Kadınlar panayırda

Sorunlarını paylaşmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından İstanbul'a gelen kadınlar, dün düzenledikleri panayırda halaylar çekip el hünerlerini sergiledi.

İSTANBUL - Sorunlarını paylaşmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından İstanbul'a gelen kadınlar, dün düzenledikleri panayırda halaylar çekip el hünerlerini sergiledi. Farklı kültürleri bir araya getirmeyi amaçlayan 'Kadın Dayanışma Grubu'nun düzenlediği panayırda Kardeş Türküler de bir konser vererek katılırken, erkekler alana alınmadı.
Üç gün sürecek 'Kadınların İstanbul Buluşması'na önceki gün Diyarbakır ve Batman ile deprem bölgesinden katılan kadınlar, bir toplantıyla sorunlarını tartıştıktan sonra, dün de bir dizi etkinlik yaptı. Kadınlar ilk olarak, Esenyurt'ta geçen yıl diktikleri fidanları suladı, ardından da Fatih Çocuk Ormanı Doğa Çocuk Parkı piknik alanında toplandı.
Bin kişi katıldı
Panayırda Diyarbakır ve Batmanlı kadınlar yöresel kıyafetleriyle dikkat çekerken, türbanlı kadınlar da etkinliklere katıldı.
Yaklaşık bin kişinin katıldığı panayırda kadınlar, eşarp, kolye, süs eşyası, el örgüleri hünerlerini standlarda sergilerken, bir grup da gözlemeler yapıp katılımcılara dağıttı. Fotoğraf sergisinin de yer aldığı panayırda, Gülay, Derya Alabora, Jülide Kural, Deniz Türkali, Gülsen Tuncer, Füsun Önal, Yasemin Göksu, Ayla Algan, Belkıs Akkale, Kardeş Türküler'in yanı sıra, Kürt müzik ve halkoyunları grupları da bulundu.
Zılgıtlar eşlik etti
Panayırda sahne alan grupların eşliğinde genç-yaşlı bütün kadınlar zılgıtlar eşliğinde halay çekti.
Panayırın sunuculuğunu üstlenen sinema sanatçısı Derya Alabora, yaptığı konuşmada amaçlarının toplumun farklı kesimlerinden kadınların ortak sorunlarına çözüm bulmak olduğunu söyledi.
Farklılar bir arada
Erkek egemen söylemlerin yoğun olduğunu anlatan Alabora, "Bu etkinliklerin amacı, toplumda yer bulamayan kadınları bir araya getirmek. Kadın olarak bir şeyler yapmak istedik. Ülke sorunlarını da tartışıyoruz. Bundan sonra da söyleşilerimiz, gezilerimiz devam edecek. Ne kadar çok farklı kadın bir araya gelirse, o kadar iyi" dedi.
Tiyatro sanatçısı Julide Kural da, Türkiye ve dünya kadınının ortak sorununun,
'cinsiyetleri nedeniyle erkek egemenliğinin baskısını yaşamak' olarak değerlendirdi. Türkiye'de bu durumun feodal yapıyla birleşerek kadınlar üzerindeki erkek egemenliğini daha da artıdığını belirten Kural, "Türkiye'de kadınların karşılaştığı en büyük sorun, ekonomik özgürlüğünün olmaması; evde, sokakta uğradığı şiddet" diye konuştu.