, Devrimci Hareket, Kaldıraç, Partizan, Proleter Devrimci Duruş gibi dernek ve örgütlerin pankartlarıyla yürüdü.
Çağlayan mora büründü
Çağlayan'daki mitingde 'Savaşa, yoksulluğa, şovenizme ve şiddete karşı kadınlar örgütleniyoruz' sloganı ön plana çıktı. Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı mitingde bazı kadınlar Abdullah Öcalan'ın resimlerini taşıdı ve 'Sağlığın Sağlığımızdır' yazılı pankartla yürüdü. Bazı kadınların ellerindeyse 'Kürt, Türk, Ermeni' yazan dövizler yer aldı. Mor renkle alandaki yerlerini alan feministlerin sloganlarıysa yine 'ayrımcılığa son' oldu.