Kadınlar 'Özgecan Yasası' için yürüdü

Kadınlar 'Özgecan Yasası' için yürüdü
Kadınlar 'Özgecan Yasası' için yürüdü
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi bir grup, 'Kadın cinayetlerine dur" demek için saat 19.30'da Tünel Meydanı'nda bir araya geldi. Eyleme Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekilleri ve CHP İstanbul Kadın Kolları üyeleri de destek verdi.

RADİKAL- Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi bir grup, 'Kadın cinayetlerine dur" demek için saat 19.30'da Tünel Meydanı'nda bir araya geldi. Eyleme Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) İstanbul Milletvekilleri ve CHP İstanbul Kadın Kolları üyeleri de destek verdi.

"Kadınları Cinayete, Halkları Savaşa Kurban Etmeyeceğiz" ve "Bir Kadın Olarak Susmadık, Binlerce Kadın Yürüyoruz. Özgecan Yasasını Kazanacağı" yazılı pankart açan kadınlar, daha önceden TBMM'ye sunulan 'Özgecan Yasası'nın yürürlüğe girmesi için Galatasaray Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Grup üyeleri, yürüyüş boyunca sloganlar attı.

Galatasaray Meydanı'nda sona eren yürüyüşün ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına konuşma yapan Gülsüm Kav, 'Özgecan Yasası'nın geçmesi için Türkiye 'nin bir çok ilinde yürüyüşler düzenlediklerini hatırlatarak, "Geçtiğimiz ay sayısını azalttığımız kadın cinayetleri artmaya başladı. Ve aynı zamanda çok daha ağır işlenmeye başladı. Yani kadınlar üzerine beton dökülerek öldürülmeye başlandı. Burada Şile'de çöp alanlarında cansız bedeni paramparça bulunan Güneş kardeşimiz, memleketin diğer tarafında da yine bedenine işkence yapılmış Kevser Ertürk kardeşimiz gibi örnekler gördük. Ve bütün bunlar, böyle bir ortam, kadına yönelik şiddeti de artırıyor olduğu için, cinayetler bu şekilde devam ettiği için, yürümeye karar verdik. Ve burada yine sizlerle buluştuk. Özgecan Yasası talebini dile getirmek için bir araya geldik" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi Arslan ise şunları söyledi: "Paramparça yaparak öldüren vahşi zihniyet artık iyi hal indiriminden yararlanamasın. 5 yaşındaki çocukla, 6 yaşındaki çocukla çocukla evlenilebilinir denen zihniyeti artık yok sayalım. Ve yok edelim. Ve hamile kadın sokakta yürüyemez, mini etek giyiyorsa tecavüzü hak ediyordur diyen zihniyete karşı dur diyoruz. Ve mücadele ediyoruz. Her platformda birlikteyiz. Mecliste elimizden geldiği kadar bu yasanın bir an önce yasa teklifini yasalaşması için elimizden gelen bütün gayreti sarf ediyoruz." Konuşmaların ardından eylem sona erdi. DHA